Czy szkoły pomieszczą półtora rocznika uczniów?

Każdy uczeń chciałby dostać się do swojej wymarzonej placówki. W tym roku jeszcze trudniej było znaleźć się na liście przyjętych do danej szkoły ponadpodstawowej. O miejsca zawalczyło półtora rocznika „sześcio-” i „siedmiolatków”.

“Sześcio-” i “siedmiolatki”.

W tegorocznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych było zdecydowanie więcej uczniów niż zazwyczaj. Spowodowane to było obniżeniem wieku szkolnego w wyniku czego w roku 2014 naukę w klasach pierwszych rozpoczęły dzieci urodzone w roku 2008 (od stycznia do czerwca) oraz siedmiolatki urodzone w roku 2007. W Kaliszu w roku 2014 oraz 2015 naukę rozpoczęło 2645 sześcio- oraz siedmiolatków. Natomiast rok wcześniej – 904 dzieci. W roku 2023 ponownie o miejsca do szkół średnich zawalczy półtora rocznika.

Przyrost kandydatów jest ogromny!

W systemie NABO zostało wprowadzonych do końca 2970 wniosków, z czego 2837 kandydatów dostarczyło świadectwo i zaświadczenie o wynikach egzaminu. Spośród tych 2837 kandydatów – 1203 jest z Kalisza. Natomiast w roku 2021 do szkół ponadpodstawowych przyjęto tylko 1738 wraz ze szkołami specjalnymi!* Niewiele więcej, bo 1790 osób pochodzących z podwójnego rocznika (w przypadku liceów) ukończyło w tym roku edukacje w szkołach średnich. Należy zauważyć, że w technikach wciąż uczy się podwójny rocznik. Czy placówki są przygotowane na ponad 1000 uczniów więcej, w porównaniu do lat ubiegłych?

Jak Kalisz przygotował się na półtora rocznika uczniów?

Analiza organizacji placówek pod kątem zwiększonego naboru odbyła się już na etapie tworzenia oferty rekrutacyjnej marzec/kwiecień 2022r. – szczególnie w szkołach zawodowych.

Naczelnik Wydziału Edukacji, Ewelina Dudek uważa, że problem z brakiem miejsc dla uczniów klas pierwszych szkół średnich nie jest zbytnio odczuwalny w naszym mieście. Ewelina Dudek zapewnia, że podjęto działania zapewniające wszystkim kandydatom miejsca w szkołach średnich. Dla tych, którzy nie złożyli jeszcze nigdzie wniosków oraz nie dostaną się do szkół zgodnie ze swoimi pierwotnymi preferencjami zostanie unieruchomiona rekrutacja uzupełniającą w szkołach, w których pozostaną wolne miejsca w oddziałach. Opuszczenie liceów przez ostatnie klasy podwójnego rocznika, tj. ostatnie klasy po gimnazjum, dało możliwość  stworzenia większej ilości klas pierwszych. Miasto przewidziało również miejsca dla młodzieży z Ukrainy w szkołach ponadpodstawowych, w oddziałach ogólnodostępnych we wszystkich szkołach (nie zostaną stworzone oddziały przygotowawcze w nowym roku szkolnym na poziomie szkoły średniej).

Na stronie miasta pojawiła się również informacja o utworzeniu nowych oddziałów w szkołach, w których są możliwości organizacyjne i cieszą się największym zainteresowaniem wśród uczniów. Nowe odziały zostaną utworzone w:

  • I Licem Ogólnokształcącym,
  • IV Liceum Ogólnokształcącym,
  • Zespole Szkół Samochodowych,
  • Zespole Szkół Ekonomicznych,
  • Zespole Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich,
  • Zespole Szkół Zawodowych,
  • Zespole Szkół Ponadpodstawowych,
  • Zespole Szkół Techniczno – Elektronicznych,
  • Technikum im. Św. Józefa.**

Więcej uczniów = więcej oddziałów = więcej godzin dla nauczycieli

W przypadku przyrostu uczniów o ponad 1000, placówki będą musiały poradzić sobie nie tylko z brakiem miejsc, ale również z brakiem kadry dydaktycznej.  Na stronie Kuratorium Oświaty w Poznaniu można znaleźć informacje dotyczące ofert zatrudnienia dla 24 nauczycieli w kaliskich placówkach. Natomiast w całym województwie brakuje do pracy ponad 1250 nauczycieli.*** Oferty zatrudnienia dotyczą wszystkich typów szkół, tj. zarówno szkół podstawowych jak i ponadpodstawowych (np. matematyków, fizyków i chemików, informatyków, nauczycieli przedmiotów zawodowych, a także psychologów, nauczycieli wspomagających). Ewelina Dudek informuje, że jeśli placówki nie znajdą pracowników na wybrane stanowiska – będą zatrudniać osoby bez kwalifikacji np. pedagogicznych lub z pokrewnymi kwalifikacjami specjalistycznymi, za zgodą Kuratora Oświaty i organu prowadzącego, po udowodnieniu, że nie mogli znaleźć nauczyciela na wybrane stanowisko lub przydzielą nadgodziny już zatrudnionym nauczycielom.

O wynikach rekrutacji piszemy tutaj

 

* (wg danych Wydziału Edukacji –  stan na 15 września)

** (wg informacji przedstawionych na stronie)

*** (wg informacji na stronie Kuratorium Oświaty w Poznaniu na dzień 13.07.2022r.)

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Ile kosztuje edukacja najmłodszych? Ceny wyprawki dla pierwszoklasistów

16 sierpnia 2022

Zeszyty, książki, przybory szkolne, stroje sportowe na zajęcia wychowania fizycznego....

czytaj więcej»

Dożynki w gminie Mycielin 2022

16 sierpnia 2022

Już 21 sierpnia w Słuszkowie odbędą się dożynki gminy Mycielin....

czytaj więcej»

Koncert Kathii w Opatówku

16 sierpnia 2022

W piątek 26 sierpnia do Opatówka przyjedzie młoda, utalentowana wokalistka...

czytaj więcej»

Gdzie w Kaliszu najłatwiej o wypadek?

16 sierpnia 2022

Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu na rondzie, niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami...

czytaj więcej»

Koniec objazdu ul. Częstochowskiej

16 sierpnia 2022

Linie 3A, 3B, 3C, 3D, 9: Od dnia 17 sierpnia...

czytaj więcej»

Zakwaterowanie i wyżywienie obywateli Ukrainy

16 sierpnia 2022

Zmiany wprowadzone 25 czerwca w rozporządzeniu w sprawie maksymalnej wysokości...

czytaj więcej»