Wydarzenie_1200x628
baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

UAM nie odda kaliskiej filii – jest decyzja!

Po niemal trzech miesiącach od wizyty rektor Bogumiły Kaniewskiej w kaliskiej filii UAM, znamy jej decyzję co do przyszłości WP-A. Wydział zlokalizowany przy Nowym Świecie pozostanie w strukturach UAM i nie będzie przekazany na rzecz Akademii Kaliskiej, która w ten sposób chciała wzmocnić swoje możliwości, jeśli chodzi o plan utworzenia Uniwersytetu Kaliskiego.

Jeszcze w lutym informowaliśmy w jednym z artykułów o wizycie rektor Kaniewskiej w Kaliszu, a dokładniej w murach Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego. Wizyta była pokłosiem szerokiej dyskusji na temat losu kaliskiej placówki UAM, o której można przeczytać tutaj. Przypomnijmy, że również w latach wcześniejszych miały miejsce podobne wymiany zdań między przedstawicielami AK i WP-A, a chodziło wtedy o wsparcie dla pomysłu akademii zanim jeszcze kaliski PWSZ się nią stał. Rektor UAM odwiedzając w lutym nasze miasto, chciała poznać opinię środowiska filii w sprawie potencjalnego przekazania jednostki i spotkała się ze studentami, wykładowcami oraz pracownikami WP-A. Zdanie to miało być kluczowe przy podejmowaniu decyzji, choć prof. Kaniewska chciała jeszcze omówić je z gromem swoich prorektorów, a także samorządem studenckim uniwersytetu czy przedstawicielami związków zawodowych. Dziś znamy już ostateczny werdykt i jest on zbieżny z oczekiwaniami społeczności kaliskiego wydziału.

Szczególnie istotne znaczenie miało stanowisko pracowników filii wyrażone jednomyślnym głosowaniem podczas spotkania ogólnego z władzami rektorskimi. Podkreślano przede wszystkim fakt, iż Wydział nie posiada żadnej samodzielnej dyscypliny naukowej, a rozwój naukowy wszystkich pracowników odbywa się w ścisłym, symbiotycznym związku ze środowiskiem poznańskim. Pracownicy WP-A mają poczucie przynależności do UAM, a także żywią silne przekonanie, że zróżnicowanie oferty edukacyjnej Kalisza będzie miało pozytywny wpływ na rozwój regionu

prof. Bogumiła Kaniewska

Jak udało się nam ustalić, o decyzji został już poinformowany prof. Andrzej Wojtyła – rektor Akademii Kaliskiej, a także Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki. Poza samą decyzją o losie WP-A, prof. Kaniewska podtrzymała i potwierdziła chęć wsparcia kaliskiej uczelni w dążeniach do uzyskania miana uniwersytetu, a także wspierania go, gdy już powstanie. Oferowana pomoc miałaby być realizowana na szczeblu merytorycznym oraz organizacyjnym. Stanowisko to jest również potwierdzeniem słów, które padły podczas konferencji 22 lutego.

Nie znamy dokładnego procentu osób, które byłby zainteresowane pomocą na rzecz powstania Uniwersytetu Kaliskiego, ale atmosfera w tej kwestii była atmosferą pełną życzliwości dla inicjatywy powstania Uniwersytetu Kaliskiego. Myślę, że nie ma i nie będzie oporu przed współpracą z nowo powstającą uczelnią i pomocą, jakiej my jako uczelnia starsza i trochę większa, możemy udzielić. Taką współpracą mogłaby być wymiana doświadczeń, współprowadzenie kierunków, wspólne prowadzenie badań, wspólne prowadzenie projektów, opieka merytoryczna czy podpisywanie porozumień dotyczących wspólnych kierunków. Tego typu możliwości jest w szkolnictwie wyższym całe mnóstwo, ale o tej perspektywie jeszcze nie rozmawialiśmy z panem Rektorem Wojtyłą.

prof. Bogumiła Kaniewska (wypowiedź z 22.02.2022)

UAM i jego kaliska filia mógłby wspierać powstający uniwersytet w bardzo wielu aspektach. Oczywiście mogłaby to być współpraca w ramach wspomnianych wspólnych kierunków, wspólnych projektów czy grantów – to jest jasne, podobnie jak współpraca w kwestii wymiany doświadczeń. Głównym problemem akademii, jest jednak kształcenie lekarzy – na to też jest rozwiązanie. W dyrektywie unijnej, a także w stanowisku Naczelnej Izby Lekarskiej mówi się o możliwości zawarcia porozumienia i nadzoru uniwersytetu, który realizuje kierunki humanistyczne – tak potrzebne dla kształcenia również medyków. Myślę, że choćby ten element mógłby się przyczynić do powstania kierunku lekarskiego, który – co ważne – byłby uznawany jako dyplom w całej Europie. Moim zdaniem porozumienie o nadzorze w zakresie kierunków humanistycznych oraz komisji etycznych i komisji oceniających etyczność działań badawczych, eksperymentalnych, mogłoby być zupełnie wystarczające. Tę kwestię jednak muszą ustalić rektorzy – ja mogę podpowiadać, ale nie są to tematy, w których chciałbym specjalnie rzucać własne koncepcje czy propozycje.

prof. Piotr Łuszczykiewicz (wypowiedź z 22.02.2022)

Ponadto rektor UAM stwierdziła, że ma nadzieję, iż inicjatywa powstania Uniwersytetu Kaliskiego przyczyni się do dynamicznego rozwoju regionu i znacząco wzbogaci jego ofertę edukacyjną. Więcej na temat całej sytuacji można przeczytać także w dwóch różnych opiniach, które pojawiły się na naszym portalu – do przeczytania tutaj i tutaj.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze