baner_AK
reklama-SWWS
baner_AK

Znamy zwycięzców XVII edycji Powiatowego Konkursu Recytatorskiego

To już 19 lat jak biblioteka Gminna im. Braci Gillerów w Opatówku, pełniąca także zadania biblioteki powiatowej, organizuję Konkurs Recytatorski im. Stefana Gillera. Po 2 letniej przerwie spowodowanej pandemią, wrócił w ubiegłym roku i cieszy cię coraz większym zainteresowaniem. W tym roku, ze względu na imponującą liczbę chętnych zgłoszonych do udziału w wydarzeniu, zmagania konkursowe, po raz pierwszy, musiały zostać podzielne na dwa dni. Dla Organizatorów, to najpiękniejszy i najlepszy wyraz uznania.

W tegorocznej, XVII edycji Powiatowego Konkursu Recytatorskiego, nad którym honorowy patronat objął Starosta Kaliski Krzysztof Nosal, młodzież z klas 7 i 8 szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z Kalisza i Powiatu kaliskiego zmierzyła się z poezją Wisławy Szymborskiej. Decyzja o wyborze twórczości tej wielkiej poetki i noblistki, stała się tym samym okazją do włączenia się w obchody Roku Wisławy Szymborskiej, ustanowionego przez Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej z okazji 100 rocznicy urodzin literatki oraz w dowód uznania dla jej twórczości.

W pierwszym dniu zmagań konkursowych, które odbyły się we wtorek 18 kwietnia w siedzibie biblioteki w Opatówku przed komisją w składzie: Maria Bednarczyk – Antczak, Izabela Fietkiewicz – Paszek z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu oraz Jerzy Szukalski z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu, zaprezentowało się 43 uczniów z klas 7 i 8 szkół podstawowych w powiecie kaliskim.

Decyzją jury I miejsce zdobył Franciszek Wojciechowski ze Szkoły Podstawowej im. Jana III Sobieskiego w Zbiersku (opiekunka Katarzyna Żebrowska) ; II miejsce Gabriela Frątczak ze Szkoły Podstawowej w Morawinie (opiekunka Janina Kraszkiewicz) ; III miejsce Martyna Filipowicz ze Szkoły Podstawowej w Kosmowie (opiekunka Joanna Kędzia). Wyróżnienia otrzymali Nikodem Gawełek ze Szkoły Podstawowej w Brzezinach (opiekunka Maria Więcław) i Nikola Leszczyńska ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Tłokini Wielkiej (opiekunka Edyta Banasiak)

19 kwietnia, w drugim dniu konkursu komisja przesłuchała 21 uczniów ze szkół ponadpodstawowych z powiatu kaliskiego i Kalisza i zdecydowała o przyznaniu I miejsca Kamili Chabierskiej z Zespółu Szkół Zawodowych im. Zesłańców Sybiru w Kaliszu za recytację wiesza pt. „Identyfikacja” (opiekunka Danuta Matysiak). II miejsce zajęła Zuzanna Wojciechowska z III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu (opiekunka Kamilla Kiermasz); III miejsce przyznano Adrianie Wodiczko z I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu (opiekunka Paulina Litwicka – Tomczyk). Komisja przyznała także wyróżnienie Matyldzie Szuszkiewicz z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Kaliszu (opiekunka Joanna Kucińska) oraz Patrycji Skoniecznej z Zespół Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku (opiekunka Małgorzata Rudowicz).

Nagrody dla uczestników konkursu ufundowali: Starostwo Powiatowe w Kaliszu, Kino Helios Kalisz, Aquapark Kalisz oraz organizator – biblioteka gminna w Opatówku.

Organizatorzy dziękują serdecznie Aleksandrze i Pawłowi Wróblewskim – Wróblewscy Sady za pyszne jabłka i świeżo tłoczony sok, przeznaczone na poczęstunek podczas dwóch dni konkursowych. Organizatorzy dziękują także Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku za współpracę i oprowadzenie po wystawie „A mundury ich były szaraczkowe”. Urozmaicenie wydarzenia w postaci wyjścia do muzeum było doskonałym wypełnieniem czasu w oczekiwaniu na werdykt.

Wiersze Wisławy Szymborskiej poprzez swoją prostotę i piękno dają szerokie możliwości interpretacyjne dla odtwórców. Mogą być szansą zarówno na porwanie publiczności, jak i jej znudzenie. Spośród 64 uczniów, którzy przystąpili w tym roku do XVII edycji konkursu i zaprezentowali wiersze noblistki, aż dziesięcioro z nich wywołało niezapomniane emocje u słuchaczy, organizatorów, a przede wszystkim u komisji konkursowej.

Źródło: GBP w Opatówku

Najchętniej czytane w zeszłym tygodniu!

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze