reklama-SWWS
baner_AK
pekao_firmowe_012023_1200x200_

Czy kaliszanie są szczęśliwi?

Jak wynika z raportu „Szczęśliwy dom. Miasto dobre do życia” przeprowadzonego przez ThinkCo oraz OtoDom kaliszanie są jednymi z najmniej szczęśliwych ludzi w polskich miastach.

Badania zostały przeprowadzone na podstawie ankiet 35 897 mieszkańców Polski, którzy odpowiadali na pytanie „jak szczęśliwy czujesz się w mieście w którym mieszkasz?”. Ankietowani, między wrześniem 2021 a lutym 2022 swoją ocenę wyrażali w skali od 1 (zupełnie nieszczęśliwy/-a) do 5 (maksymalnie szczęśliwy/-a). Celem badania było zrozumienie, co wpływa na subiektywne poczucie szczęścia w mieście i najbliższej okolicy.  Jak wskazano, dla lepszego zrozumienia sytuacji badanie przeprowadzono na reprezentatywnej liczbie kobiet i mężczyzn oraz poszczególnych grup wiekowych.

Jakie są kluczowe wnioski raportu?

  • Więcej niż połowa Polaków jest szczęśliwa w swoich miastach. Ponad 57% ankietowanych deklaruje, że są szczęśliwi tam, gdzie żyją. Jednak aż 20,9% nie ocenia najlepiej poziomu szczęścia w swoim mieście.
  • Co wpływa na nasze subiektywne poczucie szczęścia w miastach? Aż 29% wskazuje na dostęp do sklepów. Najważniejsze, codzienne sprawy chcemy załatwiać w bezpośredniej okolicy i cieszy nas dyskont czy sklep niedaleko domu.
  • Doceniamy też miasta, które dają dostęp do natury (21,7%), są dobrze skomunikowane (23,9%) i z wieloma opcjami rozrywki i relaksu (21,1%), a także bezpieczne (21,7%).
  • Narzekamy na zły stan środowiska (m.in. dostęp do terenów zielonych, poziom hałasu ulicznego czy czystość powietrza)(23.9%), ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej (22,2%) oraz nieefektywną komunikację miejską i problemy z dojazdami (22%).
  • Najbardziej bolą nas jednak koszty życia. Aż 36% ankietowanych wskazało, że to finanse są dla nich największą przeszkodą do szczęścia.

Jak w badaniach wypadł Kalisz? Nie za dobrze. Nasze miast zajęło drugie miejsce wśród miast o najniższym poziomie szczęścia osiągając wskaźnik 3,1. Niższy miała tylko Częstochowa (2,81).

Wskaźnik zadowolenia mieszkańców Kalisza nie jest na pewno powodem do domu. Warto przy tym zauważyć, że z raportu generalnie wynika, że najmniej szczęśliwymi ludźmi są mieszkańcy miast z przedziału 50 – 100 tys. mieszkańców. Grupa ta odznaczała się średnim wskaźnikiem szczęścia na poziomie 3,37 (najniższy wskaźnik ze wszystkich badanych grup miejskich).

Cały raport dostępny jest tutaj.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie NIW_i_PROO_z_tekstem.png

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze