reklama-SWWS
baner_AK
baner_AK
baner_FBAnt
baner_GM

43. Festiwal Schola Cantorum w wersji online

43. Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej SCHOLA CANTORUM będzie odbywał się między 22 a 25 kwietnia. Tegoroczna odsłona, z uwagi na panujące warunki i obostrzenia, będzie odbywać się w pełni online, ale z zachowaniem wszystkich tradycyjnych elementów.

W lutym 2020 roku Kalisz cieszył się jeszcze swoim Festiwalem, ale przyszedł rok 2021 i niemożliwym stało się to, co do tej pory było tradycją. Dlatego Organizatorzy zdecydowali, że tegoroczny 43. Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej SCHOLA CANTORUM odbędzie się w dniach: 22-25 kwietnia w formule online. Czy to znaczy, że Festiwal się zmienił? O części szczegółów i planów rozmawialiśmy jeszcze w lutym z Łukaszem Pieniązkiem – prezes Kaliskiego Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży Schola Cantorum.

Skąd nazwa, ktoś zapyta? Nadana została przez Harcerski Zespół Muzyki Dawnej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego w Poznaniu podczas pierwszego przeglądu, który odbył się w teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego. W akcie nadania napisano: „Jako wyraz szczególnego wyróżnienia przyjęliśmy fakt, że nazwa naszego zespołu „Schola Cantorum” patronować będzie Ogólnopolskiemu Przeglądowi Uczniowskich Kameralnych Zespołów Muzyki Dawnej. Niechaj prastary piękny Kalisz stanie się miejscem spotkań młodych polskich wykonawców rozmiłowanych w odtwarzaniu i popularyzowaniu dawnych tradycji zespołowego muzykowania”.
Zainaugurowany w 1978 roku kaliski przegląd stał się pierwszym w kraju tego typu wydarzeniem muzycznym adresowanym do dzieci i młodzieży szkolnej. Przez ponad czterdzieści lat w zimowej porze Kalisz stawał się muzyczny i barwny, a muzyka średniowiecza, renesansu i baroku „zaglądała pod strzechy” i przyciągała swym urokiem rzesze słuchaczy.

Małgorzata Jackowska, Wiceprezes Kaliskiego Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży SCHOLA CANTORUM

Organizatorzy informują, że zachowane zostają wszystkie tradycyjne elementy Festiwalu oraz formuła konkursowa, ponieważ SCHOLA CANTORUM jest wartością, której nie wolno zaprzepaścić. Zgłoszone na Festiwal zespoły (17 zespołów z 9 województw) podczas koncertów-przesłuchań ubiegać się będą o GRAND PRIX Festiwalu oraz o Złote, Srebrne i Brązowe Harfy EOLA .

Rozstrzygnięty już został na stałe wpisany w działania festiwalowe Ogólnopolski Konkurs „Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną”, na który nadesłano ponad 150 prac z całej Polski i który właśnie obchodzi swe  26. urodziny.

Wszystkie relacje z koncertów, przesłuchań konkursowych, wystaw prac plastycznych, warsztatów 43. Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej SCHOLA CANTORUM będą zamieszczane w czasie trwania Festiwalu na stronie internetowej: www.scholacantorum.kalisz.pl, na Fb Festiwalu: https://www.facebook.com/scholacantorumkalisz oraz na kanale YT: https://www.youtube.com/channel/UCJhX5JIcCSCBQUHMtg0uKGg.

Mecenat nad Festiwalem sprawuje: Miasto Kalisz, Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Kuratorium Oświaty w Poznaniu, PKO Bank Polski, Starostwo Powiatowe w Kaliszu.

Źródło: SCHOLA CANTORUM


Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze