Czym zaskoczą nas szkoły podczas drzwi otwartych?
Ósmoklasistów czeka trudna decyzja, a będzie nią wybór profilu, na którym będą kształcić się przez kolejne 3, 4 lub 5 lat w danej placówce. Uczeń może dokonać wyboru maksymalnie 3 szkół ponadpodstawowych z 19 szkół publicznych oraz 2 niepublicznych na terenie Kalisza. Z pomocą wychodzą jednostki oświatowe, które otwierają swoje drzwi dla kandydatów i ich rodziców. Jak wygląda oferta szkół w Kaliszu 2023?
Młodzi ludzie nie mają łatwego zdania. Muszą podjąć decyzję, którą wielu uważa za jedną z ważniejszych w ich życiu. Rozszerzenia profilu danej klasy, na który się zdecydują, będą pisać prawdopodobnie na maturze (nieczęsto zdarza się, że ktoś wybiera inne przedmioty). W wieku 15 lat powinni się zastanowić kim chcieliby być w przyszłości. Decyzję można zawsze zmienić, jednak warto wziąć pod uwagę, że edukacja na poziomie rozszerzonym rozpoczyna się już w pierwszej klasie. Z pewnością duża liczba zajęć nie będzie sprzymierzeńcem uczniów w przypadku ewentualnego „nadrabiania” programu w przypadku zmiany klasy. Drzwi otwarte są idealną okazją do spotkania z uczniami oraz nauczycielami i zobaczenia jak wygląda „życie” w danej szkole.
Spis treści:
- W których szkołach będą drzwi otwarte w kwietniu?
- Co będzie się działo podczas drzwi otwartych?
- Jak wygląda oferta szkół w Kaliszu 2023? Jakie nowe oddziały pojawią się w przyszłym roku szkolnym?
- Czym warto kierować się przy wyborze szkoły oraz profilu?
- Kiedy rozpoczyna się rekrutacja?
1. W których szkołach będą drzwi otwarte w kwietniu?
Tegoroczne drzwi otwarte rozpoczęły się 18 marca i trwają 3 tygodnie. Właśnie 1 kwietnia będzie ostatni moment na sprawdzenie jak w poszczególnych szkołach „tętni życie”. Na kandydatów oraz ich bliskich czeka wiele atrakcji w poniższych placówkach:
- Zespół Szkół Ekonomicznych w godzinach 9:00 – 13:00,
- Zespół Szkół Ponadpodstawowych w godzinach 9:30 – 13:30,
- Zespół Szkół Zawodowych im. Zesłańców Sybiru w godzinach 9:00 – 13:00,
- Zespół Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich im. Janka Bytnara „Rudego” w godzinach 9:00 – 13:00,
- I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w godzinach 9:00 – 13:00,
- II Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w godzinach 9:00 – 12:00,
- III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w godzinach 9:00 – 13:00,
- IV Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego w godzinach 9:00 – 13:00,
- V Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w godzinach 9:00 – 13:00,
- Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w godzinach 9:30 – 12:30,
- Technikum im. św. Józefa w Kaliszu w godzinach od 09:00 do 14:00
Dodatkowo Zespół Szkół Samochodowych im. Stanisława Staszica postanowił otworzyć swoje drzwi na cały kwiecień! Dzień otwarty jest ustalany wcześniej ze szkołą, która chce zwiedzić „samochodówkę”. Jak informują pracownicy jednostki – zwykle są to piątki. Zdaniem przedstawicieli placówki, forma „otwarcia się” w zwykłym dniu szkolnym pozwoli kandydatom zobaczyć, jak funkcjonuje szkoła na co dzień, a nie „na pokaz” w sobotę, kiedy nie odbywają się zajęcia.
2. Co będzie się działo podczas drzwi otwartych?
Szkoły niechętnie informowały nas o tym co planują przedstawić podczas drzwi otwartych. W końcu „co to za niespodzianki, gdyby wszyscy je poznali” – argumentowali dyrektorzy szkół. Wiemy jednak, że atrakcje, które zobaczycie są przygotowywane w szkołach od kilku tygodni. Pracują przy tym nie tylko dyrektorzy lub nauczyciele, ale także samorządy uczniowskie i sami uczniowie. Jak informuje dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego, Urszula Janczar: „każda klasa będzie wypełniona atrakcjami”. Przygotowywane są m.in różnorodne doświadczenia chemiczne, które co roku cieszą się dużą popularnością. Około godziny 11:00 w auli „Asnyka” odbędzie się spotkanie z dyrektorem szkoły, dotyczące rekrutacji. Dyrektor Urszula Janczar opowie m.in. o tym, jak wypełnić wniosek i rozwieje wątpliwości, dlaczego z jej perspektywy warto wybrać właśnie I LO. W Technikum im. Św. Józefa również powstaną „klasy tematyczne”. To właśnie w nich, kandydaci będą mogli bliżej przyjrzeć się danemu zawodowi. Dla „Złotej szkoły” będą to drugie drzwi otwarte w tym roku.
3. Jak wygląda oferta szkół w Kaliszu 2023? Jakie nowe oddziały pojawią się w przyszłym roku szkolnym?
Większość placówek kontynuuje swoją stałą ofertę edukacyjną. Licea proponują różnorodne profile oraz zwiększoną liczbę klas, przykładowo w I LO powstanie 7 oddziałów. Jak informuje dyrektor, szkoła stawia na kierunki biologiczno-chemiczne. Pojawi się tam również nowe połączenie, czyli polski-geografia-wos. Nowy oddział powstanie także w Technikum przy ulicy Złotej. Przyszli uczniowie będą mogli wybierać pomiędzy 7 różnymi profesjami, a od roku szkolnego 2023/2024 stać się chociażby technikiem grafiki i poligrafii cyfrowej. Ponadto, Jak mówią przedstawiciele technikum, powstanie tej klasy jest spowodowane występowaniem dużego zapotrzebowania na kierunki fotograficzne. Sam profil oraz rozszerzenia będą natomiast podobne do znanego w placówce technika fotografii i multimediów. Interesujące propozycje przygotował także Zespół Szkół Ponadpodstawowych.
W roku szkolnym 2023/2024 kształcenie w Technikum Budowlano-Elektrycznym rozpoczną przyszli technicy informatyki w klasie mundurowej. Warto przyjrzeć się również stosunkowej nowości – technikowi architektury krajobrazu z innowacją florystyczną. W zeszłym roku profil cieszył się popularnością wśród uczniów. Iinicjatywa otwarcia tego oddziału powstała podczas laboratoriów florystycznych w placówce. 5-letni plan zajęć przewiduje zrealizowanie programu z zakresu architektury. Dodatkowo umożliwia zdobycie kwalifikacji florysty podczas jednego semestru.
4. Czym warto kierować się przy wyborze szkoły oraz profilu?
- Własnymi przemyśleniami
Przede wszystkim to uczniowie sami najlepiej wiedzą, w których dziedzinach czują się dobrze. Jeśli przyswajanie wiedzy dotyczącej geografii nie sprawia Ci problemu, a wręcz przyjemność, to przemyśl edukację właśnie w tym kierunku. Nie należy zmuszać się do kształcenia na danym profilu, bo w większości przypadków przynosi to efekt odwrotny od zamierzonego. Nauka kończy się frustracją, a wyniki nie są z pewnością zadowalające. Drzwi otwarte są dobrą okazją do zapytania uczniów, czym oni kierowali się przy wyborze szkoły oraz oddziału. Zapytajcie również jakie mieli wątpliwości. Drzwi otwarte są momentem, który ma rozwiać wszystkie „ale” pojawiające się w głowach kandydatów.
- Oferowanymi językami obcymi
Pomimo jednej podstawy programowej, szkoły różnią się np. językami obcymi. Bogatą ofertę językową znajdziemy z pewnością w II Liceum Ogólnokształcącym. Uczniowie mogą wybierać pomiędzy językiem: niemieckim, hiszpańskim, francuskim, włoskim i łacińskim. Oprócz tego edukacja w „Kościuchu” daje możliwość przystąpienia do matury międzynarodowej oraz dwujęzycznej. Ten argument jest godny uwagi, ponieważ drugiej takiej klasy licealnej nie znajdziemy prawdopodobnie w całej południowej Wielkopolsce.
- Możliwością ukończenia szkoły wraz z tytułem technika
Nie każdy musi zakończyć edukację z tytułem inżyniera, magistra, czy też doktora. „Każdy, kto się buduje, potrzebuje coś wyremontować, naprawić lub szybko skorzystać z popularnych usług u fryzjera czy kosmetyczki ten wie, że to nie taka prosta sprawa. Na rynku pracy brakuje dziś fachowców. Pomimo tego, że ceny za ich pracę stale rosną, to nie bardzo widać szansę na poprawę tej sytuacji w krótkim czasie” – czytamy we wstępie do artykułu Macieja Całki, który pojawił się jakiś czas temu na naszym portalu. Dlatego warto zastanowić się, do której pracy będziemy przychodzić z uśmiechem na twarzy. „Fach w ręku” oraz nabyte umiejętności są często bardziej cenione przez pracodawców, niż zdobyte dokumenty. Oczywiście w zależności od wykonywanej profesji.
5. Oferta szkół w Kaliszu 2023 – kiedy rozpocznie się rekrutacja?
Informacja o rekrutacji będzie dostępna na stronie www.kalisz.pl w zakładce „Edukacja”. Zostanie tam umieszczona informacja o wszystkich terminach oraz link do strony rekrutacji elektronicznej. Do rekrutacji przystąpi w tym roku bardzo duża liczba kandydatów. Miasto prosi o przeanalizowanie ofert placówek oraz własnych możliwości i wybranie w rekrutacji wspomnianych 3 placówek. Termin składania wniosków zgodnie z decyzją Wielkopolskiego Kuratora Oświaty jest od 15 maja do 16 czerwca 2023 r.