Wydarzenie_1200x628
baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Bąkowski: manipulacja, pogarszające się relacje i rozłam

Podczas dzisiejszej LX Rady Miejskiej Gminy Opatówek rezygnację złożył jej wieloletni przewodniczący – Paweł Bąkowski, a także wiceprzewodniczący Marek Szlenkier. Jedną z części sesji była debata nad wotum zaufania dla burmistrza Opatówka – Sebastiana Wardęckiego. Ostatecznie Wardęcki nie otrzymał wotum, co czyni go jedynym włodarzem powiatu, który go nie dostał.

Sebastian Wardęcki podczas dzisiejszej sesji nie otrzymał wotum zaufania. Za przyznaniem wotum zagłosował Paweł Bąkowski, Marlena Kiermas-Gruszka, Wojciech Pokojowy, Marek Szlenkier oraz Sławomir Śniegula. Pozostałe dziewięć osób wstrzymało się, a nieobecny podczas głosowania był Jarosław Kłysz.

Podczas sesji przedstawiono roczne sprawozdanie finansowe wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu obywatelskiego Gminy Opatówek za rok 2021. RIO wydało pozytywną opinię z jedną uwagą, Komisja RMG również pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie z wykonania budżetu.

Jednomyślne przyjęto projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy Opatówek za 2021 rok, projekt uchwały w sprawie absolutorium dla Burmistrza Gminy Opatówek, projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Gminnego Ośrodka Zdrowia w Opatówku za 2021 oraz, projekt uchwały w sprawie uchylenia uchwały Nr 241/01 Rady Gminy Opatówek z 28 grudnia 2001 roku, w sprawie stawek dziennych opłaty targowej oraz sposobu jej poboru. W ostatnim z głosowań nie uczestniczył Mariusz Małoburski.

Przeciwko projektowi uchwały w sprawie przyjęcia rezygnacji radnego z funkcji Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Gminy Opatówek zagłosowali: Paweł Bąkowski, Marlena Kiermas-Gruszka, Wojciech Pokojowy oraz Sławomir Śniegula, Marek Szlenkier wstrzymał się. Nie głosował Jarosław Kłysz i Mariusz Małoburski.

Nie było nam dane dotrwać do końca naszych kadencji w wyniku zaistniałej sytuacji i prób odwoływania nas na poprzednich sesjach w wyniku utraty, wyczerpania zaufania – jak to argumentował przewodniczący klubu Społecznicy. Jestem jednak przekonany, że powierzone nam obowiązki postaramy się wykonać do końca. Serdecznie dziękuję tym radnym, z którymi można było współpracować, niekiedy różnić się, ale bez zacietrzewienia. Sama próba odwołania całego prezydium rady i powołania nowego na tej samej sesji, dyskwalifikuje poczynania pomysłodawców – powiedział Marek Szlenkier.

Wszyscy obecni zagłosowali za projektem uchwały w sprawie przyjęcia rezygnacji radnego z funkcji Przewodniczącego Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. Podczas głosowania nie był obecny Mariusz Małoburski i Jarosław Kłysz. Mateusz Walczak wyłączył się z głosowania.

Przeciwko projektowi uchwały w sprawie przyjęcia rezygnacji radnego z funkcji Przewodniczącego Rady Miejskiej Gminy Opatówek była Marlena Kiermas-Gruszka, Wojciech Pokojowy i Sławomir Śniegula. Od głosu wstrzymał się ponownie Marek Szlenkier. Głosu nie oddały trzy osoby: Paweł Bąkowski, Jarosław Kłysz i Mariusz Małoburski.

Wraz z Markiem Szlenkierem podjęliśmy decyzję o rezygnacji z funkcji przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Gminy Opatówek. Nikt mnie do tego nie zmuszał – nie wprost. Była to moja osobista decyzja, po tych różnych perturbacjach. Ostatnie, nieprofesjonalnie przygotowane wnioski, manipulowanie faktami, pogarszające się relacje i rozłam w radzie wpłynęły na taką, a nie inną decyzję. Zawsze kierowałem się dobrem gminy – powiedział Paweł Bąkowski.

W trakcie dzisiejszej sesji poruszone zostały kwestie dotyczące problemów z wodą w gminie Opatówek

Tam gdzie jest problem z poborem opłat za wodę, a to zdarza się coraz częściej, zostały zastosowane wodomierze kropelkowe, które powodują, że odcinany jest jej dostęp w przypadku nieuregulowania należności i wtedy osoba, która zalega z płatnościami wykupuje abonament, by tę wodę dostarczać – powiedział burmistrz gminy Opatówek Sebastian Wardęcki. 

– Mamy problem, jak myślę większość samorządów w kraju, mamy problem z gospodarką wodną. Będziemy czynić kolejne inwestycje na przyszły rok, to nie będą małe pieniądze – dodał. 

39 % wody „ucieka”

 – Zakup radiowych wodomierzy daje nam możliwość analizy, ponieważ w ciągu jednego dnia spisać można całą gminę. Dzięki temu wiemy na których odcinkach najwięcej tracimy, gdzie i kiedy mamy szukać. Zacznijmy od najtańszego rozwiązania, jakim jest analiza tego, co się dzieje. Nie jest możliwe, żeby uciekło nam 900 kubików dziennie. Nie wiem gdzie jest ta woda – mówił radny Mariusz Małoburski

Podczas sesji poruszany został również temat szybkiej kolei, transportu publicznego, przebudowy drogi nr 12 i tym samym budowy obwodnicy. Powstaje też koncepcja, zakładająca budowę małej obwodnicy.

– Mam nadzieję, że przebudowa i modernizacja drogi nr 12 dojdzie do skutku, ale nie jest to decyzja gminy. My możemy jedynie pomagać, chociażby poprzez przeprowadzanie konsultacji, pozyskanie pewnych dokumentów, jakie wydaje gmina, ale decyzja ostateczna uzależniona jest od finansów i tego, co zadecyduje generalna dyrekcja. Trzymam kciuki, żeby została ona przebudowana. Zdaję sobie sprawę, że nie wyprowadzimy ruchu z Opatówka, ale pewne rozwiązania mogą spowodować poprawę bezpieczeństwa, a o to chyba najbardziej nam chodzi – powiedział burmistrz.

Więcej o zmianach i przebiegach poprzednich sesji przeczytacie TUTAJ.

fot.: portal.posiedzenia.pl

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze