Czy kaliszanie są szczęśliwi?

Jak wynika z raportu „Szczęśliwy dom. Miasto dobre do życia” przeprowadzonego przez ThinkCo oraz OtoDom kaliszanie są jednymi z najmniej szczęśliwych ludzi w polskich miastach.

Badania zostały przeprowadzone na podstawie ankiet 35 897 mieszkańców Polski, którzy odpowiadali na pytanie „jak szczęśliwy czujesz się w mieście w którym mieszkasz?”. Ankietowani, między wrześniem 2021 a lutym 2022 swoją ocenę wyrażali w skali od 1 (zupełnie nieszczęśliwy/-a) do 5 (maksymalnie szczęśliwy/-a). Celem badania było zrozumienie, co wpływa na subiektywne poczucie szczęścia w mieście i najbliższej okolicy.  Jak wskazano, dla lepszego zrozumienia sytuacji badanie przeprowadzono na reprezentatywnej liczbie kobiet i mężczyzn oraz poszczególnych grup wiekowych.

Jakie są kluczowe wnioski raportu?

  • Więcej niż połowa Polaków jest szczęśliwa w swoich miastach. Ponad 57% ankietowanych deklaruje, że są szczęśliwi tam, gdzie żyją. Jednak aż 20,9% nie ocenia najlepiej poziomu szczęścia w swoim mieście.
  • Co wpływa na nasze subiektywne poczucie szczęścia w miastach? Aż 29% wskazuje na dostęp do sklepów. Najważniejsze, codzienne sprawy chcemy załatwiać w bezpośredniej okolicy i cieszy nas dyskont czy sklep niedaleko domu.
  • Doceniamy też miasta, które dają dostęp do natury (21,7%), są dobrze skomunikowane (23,9%) i z wieloma opcjami rozrywki i relaksu (21,1%), a także bezpieczne (21,7%).
  • Narzekamy na zły stan środowiska (m.in. dostęp do terenów zielonych, poziom hałasu ulicznego czy czystość powietrza)(23.9%), ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej (22,2%) oraz nieefektywną komunikację miejską i problemy z dojazdami (22%).
  • Najbardziej bolą nas jednak koszty życia. Aż 36% ankietowanych wskazało, że to finanse są dla nich największą przeszkodą do szczęścia.

Jak w badaniach wypadł Kalisz? Nie za dobrze. Nasze miast zajęło drugie miejsce wśród miast o najniższym poziomie szczęścia osiągając wskaźnik 3,1. Niższy miała tylko Częstochowa (2,81).

Wskaźnik zadowolenia mieszkańców Kalisza nie jest na pewno powodem do domu. Warto przy tym zauważyć, że z raportu generalnie wynika, że najmniej szczęśliwymi ludźmi są mieszkańcy miast z przedziału 50 – 100 tys. mieszkańców. Grupa ta odznaczała się średnim wskaźnikiem szczęścia na poziomie 3,37 (najniższy wskaźnik ze wszystkich badanych grup miejskich).

Cały raport dostępny jest tutaj.

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Władze miasta upamiętniły ofiary I wojny światowej

14 sierpnia 2022

czytaj więcej»

Przebudowa części Alei Wojska Polskiego – będą utrudniania

14 sierpnia 2022

Od 18 sierpnia (czwartek) rozpocznie się kolejny etap robót drogowych...

czytaj więcej»

Armagedon Active Kamień w obiektywie!

14 sierpnia 2022

czytaj więcej»

Wystartował konkurs „Drewno jest z lasu”

14 sierpnia 2022

Drewno – niezwykły surowiec i synonim ekologicznego stylu życia. Materiał,...

czytaj więcej»

Księgozbiór prof. Drewnowskiego już w Kaliszu

14 sierpnia 2022

Kolejny niezwykły dar trafił do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama...

czytaj więcej»

Duma Kalisza powalczy o punkty w Jastrzębiu-Zdroju

14 sierpnia 2022

Kotwica Kołobrzeg i KKS Kalisz – te dwie ekipy, jak...

czytaj więcej»