reklama-SWWS
baner_AK
pekao_firmowe_012023_1200x200_

Centrum Wsparcia Rzemiosła świętuje pięć lat istnienia!

Kaliskie Centrum Wsparcia Rzemiosła i Kształcenia Dualnego funkcjonuje już pięć lat w naszym mieście. Z tej okazji w Akademii Kaliskiej oraz w budynku centrum przygotowano szereg jubileuszowych wydarzeń – w tym m.in. premierę filmu, występ artystyczny czy symboliczny tort z okazji rocznicy działalności.

Jubileusz 5-lecia działalności połączony z otwarciem nowej siedziby CWRKDiZ rozpoczął się w Akademii Kaliskiej im. Stanisława Wojciechowskiego, a na dalszą część programu można było liczyć w odnowionym budynku, gdzie dawniej mieściła się Książnica Pedagogiczna. Była to już kolejna okazja do odwiedzin tego miejsca, gdyż wspomniane centrum współdzieli lokalizację m.in. z Centrum Integracji Cudzoziemców, które nie tak dawno temu rozpoczęło swoją działalność, o czym pisaliśmy w jednym z artykułów.

To dla nas nowy początek, a jesteśmy już pięć lat na rynku kaliskim. Rozpoczęcie naszych działań w nowej siedzibie to tchnienie nowego ducha w cały zespół. Jestem przekonana, że to miejsce będzie tętniło nowym życiem i że wiele będzie się działo – również dzięki warunkom, jakie tu stworzyliśmy.

Magdalena Sekura-Nowicka, dyrektor CWRKDiZ

Głównym celem centrum jest upowszechnianie form współpracy szkół zawodowych z pracodawcami w procesie kształcenia dualnego i zawodowego zarówno na poziomie regionalnym, jak i lokalnym. W ten sposób pośredniczy ono na linii pracodawca-szkoła i na odwrót. CWRKDiZ propaguje edukację zawodową dla młodzieży podejmującej naukę w szkołach branżowych oraz stara się aktywizować zawodowo młodzież i dorosłych, a także współpracuje z lokalnymi rzemiosłami, przedsiębiorcami oraz szkołami w ramach organizowanych praktyk i staży. Ponadto oferuje także wsparcie uczniów oraz ich rodziców w obszarze doradztwa zawodowego, planowania i rozwoju kariery. Do zadań placówki należy także diagnoza rynku pracy. Centrum ma wskazywać na konieczność kształcenia w zawodach deficytowych dla regionu, a także sugerować ograniczenie kształcenia w zawodach stanowiących nadwyżkę. W ten sposób określane są tzw. „zawody przyszłości”. Placówka pozyskuje również fundusze unijne i wspiera praktyki zawodowe na terenie tej części Wielkopolski, a także organizuje szkolenia, warsztaty i konferencje m.in. dla nauczycieli, wychowawców, doradców zawodowych czy kadr kierowniczych szkół. Jedno z najbliższych zaplanowano na 6 kwietnia, a tematem będzie „Przedszkolak badaczem. Klub Młodego Odkrywcy jako sposób na rozwijanie kompetencji badawczych nauczyciela i dzieci”. Podczas zajęć przedstawione zostaną m.in. zagadnienia dotyczące funkcjonowania przedszkolnych KMO, a uczestnicy poznają autorski program przedszkolnego KMO oraz przykłady zabaw i eksperymentów (dla wszystkich grup wiekowych). Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na stronie centrum.

W programie jubileuszu znalazła się premiera filmu promującego centrum, „niespodziankowy” występ artystyczny oraz symboliczny tort urodzinowy. Na spotkaniu podsumowano także dotychczasowe działania CWRKDiZ oraz współpracę z lokalnymi instytucjami, szkołami i pracodawcami.

Fot. AD, KŁ


Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze