baner_FBAnt
Stokado
Baner AWS
baner_apka_2

„Cegły” z ZST-E triumfują w kolejnej edycji turnieju E-Calisia!

Trybuny hali Ośrodka Sportu Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu wypełnione niemal po brzegi, a na scenie 10 stanowisk komputerowych, przy których zasiadły dwie najlepsze drużyny turnieju E-Calisia z naszego miasta. Tak w skrócie można byłoby opisać kolejną edycję wydarzenia, w której tym razem triumfowali uczniowie Zespołu Szkół Techniczno-Elektronicznych. W grze przyjęli oni nazwę „Cegły”. Finał zakończył się wynikiem 3:1 dla ZST-E.

Spis treści

  1. Finał E-Calisia 2023 dla ZST-E!
  2. Jak wyglądały przygotowania do finału E-Calisia 2023?
  3. To „Kopiec” w zeszłym roku triumfował

W tegorocznej edycji turnieju E-Calisia to drużyna z Zespołu Szkół Techniczno-Elektronicznych im. ks. Józefa Sieradzana ( w grze „Cegły”) zgarnęła puchar, pokonując w finale zespół Technikum im. Św. Józefa (w grze Szukamy Sponsorów) z wynikiem 3:1. Pierwsza z partii zakończyła się po 33 minutach, a „Cegły” miały w tej części przewagę niemal od samego początku (po 20 minutach wynik pierwszego meczu to 10:1). Warto odnotować, że przewaga „w złocie” wynosiła ok. 15 tysięcy, a przy tym „Cegłom” udało się zgarnąć trzy smoki.

Po zmianie stron również to „Cegły” zaczęły zabijać w grze pierwsze. Około 9 minuty drugiego meczu sytuacja zaczęła się wyrównywać (zarówno pod kątem „złota”, jak i zdobytych zabójstw), ale z każdą kolejną minutą to zawodnicy ZST-E zaczęli coraz bardziej wychodzić na prowadzenie. Wystarczy w tym miejscu wspomnieć, że 10 minut później wynik wskazywał już 12:7 dla „Cegieł”. Ostatecznie drugie spotkanie zakończyło się wynikiem 26:11 z przewagą prawie 9 tysięcy „w złocie”.

Gdy wydawało się, że cały mecz skończy się „szybkim 3:0”, to do gry w trzecim meczu powrócił zespół „Szukamy Sponsorów”. Drużyna „ze Złotej” szybko zdobyła pierwsze zabójstwo już w 1 minucie, zakradając się do jungli rywali. Potem „Szukamy sponsorów” kontynuowali dobrą passę i po mocnej wymianie ciosów z ok. 13 minuty wynik zatrzymał się przy stanie 7:5 dla zespołu z Technikum im. św. Józefa. 10 minut później „Złota” nadal zdobywała zabójstwa i powiększała przewagę – w 23 minucie było już 12:5. Taki rezultat utrzymał się niemal do końca tej części gry – niemal, bowiem w samej końcówce „Szukamy sponsorów” zdobyli jeszcze kilka kolejnych zabójstw w górnej alei. Trzeci mecz w finale zakończył się po 32 minutach i przy stanie 17:7 dla „Złotej”.

Całość starcia skończyła się po czwartym meczu, w którym przewagę na Summoner’s Rift ponownie mieli uczniowie ZST-E. Od 9 minuty meczu zaczęli krok po kroku zdobywać coraz więcej zabójstw, znacznie dystansując się od zespołu „ze Złotej”. Ostatnia finałowa partia zakończyła się w 30 minucie z wynikiem 29:7, a w całym finale 3:1.

1. Finał E-Calisia 2023 dla ZST-E!

Dzisiejszy finał E-Calisia 2023 rozpoczął się około godziny 10:00 od wniesienia na scenę pucharu przechodniego. Następnie zostali powitani goście oraz pięcoosobowe drużyny – Szukamy Sponsorów oraz Cegły. Całość wydarzenia komentował – znany z poprzednich edycji turnieju – Mikołaj „Silv4n” Sinacki – komentator kanału Polsat Games.

Mecze w LoL’a to jednak nie jedyna atrakcja, która była dostępna tego dnia. Każdy widz mógł zrobić sobie zdjęcie z obecnymi podczas wydarzenia cosplayerami, a także porozmawiać o e-sporcie z „Silv4nem” oraz streamerką „VampLolą”. Na koniec odbył się również koncert Majkela i Sepsona.

Po zakończonym turnieju nadszedł czas na wręczenie nagród – zwycięzcy otrzymali nagrody indywidualne o wartości 400 zł i medale, a szkoła – ZST-E – czek pieniężny o wartości 7000 zł oraz znany z poprzednich edycji turnieju – puchar przechodni. Za drugie miejsce gracze zespołu „Szukamy sponsorów” otrzymali nagrody indywidualne o wartości 200 zł i medale, a ich szkoła również czek pieniężny. Oprócz tego zespoły otrzymały rozmaite wejściówki np. do kaliskiego Aquaparku, na paintball, czy też do lodziarni. Gracze wraz z uczniami danej szkoły będą mieć realny wpływ na wydatkowanie przyznanych szkole środków, które zasiliły zwycięskie placówki po turnieju.

2. Jak wyglądały przygotowania do finału E-Calisia 2023?

W tegorocznych rozgrywkach wzięło udział łącznie 15 drużyn z kaliskich szkół średnich oraz z powiatu kaliskiego. Turniej rozpoczął się w marcu od losowania grup, w których miały rywalizować ze sobą drużyny. Do 1/8 finału awansowały po dwie najlepsze drużyny z grupy. Zespoły, które zajęły pierwsze miejsce w grupie, zgodnie z systemem pucharowym, zmierzyły się z drużynami z drugiego miejsca. Metoda ta została utrzymana aż do wyłonienia drużyn półfinałowych. Kibice mogli oglądać zmagania młodzieży dzięki transmisji prowadzonej przez Fundację „PlayPoint” na platformie Twitch. Podobnie jak w ubiegłym roku, powstał też utwór promujący wydarzenie. Piosenka „Mecz życia” inspirowana grą „League of Legends” została przygotowana przez Majkela & Sepsona, którzy wystąpili podczas zeszłorocznej edycji E-Calisii.

Po zaciętej rywalizacji, do finału dostały się zespoły z Technikum im. Św. Józefa (Szukamy Sponsorów) oraz z Zespołu Szkół Techniczno-Elektronicznych im. ks. Józefa Sieradzana (Cegły). Drużyna „ze Złotej” pokonała w półfinale z łatwością „Sprzedawców Liandry” z „Kopca”. Co ciekawe, właśnie te dwa zespoły rywalizowały ze sobą w finale w ubiegłorocznej edycji „E-Calisii”. Wtedy w hali OSRiR zabłysnęli „Kopernikowcy”. Z przyjemnością na mecz półfinałowy patrzeli kibice „Cegieł” – chociaż nie w pierwszej rozgrywce. Ta zakończyła się po blisko 30 minutach z wynikiem zabójstw 4:23 dla Nygusów. W kolejnej grze „Cegły” zrewanżowały się i zakończyły starcie w podobnym czasie ze stosunkiem zabójstw 7:25. Ostatnia rozgrywka była tylko formalnością. To „Cegły” podyktowały warunki przebiegu ostatniej mapy. Ta zakończyła się także po blisko 30 minutach z wynikiem 30:8. Warto zaznaczyć, że było to „bratobójcze” starcie – o wejście do finału rywalizowały ze sobą dwa zespoły z ZST-E.

3. W zeszłym roku triumfował „Kopiec”

Zmagania we wspominanym już zeszłorocznym turnieju E-Calisia również były niezwykle zacięte, czego dowodem może być chociażby mecz finałowy, gdzie drużyna z kaliskiego „Kopernika”, choć wygrywała już 2:0 i wszystko wskazywało na to, że również trzecie ze starć będzie zwycięskie, to na ostateczne zgarnięcie pucharu musiała poczekać kolejne minuty, upływające podczas czwartego z meczów. Ostatecznie finał zakończył się wynikiem 3:1 dla „Sprzedawców Liandry”, którzy w finale mierzyli się z zespołem z Technikum im. św. Józefa – w grze „Szukamy Sponsorów”.

„League of Legends” to tytuł o jakim słyszał cały świat. Jest to gra drużynowa, w której dwa pięcioosobowe zespoły walczą ze sobą, w celu zniszczenia bazy przeciwnika. Po drodze pokonują stwory i struktury na liniach oraz potwory w „dżungli”. By zwyciężyć potrzebny jest im spryt, umiejętność gry zespołowej oraz epickie zagrania. Mogą to osiągnąć dzięki długim godzinom ćwiczeń oraz możliwości wyboru spośród ponad 140 unikalnych bohaterów. W grze istnieją różne tryby gry, ale kaliski turniej odbywa się w formie draftu na platformie EU Nordic & East.

Organizatorem wydarzenia było Miasto Kalisz we współpracy z Młodzieżową Radą Miasta Kalisza oraz Fundacją „Playpoint”. „E-Calisię” prowadzili radni MRMK – Anna Druciarek, Aleksander Różalski oraz przedstawiciele „Playpointu” – Aleksandra Pilarska, Nikodem Mańkowski.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze
Karol

Wypadałoby dać znać już w pierwszym akapicie, że chodzi o League of Legends :p inaczej trudno się domyślić o jaką grę chodzi.

Najnowsze