Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Czy szkoły pomieszczą półtora rocznika uczniów?

Każdy uczeń chciałby dostać się do swojej wymarzonej placówki. W tym roku jeszcze trudniej było znaleźć się na liście przyjętych do danej szkoły ponadpodstawowej. O miejsca zawalczyło półtora rocznika „sześcio-” i „siedmiolatków”.

„Sześcio-” i „siedmiolatki”.

W tegorocznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych było zdecydowanie więcej uczniów niż zazwyczaj. Spowodowane to było obniżeniem wieku szkolnego w wyniku czego w roku 2014 naukę w klasach pierwszych rozpoczęły dzieci urodzone w roku 2008 (od stycznia do czerwca) oraz siedmiolatki urodzone w roku 2007. W Kaliszu w roku 2014 oraz 2015 naukę rozpoczęło 2645 sześcio- oraz siedmiolatków. Natomiast rok wcześniej – 904 dzieci. W roku 2023 ponownie o miejsca do szkół średnich zawalczy półtora rocznika.

Przyrost kandydatów jest ogromny!

W systemie NABO zostało wprowadzonych do końca 2970 wniosków, z czego 2837 kandydatów dostarczyło świadectwo i zaświadczenie o wynikach egzaminu. Spośród tych 2837 kandydatów – 1203 jest z Kalisza. Natomiast w roku 2021 do szkół ponadpodstawowych przyjęto tylko 1738 wraz ze szkołami specjalnymi!* Niewiele więcej, bo 1790 osób pochodzących z podwójnego rocznika (w przypadku liceów) ukończyło w tym roku edukacje w szkołach średnich. Należy zauważyć, że w technikach wciąż uczy się podwójny rocznik. Czy placówki są przygotowane na ponad 1000 uczniów więcej, w porównaniu do lat ubiegłych?

Jak Kalisz przygotował się na półtora rocznika uczniów?

Analiza organizacji placówek pod kątem zwiększonego naboru odbyła się już na etapie tworzenia oferty rekrutacyjnej marzec/kwiecień 2022r. – szczególnie w szkołach zawodowych.

Naczelnik Wydziału Edukacji, Ewelina Dudek uważa, że problem z brakiem miejsc dla uczniów klas pierwszych szkół średnich nie jest zbytnio odczuwalny w naszym mieście. Ewelina Dudek zapewnia, że podjęto działania zapewniające wszystkim kandydatom miejsca w szkołach średnich. Dla tych, którzy nie złożyli jeszcze nigdzie wniosków oraz nie dostaną się do szkół zgodnie ze swoimi pierwotnymi preferencjami zostanie unieruchomiona rekrutacja uzupełniającą w szkołach, w których pozostaną wolne miejsca w oddziałach. Opuszczenie liceów przez ostatnie klasy podwójnego rocznika, tj. ostatnie klasy po gimnazjum, dało możliwość  stworzenia większej ilości klas pierwszych. Miasto przewidziało również miejsca dla młodzieży z Ukrainy w szkołach ponadpodstawowych, w oddziałach ogólnodostępnych we wszystkich szkołach (nie zostaną stworzone oddziały przygotowawcze w nowym roku szkolnym na poziomie szkoły średniej).

Na stronie miasta pojawiła się również informacja o utworzeniu nowych oddziałów w szkołach, w których są możliwości organizacyjne i cieszą się największym zainteresowaniem wśród uczniów. Nowe odziały zostaną utworzone w:

  • I Licem Ogólnokształcącym,
  • IV Liceum Ogólnokształcącym,
  • Zespole Szkół Samochodowych,
  • Zespole Szkół Ekonomicznych,
  • Zespole Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich,
  • Zespole Szkół Zawodowych,
  • Zespole Szkół Ponadpodstawowych,
  • Zespole Szkół Techniczno – Elektronicznych,
  • Technikum im. Św. Józefa.**

Więcej uczniów = więcej oddziałów = więcej godzin dla nauczycieli

W przypadku przyrostu uczniów o ponad 1000, placówki będą musiały poradzić sobie nie tylko z brakiem miejsc, ale również z brakiem kadry dydaktycznej.  Na stronie Kuratorium Oświaty w Poznaniu można znaleźć informacje dotyczące ofert zatrudnienia dla 24 nauczycieli w kaliskich placówkach. Natomiast w całym województwie brakuje do pracy ponad 1250 nauczycieli.*** Oferty zatrudnienia dotyczą wszystkich typów szkół, tj. zarówno szkół podstawowych jak i ponadpodstawowych (np. matematyków, fizyków i chemików, informatyków, nauczycieli przedmiotów zawodowych, a także psychologów, nauczycieli wspomagających). Ewelina Dudek informuje, że jeśli placówki nie znajdą pracowników na wybrane stanowiska – będą zatrudniać osoby bez kwalifikacji np. pedagogicznych lub z pokrewnymi kwalifikacjami specjalistycznymi, za zgodą Kuratora Oświaty i organu prowadzącego, po udowodnieniu, że nie mogli znaleźć nauczyciela na wybrane stanowisko lub przydzielą nadgodziny już zatrudnionym nauczycielom.

O wynikach rekrutacji piszemy tutaj

 

* (wg danych Wydziału Edukacji –  stan na 15 września)

** (wg informacji przedstawionych na stronie)

*** (wg informacji na stronie Kuratorium Oświaty w Poznaniu na dzień 13.07.2022r.)






















































Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze