baner_FBAnt
Stokado
Baner AWS
baner_apka_2

Czy odżywka białkowa jest szkodliwa dla zdrowia?

Odżywki białkowe to z pewnością jedne z najbardziej popularnych odżywek treningowych, które są dostępne na rynku. Zazwyczaj są to pierwsze odżywki, które w ogóle poleca się stosować szczególnie początkującym osobom na siłowni, aby były w stanie szybko zbudować własną masę mięśniową itp. Stąd też można mieć przekonanie, że znaczna część osób uczęszczających na siłownie, przyjmowała odżywkę białkową chociaż raz lub spróbowała jej stosowania. Jednak czy jej powszechność przekłada się na bezpieczeństwo? Na pewno popularność odżywek białkowych wpływa na fakt, że po prostu szuka się o niej informacji i jest o nich chociażby w Internecie zdecydowanie więcej artykułów, niż w porównaniu do chociażby suplementów diety zawierających lion’s mane mushroom (ciekawa nazwa, jak i właściwości tego grzybu). Mimo wszystko warto jak najczęściej przekazywać informacje o odżywkach, ponieważ narosło na ich temat wiele mitów, które warto prostować. Przyjrzyjmy się zatem temu, czy odżywka białkowa jest bezpiecznym suplementem?

Odżywki białkowe i bezpieczeństwo korzystania z nich

Na samym początku warto przypomnieć to, co jako gatunek wiemy już od setek lat. Zgodnie z myślą Paracelsusa – wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, ponieważ tylko dawka czyni truciznę. Warto zaznaczyć, że przecież w odpowiednich ilościach wprowadzona do organizmu nawet woda, może okazać się dla nas śmiertelna. Zatem jeśli nawet niezbędna do życia woda może być dla nas trucizną, to tak samo można pomyśleć o odżywce białkowej. Oczywiście ilości jakie trzeba by było przyjąć wydają się być niemożliwe do zrealizowania. Co więcej, trzeba pamiętać, że w tym przypadku bardzo dużo zależy od konkretnej sytuacji.

Wszystko z uwagi na fakt, że tak jak w przypadku odżywek białkowych, tak względem wielu innych substancji, odpowiednią dawkę oraz tę śmiertelną, oblicza się na podstawie m.in. masy ciała. Warto o tym także pamiętać w kontekście suplementacji, jeśli nasz dwa razy większy kolega przyjmuje białko w określonej porcji, nie będzie dobrym pomysłem przyjmowanie odżywki w tych samych ilościach. Dlatego zawsze najbezpieczniej jest się stosować do zaleceń specjalistów oraz producentów, a te drugie zalecenia zawsze są dostępne na opakowaniach.

Za przykład może posłużyć SFD Nutrition WPC Protein Plus, która to odżywka białkowa jest dostępne w ofercie sklepu SFD. Posiada na opakowaniu zalecenia producenta dotyczące dawkowania i stosowania odżywki białkowej. Mimo wszystko zawsze najlepiej skonsultować się ze specjalistą, który weźmie pod uwagę wszystkie składowe Twojej sytuacji i dobierze najbardziej odpowiednią i bezpieczną dawkę.

Czy odżywka białkowa może wywoływać jakieś niepożądane skutki uboczne?

Oczywiście pomimo zastosowania się do wszystkich zaleceń, wciąż może dojść do wywołania skutków ubocznych. Chociaż jest to mało prawdopodobne to wciąż możliwe. Być może okaże się, że jesteś alergikiem na któryś ze składników lub po prostu masz nietolerancję laktozy, a zdecydowana większość odżywek białkowych będzie ją po prostu zawierać. W dodatku często są one rozpuszczalne w mleko, co tylko może nasilić efekt. 

Skutkami ubocznymi mogą być nudności, wymioty, czy też biegunka. To tylko kilka podstawowych, które są w zasadzie często przyrównywane do zatrucia pokarmowego. Warto jednak oczywiście zachować spokój i o wszystkim poinformować lekarza. Niestety to nie jedyne skutki uboczne, jednak jeśli już występują to najczęściej właśnie one i w pierwszej kolejności. Warto przy tym pamiętać, że podobne skutki uboczne mogą być wywoływane przez wiele innych odżywek czy też suplementów diety.

Warto przy tym pamiętać, że skutki uboczne po jednej odżywce białkowej, nie oznaczają, że nie możemy w ogóle stosować tego typu produktów. Możliwości jest wiele, a jedną z możliwości są m.in. białka roślinne. Oczywiście wtedy nawet przed zakupem już koniecznością jest skonsultowanie się ze specjalistą aby zbadał naszą sytuację. Dopiero gdy powie nam, że możemy wykorzystać taką pomoc treningową, warto przyjrzeć się ofercie sklepu SFD, gdzie dostępne są przeróżne odżywki białkowe oraz wszelkiego rodzaju inne preparaty, wspierające organizm przy treningach.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze