baner_AK
baner_AK
baner_FBAnt
baner_GM
reklama-SWWS

Zrealizują ekoprojekty dla Wielkopolan

Dwie organizacje z południowej Wielkopolski: Fundacja „Inicjatywa dla Opatówka” oraz Stowarzyszenie Słoneczny Mroczeń otrzymały środki na realizację projektów w zakresie ochrony środowiska w ramach otwartego konkursu ofert Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Podpisanie umów z udziałem Jacka Bogusławskiego, członka zarządu województwa, odbyło się w dniu 2 czerwca w Kaliszu.

Organizatorem otwartego konkursu ofert w dziedzinie ochrony środowiska był Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Pula środków przeznaczonych dla wielkopolskich organizacji pozarządowych wyniosła 50 000 zł. Złożono 12 ofert w konkursie, a do oceny merytorycznej trafiło 11 ofert, z czego cztery najwyżej ocenione przez komisję konkursową uzyskały finansowanie. Co ciekawe, niemal połowa tej kwoty trafi do dwóch organizacji z terenu subregionu kaliskiego. Środowe spotkanie było okazją do podpisania umowy na dofinansowanie obu projektów. Umowy z ramienia Samorządu Województwa Wielkopolskiego podpisał Jacek Bogusławski, członek zarządu Województwa. W wydarzeniu wzięli udział również: poseł Mariusz Witczak oraz radna sejmiku Marzena Wodzińska.

„Fakt, że te dwie organizacje pozarządowe  otrzymały niemal połowę środków przygotowanych w konkursie pokazuje, że w regionie kaliskim są spore potrzeby ekologiczne, zwłaszcza dotyczące edukacji ekologiczne” – powiedział Jacek Bogusławski, członek zarządu Województwa Wielkopolskiego – „Wszystkie dofinansowane projektu są dobrymi wzorcami, o których często rozmawiamy z posłem Mariuszem Witczakiem oraz radną Marzeną Wodzińską. Chciałbym, aby te dobre praktyki ekologiczne z południowej Wielkopolski zostały zaimplementowane w całym województwie. Gratuluję obu organizacjom i życzę powodzenia w realizacji projektu!” – dodał J. Bogusławski podkreślając wysoką jakość ofert, które otrzymały finansowe wsparcie Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Pierwszą z dofinansowanych jest Fundacja „Inicjatywa dla Opatówka”, która uzyskała dofinansowanie w wysokości 19 550 zł na projekt Wielkopolskie Ekobajki. W ramach projektu będą realizowane dwa działania: wydanie cyklu pięciu autorskich bajek dla dzieci wraz z ilustracjami oraz nagranie i publikacja pięciu wideo-wywiadów z ekspertami ds. środowiska, które będą skierowane do dorosłych. Jak powiedział w trakcie spotkania Mateusz Walczak, prezes zarządu Fundacji, tematyka zarówno bajek, jak i rozmów ze specjalistami będzie dotyczyła promowania ważnych postaw proekologicznych w życiu codziennym wśród mieszkańców województwa. „Autorem bajek będzie bajarz Łukasz Bernady, a druk publikacji zostanie zrealizowany na papierze ekologicznym. W przystępny sposób pokażemy najmłodszym największe wyzwania dotyczące ochrony środowiska. Z kolei wywiady będą rozwinięciem problematyki bajek, przedstawione w formie dostosowanej do osób dorosłych. Wierzę, że kompleksowa formuła naszego projektu przyczyni się do upowszechniania dobrych nawyków w dziedzinie ochrony środowiska” – opisuje szczegóły projektu M. Walczak. Przedstawiciel opatóweckiej Fundacji dodaje, że projekt będzie miał szeroki zasięg, dzięki powszechnemu i bezpłatnemu udostępnieniu zarówno bajek, jak i wywiadów w Internecie.

Drugim wnioskodawcą z naszego subregionu było Stowarzyszenie Słoneczny Mroczeń działające przy Szkole Podstawowej w Mroczeniu w gminie Baranów. Organizacja otrzyma dotację w wysokości 4 300 zł na realizację projektu pn. „Dziadku! – chcę oddychać”. Jak podkreślił przedstawiciel Stowarzyszenia i jednocześnie dyrektor Szkoły Andrzej Tyra od wielu lat starają się pozyskiwać środki jako organizacja pozarządowa. „Odpowiadając na ogłoszony konkurs, złożyliśmy ofertę w zakresie ekologii. Napisaliśmy ten wniosek z myślą o pracy uczniów. Książeczka, która będzie opisywała ekologiczne działania, już jest tworzona przez młodzież. Opowiadania będą zarówno napisane, jak i zilustrowane przez dzieci. Tematyka będzie dotyczyła problematyki spalania śmieci widziane oczami wnuka. Dzięki opowiadaniu chcemy promować zdrowy i ekologiczny tryb życia. Dzięki dotacji wydamy publikację zawierającą prace najmłodszych. Myślę, że zaproponowane działania będą ciekawą formą edukacji proekologicznej” – podkreślił A. Tyra. Reprezentanci Stowarzyszenia Słoneczny Mroczeń zwrócili uwagę, że w publikacji nie zabraknie zagadek czy rebusów, a tekst będzie dostosowany do najmłodszych czytelników. Dzięki wydawnictwu promowane będzie czyste powietrze, co pozwoli na uwrażliwienie dzieci na problem wykorzystania w domach ekologicznych źródeł energii.

Działania realizowane w ramach obu projektów będą miały praktyczny wymiar, na co zwróciła uwagę obecna na spotkaniu Marzena Wodzińska. „Jako radna należąca do sejmikowej Komisji Środowiska chcę podkreślić, że z wielką przyjemnością skorzystam z efektów prac obu organizacji: będą one stanowiły nagrody w konkursach dla dzieci. Pomogą one w edukacji ekologicznej dla wszystkich grup wiekowych” – zauważyła radna M. Wodzińska.

Poseł Mariusz Witczak pogratulował obu organizacjom i podziękował za wizytę Jacka Bogusławskiego w Kaliszu. „Dzisiaj organizacje pozarządowe, obok samorządów, wypełniają ważną rolę społeczną. Jeśli chodzi o krzewienie idei ekologicznych, to kiedyś wydawało się to jedynie zagadnieniem teoretycznym. Dzisiaj ekologia oznacza konkretne działania, które przekładają się na poprawę komfortu życia i zdrowia. Wszystkie działania temu służące mają wielkie znaczenie.”  – podsumował kaliski parlamentarzysta.

Dodajmy także, że dwie pozostałe oferty na działania proekologiczne, będą realizowane przez inne wielkopolskie NGO: Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Krajna nad Notecią” (dotacja w wysokości 10 000 zł na zadanie pn. „Eko Leader” oraz Stowarzyszenie Powidzkiego Parku Krajobrazowego (dotacja w wysokości 12 000 zł na zadanie pn. Przeprowadzenie kampanii informacyjno – edukacyjnej „Zasoby wodne naszym skarbem – dbajmy o nie!”.

Na zakończenie Jacek Bogusławski podkreślił, że samorząd wojewódzki chciałby zebrać efekty wszystkich czterech projektów, realizowanych w różnych zakątkach Wielkopolski i stworzyć wspólną publikację, która zostanie przekazana do różnych instytucji oświatowych na terenie całego województwa. Jednocześnie wielkopolscy samorządowcy zdradzili, że prowadzą starania zmierzające do przekazania dodatkowych środków na kolejne konkursy dla organizacji pozarządowych w zakresie ochrony środowiska. Być może kolejny konkurs zostanie zorganizowany jeszcze w tym roku.
Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze