Akademia Kaliska może otwierać szkoły doktorskie!

Znane są wyniki kompleksowej oceny parametrycznej. W dwóch dyscyplinach naukowych Akademia Kaliska otrzymała ocenę B+, a to oznacza, że uczelnia może otwierać szkoły doktorskie.

Kompleksowa ocena parametryczna została dokonana przez Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych. Ocenie poddano blisko 1000 jednostek z całego kraju. Eksperci brali pod uwagę osiągnięcia badawcze, potencjał jednostek oraz efekty ich działalności. Akademia Kaliska otrzymała dwie kategorie B+ w dyscyplinie nauk o zdrowiu oraz w dyscyplinie nauki o zarządzaniu i jakości. A to oznacza, że w uczelni będzie można otworzyć szkoły doktorskie. Dotychczas studia doktoranckie możliwe były jedynie w trybie eksternistycznym.

Dotychczas osoby nieżyczliwe Akademii Kaliskiej zarzucały nam, że nie jesteśmy ,,prawdziwą” uczelnią akademicką, ponieważ mimo prawa nadawania stopnia naukowego doktora w dwóch dyscyplinach, nie mieliśmy przyznanej kategorii naukowej w żadnej dyscyplinie. Zapewniałem wszystkich, że ona się pojawi, ponieważ wiem doskonale, jak pracują naukowcy Akademii Kaliskiej i jaki mają potencjał.

– powiedział rektor uczelni, prof. Andrzej Wojtyła

Rektor zapewnia również, że Akademia Kaliska na pewno będzie się odwoływać od decyzji Ministerstwa Edukacji i Nauki, ponieważ uważają, że nie wszystkie ich osiągnięcia zostały wzięte pod uwagę.

Przede wszystkim zwrócimy uwagę, iż w ocenie parametrycznej Akademia Kaliska nie mogła wykazać tzw. liczby ,,N” za 2017 rok. Liczba ,,N” oznacza średnią arytmetyczną liczby pracowników zatrudnionych w jednostce w poszczególnych latach przy prowadzeniu badań naukowych lub prac rozwojowych w ramach stosunku pracy w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy. Sygnalizowaliśmy już, że do składania oświadczeń byli zobowiązani pracownicy zatrudnieni w jednostkach naukowych, ubiegających się o środki finansowe na finansowanie działalności statutowej. W 2017 roku nasze badania nie były z tych środków finansowane, co nie znaczy, że ich nie było. Należy zaznaczyć, że badania były finansowane ze środków uczelni. Chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt sprawy – dział nauki został przeze mnie stworzony na uczelni w połowie 2018 roku, a okres parametryzacji obejmował lata 2017 – 2021. Czyli łatwo obliczyć, że przez dwa lata, musieliśmy pracować z taką intensywnością, by móc wykazać się osiągnięciami, na które inne uczelnie miały 4 lata. Ale to nie wszystko – nie posiadając kategorii naukowej, nie otrzymywaliśmy dotacji na badania naukowe z ministerstwa edukacji i nauki. To nas znacząco ograniczało, a teraz sytuacja się radykalnie poprawi.

– powiedział rektor uczelni, prof. Andrzej Wojtyła

Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych dokonuje oceny parametrycznej co 4 lata. Poprzednią ewaluację prowadzono w 2017 roku. W całej Polsce oceniono blisko 1000 jednostek naukowych, w tym wydziały i centra badawcze uczelni, instytuty Polskiej Akademii Nauk, instytuty badawcze, muzea. Ośrodki były oceniane w ramach grup odpowiadających dziedzinom: nauk humanistycznych i społecznych; ścisłych i inżynieryjnych; nauk o zdrowiu; nauk o sztuce i twórczości artystycznej. Działalność tych ośrodków była analizowana w ramach każdego obszaru, a następie za pomocą algorytmu ustalono ostateczną kategorię naukową.

Źródło: Akademia Kaliska

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

XXII Powiatowe Zawody Sportowo Pożarnicze

8 sierpnia 2022

Na terenie Ośrodka Rekreacyjno-Sportowego w Szwacinie (gmina Godziesze Wielkie) 7...

czytaj więcej»

Paliło się na Złotej

8 sierpnia 2022

W dniu 7 sierpnia około godziny 13:00 zapłonął budynek przy...

czytaj więcej»

Wrześniowe wydarzenia 1939 r. w Morawinie!

8 sierpnia 2022

W niedzielę (7 września) w Morawinie odbyły się, tzw. „Wrześniowe...

czytaj więcej»

Czwarty Targ na Plantach już 10 września

8 sierpnia 2022

Prezydent Miasta Kalisza zaprasza do udziału w czwartym targu na...

czytaj więcej»
Starostwo Powiatowe w Kaliszu

Ranking najbogatszych samorządów – jak wypadły samorządy z regionu?

7 sierpnia 2022

Ukazał się najnowszy ranking najbogatszych samorządów, przygotowany przez Pismo Samorządu...

czytaj więcej»

Wielkopolski Dzień Pszczół na Zawodziu

7 sierpnia 2022

czytaj więcej»