Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Czy popularność facebook’owych grupek minęła?

Na facebook’u istnieje wiele grup o przeróżnej tematyce. Na jednych możemy kupować produkty, wspierając chore dzieci, na innych wymieniać się informacjami, czy też zdjęciami. Jakie ciekawe grupy zostały stworzone z myślą o kaliszanach?

Na facebook’u możemy znaleźć wiele grup, do których dołączenie nie jest trudne. Znajdziemy zarówno grupy sprzedażowe, które inspirowane są „pchlim targiem”, jak i te związane z zainteresowaniami. Grupy najczęściej powstają po to, by pomagać sobie nawzajem, czy też wymieniać się informacjami.

„Sprzedam, kupię, oddam, wymienię”

Najczęściej grupy dotyczące sprzedaży, wymiany lub oddania produktów zawierają w swojej nazwie miejscowość lub tematykę. Kalisz posiada co najmniej 4 grupy tytułowane „pchlim targiem” – najliczniejsza z nich posiada aż 59,8 tysięcy członków! Pchli targ jest rodzajem bazaru, na którym można nabyć lub wymienić (transakcja wymienna) różne towary oraz produkty, głównie używane lub sprzedawane po niskich cenach. Jednak w większości przypadków grupy tytułowane w ten sposób mają niewiele wspólnego z prawdziwym pchlim targiem. Członkowie tego typu zbiorowości często traktują je jako zwykłą stronę sprzedażową, w związku z czym ceny towarów nie zawsze są niskie. Znajdziemy również grupy dotyczące sprzedaży konkretnych artykułów np. książek. „Książki Kalisz – sprzedam, kupię, wymienię” zgromadziło 3,3 tysięcy członków! Grupy sprzedażowe cieszą się ogromną popularnością! Nie dziwi zatem fakt powstawania grup charytatywnych, w których odbywają się licytacje na rzecz chorych i potrzebujących. Środki pozyskane za produkty, czy też usługi wpłacane są bezpośrednio na zbiórkę dla danego potrzebującego. Do grupy kaliskiej wojowniczki „Jagódka kontra SMA” należy 31,1 tysięcy osób! Natomiast na grupie ostrowianina „Aukcje dla Maksia” możemy znaleźć 3,3 tysiące członków. 

  • „Książki Kalisz – sprzedam, kupię, wymienię.”

Na tej grupie można kupić książki pochodzące z „drugiej ręki” w okazyjnej cenie. W ciągu 8 lat zbiorowość zebrała 3,3 tysiące członków, a w ostatnim miesiącu pojawiło się 26 postów. Na grupie każdy znajdzie coś dla siebie – magazyny, mangi, podręczniki szkolne oraz książki o różnej tematyce – zarówno psychologiczne jak i przeznaczone dla dzieci.

fot. zdjęcie jednej z użytkowniczek grupy.

  • „Wyposażenie domu Kalisz – sprzedam, kupię, wymienię” oraz „MEBLOTEKA Kalisz i okolice (meble oraz sprzęty domowe i rzeczy dekoracyjne)”.

Grupy zostały stworzone specjalnie dla osób zainteresowanych zakupem, sprzedażą oraz wymianą wyposażenia domu (tj. meble, dywany, żyrandole, itp.) na terenie Kalisza i okolic. Obie powstały w roku 2014 i zgromadziły odpowiednio 3,4 tysiące oraz 12,1 tysiąca grupowiczów. Jednak ta mniej liczna wykazuje się większą aktywnością. W ciągu ostatniego miesiąca na grupie „MEBLOTEKA” nie pojawił się żaden wpis.

  • „Tanie Mieszkanie – Kalisz – Nieruchomości /kupno/sprzedaż/wynajem”.

Były meble – czas na nieruchomości! Dla tych, którzy poszukują posesji powstała grupa zarządzana przez doradców ds. nieruchomości biura WGN Kalisz. Znajdziemy na niej parcele sprzedawane lub wynajmowane nie tylko za pośrednictwem wcześniej wspomnianego biura. Oferty wystawiają także osoby prywatne. W ciągu dwóch lat zbiorowość zebrała dokładnie 4369 członków, których wciąż przybywa. 

Grupa ma na celu ułatwienie kontaktu na linii poszukujący mieszkania/domu/działki – oferujący mieszkanie/dom. Dzięki tej stronie chcemy ułatwić Państwu sprzedaż, kupno, wynajem swojej nieruchomości. Gorąco zapraszamy do umieszczania ogłoszeń.

informacja od strony „WGN Nieruchomości Kalisz”, którą możemy znaleźć w opisie grupy.
  • „Kaliskie Aukcje Charytatywne”

Na tej grupie prowadzone są licytacje dla osób chorych i w potrzebie, a zebrane pieniądze przeznaczone są na leczenie, rehabilitację oraz poprawę warunków bytowych. Ta wspaniała inicjatywa powstała pod koniec roku 2015, jednak aktualnie znacznie większą aktywnością cieszą się grupy tytułowane pomocą konkretnym dzieciom np. „Jagódka kontra SMA”, czy też „Aukcje dla Maksia”.

„Jagódka kontra SMA” to grupa charytatywna, mająca na celu pomoc małej Jagodzie chorej na SMA1. Została założona gdy dowiedzieliśmy się o chorobie Jagódki. Można na niej wystawić różne rzeczy na licytacje, z których pieniążki przekazywane są dla dziewczynki. Są też zawarte bieżące informacje na temat jej zdrowia, informacje o odbywających się kiermaszach oraz festynach.

– poinformowała Paulina Pędziwiatr, administratorka grupy „Jagódka kontra SMA”.

Grupy dotyczące zainteresowań

  • „Historia Kalisza na zdjęciach” oraz „Tajemnice Kalisza i okolic”.

Prawdopodobnie największym zainteresowaniem w naszym regionie cieszą się grupy dotyczące historii miasta! Zarówno grupę „Historia Kalisza na zdjęciach” (18,8 tysięcy członków) jak i „Tajemnice Kalisza i okolic” (11 tysięcy członków) administruje Tomasz Dalinkiewicz – prezes fundacji „Walkiria”, która ma na celu dbanie przede wszystkim o polskie schrony bojowe z 1939 r. oraz inne fortyfikacje w Wielkopolsce. Na pierwszej wspomnianej grupie znajdziemy tytułową „historię Kalisza na zdjęciach”, czyli mnóstwo zdjęć archiwalnych dotyczących Kalisza. Materiały pochodzą głównie z albumów rodzinnych uczestników, którzy je udostępniają. Nie brakuje również zdjęć zeskanowanych z albumów Kalisza, czy też zbiorów archiwalnych oraz bibliotek cyfrowych. Uzupełnieniem zdjęć są także ciekawe dyskusje dziejące się w komentarzach, gdzie członkowie wspominają np. Kalisz z czasów PRL-u.

Na drugiej grupie znajdziemy nie tylko zdjęcia z całego regionu kaliskiego oraz terenu byłego województwa kaliskiego, a także informacje o opuszczonych obiektach, lochach, podziemiach i zapomnianych cmentarzach z XIX wieku. Jak informuje Tomasz Dalinkiewicz, ta grupa jest bardziej nastawiona na historię mniej oficjalną, zapomnianą, niekoniecznie opisaną w literaturze.

Inspirowałem się forami internetowymi typu „Inwestycje Kaliskie”, gdzie było wiele wątków historycznych, prezentujących stare zdjęcia Kalisza. Zauważyłem, że ten temat cieszył się zainteresowaniem oraz popularnością. Założyłem grupę „Historia Kalisza na zdjęciach”, by ludzie mogli wymieniać się skanami zdjęć, pocztówkami starego miasta. Grupa została założona 8 lat temu, w sierpniu 2014 roku.

– poinformował nas Tomasz Dalinkiewicz

Grupy informacyjne

  • „Kaliskie szkolne lata”.

Jak sugeruje nazwa – grupa poświęcona jest wspominkom kaliszan z lat szkolnych. Powstała 4 lata temu, a nadal zyskuje nowych członków – łącznie jest ich 2,4 tys. Znajdziemy na niej zdjęcia zarówno z podstawówek jak i liceów. Zdjęcia sięgają nawet roku 1947, kiedy funkcjonowało w Kaliszu Państwowe Gimnazjum i Liceum dla Dorosłych. Na grupie nie brakuje również wspomnień byłych nauczycieli, wydarzeń szkolnych, kolegów ze szkolnej ławki oraz wyjątkowych sytuacji, które miały miejsce w szkołach. Jest to świetne miejsce dla osób starszych, które chciałyby porozmawiać ze swoimi znajomymi po latach, czy też zorganizować spotkanie klasowe. W przyszłości grupa z pewnością posłuży młodszym rocznikom.

A pamiętacie taką zimę, kiedy pękły rury i rozlała się woda na parterze i jak rano przyszliśmy na zajęcia to zanim się doszło do klatki schodowej to trzeba było pokonać lodowisko, bo woda zamarzła.

– wspomnienie Pawła Z. opisane na grupie

Grupy informacyjne

  • „Praca Kalisz”.

Jak nazwa wskazuje – na tej grupie pracę znajdzie zarówno młodociany pracownik, jak i pełnoletni. Ogłoszenia dotyczą pracy sezonowej oraz całorocznej. Grupę należy dość często przeglądać – dziś pojawiło się 41 postów, a w ciągu miesiąca aż 973! Prawdopodobnie jest to największa grupa tego typu w naszym regionie, która wciąż się powiększa. Aktualnie liczy 12 525 członków w związku z czym, im szybciej odpowiesz na dane zgłoszenie, tym masz większą szansę na zatrudnienie!

  • „Gdzie suszą w Kaliszu?”

W trosce o kierowców powstała grupa „Gdzie suszą w Kaliszu?”. Jej głównym celem jest ostrzeganie przed tym co się dzieje na kaliskich drogach. Gdzie trzeba szczególnie uważać, gdzie mają miejsce kontrole policyjne. Grupowicze informują się również o utrudnieniach w ruchu wynikających z korków oraz wypadków drogowych. Jak poinformował nas administrator, Damian Adamczyk – grupa działa na zasadzie wzajemnego informowania się. 

  • „Kaliskie sprawy”.

Jak nazwa wskazuje – na tej grupie można porozmawiać o sprawach dotyczących Kalisza. Według założycieli gród nad Prosną, to miasto z potencjałem, które ma wiele blasków, ale także i cieni. Grupa „Kaliskie Sprawy” powstała po to, aby stworzyć przestrzeń do dyskusji o mieście. O społeczeństwie, polityce oraz wydarzeniach w mieście. „Pogadanki” grupowiczów odbywają się w pokojach na Twitterze. Każde spotkanie poprzedza wspólne wybranie tematu oraz dnia spotkania. Poruszono między innymi kwestie napływu Ukraińców do miasta, komunikacji miejskiej oraz na temat kończącego się sezonu eWinner 2. Ligi 21/22 oraz postawy w tych rozgrywkach KKS-u Kalisz. Pierwsze rozmowy pokazały, że godzina to może być nawet zbyt mało, by omówić wszystkie ważne kwestie. Grupa powstała w tym roku, a ostatnie spotkanie odbyło się pod koniec czerwca.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze