baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Archiwum Państwowe podziękowało dardczyńcom

Archiwum Państwowe w Kaliszu co roku organizuje spotkanie ze swoimi darczyńcami, by podziękować im za przekazane pamiątki i dokumenty. Od dwóch lat odbywa się to 6 grudnia, w Ogólnopolskim Dniu Darczyńcy, ustanowionym przez dr Pawła Pietrzyka, dyrektora Archiwów Państwowych.

W siedzibie kaliskiego archiwum dr Grażyna Schlender, dyrektorka placówki oraz Grzegorz Waliś, kierownik Oddziału I Gromadzenia i Ewidencji Materiałów Archiwalnych spotkali się z kilkunastoma darczyńcami: Bronisławem Ekertem, Andrzejem Genstwawem, Józefem Golą, Andrzejem Grzegorkiem, Józefem Kaczkowskim, Jadwigą Kibler, Aliną Kałużą, Janem Makiem, Bogdanem Pawlakiem, Elżbietą Stadtmüller i Mirosławem Żarnowskim. Spotkanie było okazją do podsumowania darowizn, które stały się częścią wystawy on-line pt.: „Kolejny rok, kolejne dary”.

W tym roku siedem osób przekazało łącznie 173 jednostek archiwalnych. Najwięcej materiałów pochodziło z prywatnego archiwum byłego działacza opozycji i „Solidarności” Jacka Śródki z Sycowa. Szczególnie cenne są dokumenty komisji zakładowych i Międzyzakładowych Komisji Porozumiewawczych z terenu Wielkopolski południowej. Z kolei Elżbieta Stadtmüller przekazała część swojego archiwum rodzinnego, a Dzień Darczyńcy stał się okazją do dokończenia spraw formalnoprawnych – podpisania stosownej umowy. Dokumenty ilustrujące wojenne losy rodzin Szkudlarków i Blochów z Blizanowa przesłała Elżbieta Przybylska z Łodzi. Bogdan Pawlak, w imieniu Jadwigi Kibler przekazał materiały dotyczące mistrza sztuki garbarskiej Stanisława Golanowskiego. Lech T. Jabłoński z Łomianek uzupełnił wcześniej ofiarowane dokumenty rodzin Jędrzejaków i Cichych o legitymację Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski nadanego Genowefie Cichej. Kolejne dary przekazała również Elżbieta Siarkiewicz, wśród których uwagę zwraca kronika kaliskiego Chóru Mariańskiego, w którym śpiewali jej najbliżsi krewni.

Dzień Darczyńcy jest okazją uhonorowania osób, które bezinteresownie wzbogacają zbiory archiwów państwowych. Ze strony kaliskiego archiwum wyrazem wdzięczności były prezenty, które otrzymali wszyscy obecni – gadżety reklamowe oraz wydawnictwo „Spuścizny w zasobie Archiwum Państwowego w Kaliszu”, które powstało właśnie z darów osób prywatnych. Tegoroczni darczyńcy otrzymali również okolicznościowe dyplomy.

Źródło: Urząd Miasta Kalisza

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze