26 pomysłów na inwestycje w powiecie kaliskim radnych PiS

Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości działających w Radzie Powiatu Kaliskiego przedstawił obszerny dokument z pomysłami na inwestycje na terenie powiatu. Wniosek skierowany jest do Starosty Powiatu Kaliskiego Krzysztofa Nosala, a także przedstawiony do wiadomości przewodniczącego Rady Powiatu Jana Kłysza.

Radni PiS wymieniają w swoim wniosku następujące propozycje:

1) „Przebudowa drogi 4619P Marchwacz – Rajsko” – radni uznają, że droga wymaga położenia nowej nawierzchni, zebrania pobocza, odmulenia rowów, przycięcia drzew i krzewów, wykonania zatoki pod przystanek autobusowy, wyznaczenie przejść dla pieszych. Jest to jedyna droga powiatowa w gminie o nawierzchni gruntowej. Długość drogi to ok. 2,13 km; szacunkowy koszt to ok. 500.000 zł.

2) „Przebudowa drogi nr 4629P w Sobiesękach Drugich” – droga, według radnych, wymaga poszerzenia do 5 metrów, zebrania poboczy, odmulenia rowów, wycinki i korekty drzew oraz krzewów. W Sobiesękach Drugich radni chcieliby wykonania miejsca zawracania autobusów komunikacji publicznej oraz zatokę do zawracania pojazdów. Planowana długość remontowanej drogi to ok. 1,4 km, szacunkowy koszt to ok. 200.000 zł.

3) „Przebudowa drogi 4622P w zakresie ścieżki rowerowej” przy drodze  Michałów Drugi, Murowaniec – Marchwacz.  Ścieżka miałaby być asfaltowa o szerokości 1,5 m z dopuszczonym ruchem pieszym. Proponowana długość to ok. 840 m, szacunkowy koszt to ok. 000 zł.

4) Remont/przebudowa drogi 4629P Szczytniki – Brzeziny przez Iwanowice – droga, zdaniem radnych, wymaga remontu/przebudowy w zakresie:

a) budowa peronów lub zatok autobusowych z przejściami dla pieszych przy przystankach w Korzekwinie, Iwanowicach (po stronie sklepu), Strużce, Joance, w Sobiesękach Drugi;

     Szacunkowy koszt: 250.000 zł

b) poszerzenia do 5 metrów odcinka od granicy gminy Szczytniki do Brzezin, gdyż zdaniem radnych narastający ruch na tym odcinku wymaga poszerzenia jezdni.

Długość to ok. 2 km, szacunkowy koszt: 1.000.000 zł

5) „Przebudowa drogi nr 4616P Staw – Mroczki Wielkie” – wykonanie  nowej nawierzchni, zebranie poboczy, odmulenie rowów, budowa peronów przy przystankach autobusowych wraz z przejściami dla pieszych. Długość to ok. 4,62 km, szacunkowy koszt to ok. 200.000 zł.

6) “Remont drogi 4621P Marchwacz – Staw” – zdaniem radnych poprawienia wymaga pas ziemi oddzielający jezdnię od ścieżki rowerowej; miejscami konieczna jest, według wnioskodawców, naprawa ścieżki. Radni chcą także wyznaczenia przejść dla pieszych w miejscach przystanków autobusowych w Stawie i Cieszykowie. Proponują także budowę chodnika od cmentarza do sklepu „Dino”, argumentując to niebezpieczeństwem braku chodnika dla pieszych przez notorycznie stawiane samochody na poboczu drogi.

Szacunkowy koszt to ok. 50.000 zł.

7) „Budowa ścieżki rowerowej przy drodze 4629P na odcinku Iwanowice – Brzeziny” . Planowana długość ścieżki to ok. 7 km, szacunkowy koszt to ok. 000.000 zł, z kolei samej dokumentacji projektowej ok. 100 000 zł.

8) Przebudowa drogi powiatowej 4487P Przespolew-Madalin-Nadzież”

9) Przebudowa drogi powiatowej 4487P Złotniki Wielkie – Wyrów”

10) Przebudowa drogi powiatowej 4606 P na odcinku Zakrzyn-Młynisko”. Radni chcą zabezpieczenia środków na drugi etap modernizacji (pierwszy etap na odcinku Lisków – Krzyżówki, obecnie w trakcie przebudowy).

11) Budowa chodnika przy drodze powiatowej 4594 P na odcinku Sokołówka – Emilianów.”  Zdaniem radnych brak pobocza oraz duży ruch samochodowy stwarza zagrożenie dla pieszych.

12) Wydanie książki autorstwa śp. Tadeusz Trzcińskiego „Stosunki Radziecko – Niemieckie w latach 1939-1941”.  Autor został pośmiertnie odznaczony „Zasłużony dla Powiatu Kaliskiego”. Istnieje rękopis książki, który odnalazł się po śmierci Tadeusza Trzcińskiego.

13) Wykonanie remontu drogi powiatowej 4342P na odcinku Janków Pierwszy –   Grodzisk – Koszt dokumentacji projektowej to ok. 40 000 zł.

14) Wykonanie przeglądu dróg powiatowych w ramach bieżącego utrzymania w zakresie uzupełnienia oznakowania poziomego i pionowego. Koszt ok. 200 000 zł.

15) Przegląd i naprawa chodników przy drogach powiatowych w szczególności wykonanych z kostki brukowej. Kwota to ok. 150 000 zł.

16) Budowa nowych odcinków chodników przy drogach powiatowych we współpracy z gminami. Kwota to ok. 250 000 zł.

17) „Kontynuacja budowy ścieżki rowerowej przy drodze 6232P na odcinku Godziesze Wielkie – Aleksandria – Brzeziny” . Wykonanie dokumentacji projektowej to koszt ok. 000 zł.

18) “Remont drogi powiatowej nr 4635P Piegonisko Wieś”. Droga łączy Drogę Wojewódzką nr 449 z drogą powiatową w województwie łódzkim.

19) “Przebudowa skrzyżowania dróg nr 4586P i 4595P w miejscowości Goliszew”.  Budowa tzw. “minironda” w okolicy kościoła.

20) Budowa ciągu pieszo-rowerowego przy jezdni asfaltowej na drodze powiatowej 4612P (na odcinku Opatówek, ul. św. Jana – Tłokinia Wielka).” Inwestycja, zdaniem radnych, ma na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu pieszych i rowerzystów. Odcinek proponowanego ciągu połączy miejscowości Opatówek i Tłokinia Wielka. Długość to ok. 800 m. Dokumentacja projektowa koszt to ok. 10 000 zł. Szacunkowa wartość budowy to ok. 180 000 zł.

21) Budowa ciągu pieszo-rowerowego przy jezdni asfaltowej na drodze powiatowej 4628P (na odcinku Opatówek – Brzeziny)”. Odcinek proponowanego ciągu miałby połączyć gminy Opatówek, Godziesze Wielkie i Brzeziny. Koszt dokumentacji projektowej to ok. 60 000 zł.

22) Budowa kładki dla ruchu pieszo-rowerowego na rzece Trojanówka przy moście w m. Trojanów” . Koszt dokumentacji projektowej to ok. 50 000 zł.

23) Wykonanie dokumentacji programu funkcjonalno-użytkowego rewitalizacji terenów kolejki wąskotorowej (“Powiat kaliski kolejce bliski – kolej na rower” – na w obszarze gmin Opatówek, Żelazków, Stawiszyn, Mycielin).” Celem inwestycji jest przywrócenie do użytku nieczynnych torów, zagospodarowanie terenów kolejki wąskotorowej, rozwój oferty turystycznej powiatu kaliskiego.  Koszt dokumentacji projektowej to ok. 50 000 zł.

24) Zwiększenie kwoty dotacji z Powiatu Kaliskiego dla Gminy Opatówek w związku z powierzeniem zadania polegającego na prowadzeniu zadań biblioteki powiatowej przez Gminną Bibliotekę Publiczną im. Braci Gillerów w Opatówku – do kwoty 70 000 zł.

25) Zabezpieczenie środków na wsparcie działań Kół Gospodyń Wiejskich na terenie Powiatu Kaliskiego. Dotacja dla KGW – 20 000 zł.

26) Zabezpieczenie środków na wsparcie działań jednostek OSP na terenie powiatu kaliskiego. Dotacja dla gmin powiatu kaliskiego – 220 000 zł.

Wniosek podpisali radni PiS:

Radna Alicja Skrzybalska       

Radny Wincenty Nowak                   

Radny Paweł Kaleta              

Radny Błażej Wojtyła             

Radny Krzysztof Kubasik                 

Radny Bogusław Szczepaniak         

Radny Henryk Kurek             

Radny Krzysztof Dziedzic                

Źródło danych: Krzysztof Dziedzic, Przewodniczący Klubu PiS Rady Powiatu Kaliskiego

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze
Aneta

Radni winni być aktywni i skuteczni. Trzeba przyznać że są.

Obserwator

Wszystko fajne tylko żeby tempo było większe A pisze dlatego bo mieszkańcy Skrzatek czekają już 20 lat za chodnikiem gdyż budowany jest tyle czasu i jest go zaledwie 1.5 km i były obiecanki od kandydatów na radnych powiatowych A już po wyborach to idzie w niepamięć. Doprosic mimo tyłu wypadków się nie idzie….I co dalej????? Dalej mają przybywać krzyże w miejscach tragedii???
Wstyd….

Robert

To święta prawda. Państwo Radni z Pis są bardzo aktywni. Powinny w powiecie nastąpić zmiany, pan radny Dziedzic muś zostać starostą a Pan Henryk Kurek sekretarzem.

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter