Baner AWS
Stokado
baner_FBAnt
baner_GM

5634 osoby wzięły udział w zajęciach – MBP podsumowuje rok szkolny

Miniony rok szkolny był czasem owocnej współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Asnyka z placówkami oświatowymi. Od września 2022 r. do czerwca 2023 r. zrealizowano 226 zajęć edukacyjnych dla 5634 osób. Odbywały się one niemal we wszystkich filiach i w Bibliotece Głównej. Ich przewodnim motywem była oczywiście książka, a odbiorcami głównie przedszkolaki oraz uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Nie zabrakło wizyt studentów kaliskich uczelni.

Koniec roku szkolnego to dobry moment, aby podsumować, co się działo przez ostatnie 10 miesięcy w jedenastu filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu. A wydarzyło się wiele! Przez cały rok, bibliotekarze zapraszali najmłodszych kaliszan na zajęcia pod hasłem „B jak Biblioteka”. Przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych poznawali nie tylko specyfikę biblioteki, ale także książki przykuwające uwagę nie tylko treścią, ale także szatą graficzną lub zaskakującą formą. Zapraszano dzieci do założenia karty bibliotecznej i udziału w akcjach promujących czytelnictwo, takich jak „Bank Magnesiaków” czy „Mała książka – wielki człowiek”.

Bibliotekarze przygotowywali także zajęcia na specjalne okazje oraz rocznice. Jesienią i zimą dzieci chętnie uczestniczyły w literackich lekcjach poświęconych patronce roku 2022 – Marii Konopnickiej oraz ogólnopolskim patronom roku 2023 – Mikołajowi Kopernikowi, Aleksandrowi Fredrze oraz Wisławie Szymborskiej. W zrozumieniu najtrudniejszych zagadnień literackich pomagała nieograniczona kreatywność bibliotekarzy. Dzieci poznawały pisarzy, rozwijały zainteresowania ekologią i przyrodą, uczestniczyły w zajęciach dotyczących emocji, wielokulturowości, ciekawych miejsc w Polsce i na świecie.

Spotkania zawsze oparte były na dialogu z najmłodszymi i urozmaicone poprzez warsztaty plastyczne, doświadczenia, teatrzyk kamishibai, bajkowóz, roboty, zabawy i gry. Podczas zajęć bibliotekarze często wykorzystywali akcesoria do animacji: chusty, tunele, bum-bum rurki, a także klocki, z których dzieci tworzyły konstrukcje… inspirowane książką. Biblioteka przygotowała szereg cykli poświęconych literaturze, twórcom związanym z Kaliszem, kaligrafii, historii książki, zasłużonym postaciom i wydarzeniom związanym z Kaliszem i Polską. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach m.in. o starodrukach, Stefanie Szolcu-Rogozińskim, kaliskich wątkach w wojnie polsko-bolszewickiej, wizytach Piłsudskiego w Kaliszu, obozie w Szczypiornie, o kształtowaniu się niepodległej Polski, o insurekcji roku 1863 w Kaliszu, powstaniu w getcie warszawskim i architekturze Kalisza w perspektywie estetycznej i historycznej.

Ponadto, Miejska Biblioteka Publiczna w Kaliszu realizowała dodatkowe zajęcia dla chętnych dzieci i ich rodziców w godzinach popołudniowych, także w czasie ferii. W ramach projektu „Biblioteka dla wszystkich. Równi. Różni. Ważni” odbyło się wiele warsztatów integracyjnych dla dzieci z Polski i Ukrainy. Przez całe półrocze roku 2023 powstawał literacko-fotograficzny projekt „Witamy w naszej bajce”, którego finałem był event i wystawa z okazji Dnia Dziecka. Wielkim sukcesem okazała się także gra terenowa „Gloria Victis. Kalisz 1863”, która została przygotowana przez młodzież w ramach warsztatów i była świetnym sprawdzianem wiedzy na temat powstania styczniowego.

Bibliotekarze serdecznie dziękują kadrze pedagogicznej kaliskich placówek oświatowych za zaufanie i dbałość o rozwijanie zainteresowań czytelniczych podopiecznych. Cieszą się, że przedszkolaki i uczniowie brali tak aktywny udział w zajęciach bibliotecznych i zapraszają ich także w czasie wakacji do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu.

Źródło: Miasto Kalisz

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze