Baner AWS
Stokado
baner_FBAnt
baner_GM

17-latek zaczął nowy rok od wykroczenia. Złapała go policja

Kaliska drogówka przypomina: W myśl art. 96 Kodeksu Wykroczeń, właściciel, posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd, który na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu dopuszcza do prowadzenia pojazdu osobę niemającą wymaganych uprawnień podlega karze grzywny.

Właśnie w ten sposób została ukarana osoba, która udostępniła samochód 17-latkowi. O losie chłopaka, który kierował bez wymaganych uprawnień, zdecyduje już wkrótce sąd. Niektóre osoby nie zdają sobie sprawy z zagrożenia, jakie stwarzają swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem. Odnosi się to również do kierowców, którzy wsiadają za kierownicę pojazdów nie posiadając do tego odpowiednich uprawnień.

Przykładem tego typu zachowania może być jedna z ostaniach kontroli drogowych przeprowadzona przez policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego. W Nowy Rok funkcjonariusze zatrzymali do kontroli kierowcę audi. W trakcie legitymowania okazało się, że za kierowcą pojazdu siedział 17-latek. Chłopak nie powinien wsiadać za kierownicę audi, ponieważ nie miał wymaganej kategorii uprawnień do prowadzenia tego typu pojazdu. Sporządzone przez policjantów w tej sprawie materiały, już wkrótce zostaną przekazane do sądu, który zdecyduje o dalszym losie nastolatka. 

Warto przypomnieć, że wprowadzony w styczniu 2022 roku nowy taryfikator zmienił grzywnę w zakresie kierowania bez uprawnień. Obecnie zgodnie z obowiązującymi przepisami, wobec osoby, która popełni tak nieodpowiedzialne wykroczenie, obowiązkowo orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, który trwa minimum 6 miesięcy, a maksymalnie 3 lata. Tego typu sprawy Policja obligatoryjnie przekazuje do sądu, gdzie grzywna dla sprawcy wykroczenia może wynieść nawet 30 tys. złotych.

W tym przypadku konsekwencji nie uniknęła również osoba, która udostępniła pojazd nastolatkowi. Zgodnie z art. 96 kodeksu wykroczeń właściciel, posiadacz lub użytkownik, który na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu dopuszcza do prowadzenia pojazdu osobę niemającą wymaganych uprawnień, podlega każe grzywny w wysokości 300 zł.

Źródło: Komenda Miejska Policji w Kaliszu; fot.: archiwum

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze