baner_FBAnt
Projekt Poznań
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Będę mógł studiować na WPA-UAM czy nie – oto jest pytanie

Obronić pracę licencjacką, zapisać się na wymarzone studia II stopnia, a ostatecznie pozostać w październiku z niczym. Niestety, na taką smutną rzeczywistość mogą przygotowywać się studenci, którzy od nowego roku akademickiego 2024/25 chcieliby studiować Pedagogikę na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym UAM w Kaliszu.

W ostatnim czasie o kaliskiej filii UAM (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) było dosyć głośno. O wyborach na urząd dziekański WPA-UAM w Kaliszu i kontrowersjach związanymi z nimi, pisaliśmy już na łamach Latarnika Kaliskiego (https://latarnikkaliski.pl/czy-namaszczenie-przez-dziekana-wystarczy-do-przejecia-po-nim-schedy). Temat ten wzbudził spore zainteresowanie, również pomiędzy członkami Rady Filii, która przypomnijmy już 13 września, będzie głosować i opiniować, kto powinien zostać nowym Dziekanem. Poniżej prezentujemy dialog pomiędzy mgr Katarzyną Maniewską z Zakładu Edukacji Plastycznej, a przewodniczącym Rady Samorządu Studentów WPA Janem Derbiszewskim. Komentarz pozostawiamy już wam, drodzy Czytelnicy.

Już niedługo rozpocznie się nowy rok akademicki i na kaliską uczelnią trafią nowi studenci. Dzięki naszym źródłom możemy się dowiedzieć, że rekrutacja przebiegła pomyślnie i wielu nowych uczniów już od października będzie mogła kształcić się i rozwijać na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym. Z pewnością będą to studenci m.in. filologii angielskiej w edukacji czy filologii polskiej. Na tę chwilę, niestety powiedzieć tego samego o przyszłych (chociaż w momencie pisania tego artykułu bardziej adekwatne będzie sformułowanie – ewentualnych) studentach II stopnia na kierunku Pedagogika nie można. Przy rekrutacji na ten kierunek, kandydat w momencie zapisu otrzymuje taki komunikat:

Sytuacja ta dotyczy całego kierunku, a zatem zarówno dla kandydatów wybierających się na studia stacjonarne, jak i niestacjonarne. Pedagogika przez lata była ważnym elementem w składzie WPA-UAM. Jednakże co warte uwagi, również w poprzednim roku akademickim, nie wystartowała. Włodarze filii mieli rok czasu na poprawę, wyeliminowanie problemów związanych z kierunkiem i jak widać po komunikacie na stronie, nadal czekają na ostateczną decyzję Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Na trzy tygodnie przed startem nowego roku sytuacja ta, wydaje się niezwykle poważna. Zatem w trosce o naszych studentów, mamy nadzieję, iż ostatecznie cała sytuacja związana z Pedagogiką na WPA-UAM skończy się szczęśliwie i od października kaliska uczelnia ponownie będzie ich kształciła.

foto. WPA-UAM Kalisz

AKTUALIZACJA: Po naszej publikacji stosowne wyjaśnienia w tej sprawie przesłała do nas dr Magdalena Zdrowicka-Wawrzyniak Pełnomocnik Dziekana ds. komunikacji medialnej. Poniżej przedstawiamy ich treść:

Istotną, cieszącą się dużą popularnością wśród kandydatów na WP-A specjalnością na studiach II stopnia jest i była od lat Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna (w zależności od przepisów różnie w rozmaitych okresach nazywana). Od roku 2019 kierunek ten (już nie specjalność), w efekcie zmiany przepisów, realizowany jest w trybie pięcioletnich studiów magisterskich. Kierunek ten istnieje zatem na WP-A niezmiennie i ma się dobrze. Nie ma już możliwości tworzenia w tym zakresie studiów II stopnia, ale ten tryb niejako istnieje jako część studiów pięcioletnich. Gros studentów, którzy kiedyś byli studentami II stopnia studiuje zatem dziś na WP-A na studiach pięcioletnich.

W efekcie zmiany przepisów, zaistniała również potrzeba ponownego procedowania drugiego funkcjonującego na WP-A kierunku o nazwie Pedagogika (którego częścią kiedyś była pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna). W roku 2021 zostały uruchomione studia I stopnia (już bez specjalności przedszkolnej i wczesnoszkolnej) z trzema specjalnościami: pedagogika opiekuńczo-wychowawcza i terapia pedagogiczna; profilaktyka społeczna i resocjalizacja oraz pedagogika opiekuńczo-wychowawcza i wychowanie do życia w rodzinie. Na wszystkich tych specjalnościach student realizował pełne wymagane wówczas standardy, do których dana specjalność jest przypisana. Należało jeszcze „domknąć” kwalifikacje poprzez studia II stopnia, których kształt mógł być dowolny, musiał się tylko mieścić w ramach pedagogiki. W związku z tym, zespół pracujący nad trybem II stopnia przygotował projekt II stopnia, którego procedowanie nie zostało wszczęte, bowiem 2 października 2023 roku ukazało się rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Treść tego dokumentu istotnie wpłynęła na wymagania dotyczące studiów II stopnia w zakresie terapii pedagogicznej. To spowodowało konieczność pracy na tą specjalnością niemal od początku. W związku z tym, nastąpiły opóźnienia w procedowaniu, których efektem jest obecna sytuacja.

KOMUNIKAT WPA-UAM KALISZ

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze
Marek

Szkoda. Filia UAM miała szansę urwać się z poznańskiego paska, wziąć sprawy w swoje ręce i rozwijać siebie oraz Kalisz pod banderą najmłodszego Uniwersytetu w Polsce, ale zrezygnowała z tego. Dlaczego? Ktoś zna racjonalny powód?

Paweł

Warto dodać, że ten najmłodszy Uniwersytet odrzucił chęć pomocy i współpracy pomiędzy obiema Uczelniami. Kto ma z kim problem?

Janek

Dziwna sytuacja. Pedagogika to nie jest najbardziej elitarny kierunek, umówmy się. Ale nawet taki to zbyt wysokie progi dla (jak wychodzi z artykułu) marginalizowanej kaliskiej filii poznańskiego UAM-u? Na innym biegunie jest Uniwersytet Kaliski gdzie kształcić będą lekarzy i prawników. Wypadałoby, aby do sytuacji odniósł się Pan Łuszczykiewicz.

Adam

Za lekarza z UK podziękuję. Jak Ci ludzie nie mieli jeszcze anatomii, czyli podstawowego przedmiotu na medycynie, to o czym my rozmawiamy

Michał

Szanowny Panie Adamie, proszę zaktualizować swoją wiedzę. Anatomie rozpoczęliśmy w bieżącym roku i skończymy ją w lutym następnego roku.

Herba

Niestety, każdy kandydat otrzymał wiadomość, że kierunek nie zostanie uruchomiony…

Najnowsze