Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

D. Dopierała – Chcemy podnieść poziom bezpieczeństwa dzięki podniesieniu poziomu Straży Pożarnych

O stypendium im. Bogumiła Dopierały, dzięki któremu strażacy ochotnicy będą mogli podnieść poziom swoich kwalifikacji podczas akcji na wodzie, rozmawialiśmy z Dominikiem Dopierałą – instruktorem nurkowania ze Szkoły Instruktorów Nurkowania DECO.

Mateusz Tułacz: Co stało za pomysłem organizowania i przeprowadzania szkoleń?

Dominik Dopierała: Pomysł na poprowadzenie szkoleń powstał po śmierci mojego ojca, który przez czterdzieści lat prowadził klub płetwonurków, był naczelnikiem Ochotniczej Straży Pożarnej i wychował całe pokolenia strażaków. Chcieliśmy w jakiś sposób kontynuować jego dzieło oraz połączyć z wabikiem dla straży, gdzie największym problemem jest brak ludzi i brak możliwości ich zachęcenia do zapisywania i nagradzania. Napisaliśmy program „Ratownik Wodny OSP”, który został stworzony od początku wraz z kapitanem Piotrem Lewandowskim oraz Maciejem Siwkiem, prezesem Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Ostrowie Wielkopolskim.

Co składa się na program?

W ramach programu ma miejsce kurs nurkowania, szkolenie motorowodne, są zajęcia ratownicze. Program jest także rozszerzony o elementy potrzebne na wodzie, które przydadzą się strażakom podczas akcji ratowniczych w trakcie powodzi. Chcemy podnieść poziom Straży Pożarnych dzięki podniesieniu poziomu bezpieczeństwa. Tak powstało to stypendium, które przerosło nasze oczekiwania – na 20 miejsc wpłynęło ponad 150 zgłoszeń i to tylko te nadesłane w terminie.

Jakie są perspektywy na program w kolejnych latach?

Inicjatywa jest wieloletnia. Obecna edycja jest początkiem, chcemy to kontynuować w kolejnych latach. Cel jest też taki, żeby ludzie w Strażach Pożarnych zachęcali młodzież do zapisywania się na szkolenie, żeby mogli brać udział w akcjach na wodzie. Wiele jednostek z regionu ma w planach zakup łodzi, zabezpieczanie akcji na wodzie. Brakuje im jednak wiedzy i umiejętności, zatem to stypendium jest dobrym uzupełnieniem.

Jednak my sami bez zastrzyku gotówki nie będziemy w stanie szkolić więcej niż w tym roku, mimo, iż w tym roku podwoiliśmy liczbę uczestników. Potrzeba także czasu na wyjazdy nad wodę, akcje pływackie na rzekach czy manewry. Będziemy chcieli co roku program rozpoczynać w rocznicę śmierci mojego ojca i rozwijać go tak długo jak starczy nam sił. Mamy nadzieję, że w międzyczasie wychowamy instruktorów, którzy będą kontynuowali nasze działania.

Kto jest organizatorem stypendium?

Organizatorem stypendium jest Fundacja Akademia Zdrowia. Partnerami strategicznymi są Ośrodek Sportu Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu, Szkoła Żeglarstwa Morka, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Ostrowie Wielkopolskim oraz Szkoła Nurkowania DECO.

Kto bierze udział w dzisiejszym szkoleniu?

Dziś będą to strażacy ochotnicy z powiatu kaliskiego, m.in. z Ochotniczej Straży Pożarnej Winiary czy Ochotniczej Straży Pożarnej Kamień.

Czy są już jakieś sukcesy na koncie?

Program zaczęliśmy niedawno. Pierwsze zajęcia z podstaw, pływania na wodzie i obsługi motorówek odbyły się dwa tygodnie temu. Dwa dni temu były pierwsze zajęcia na basenie z grupą jedenastu strażaków. Sukcesem jest to, że wszyscy wyszli pełni entuzjazmu i chcą pracować, szkolić się i rozwijać dalej. Rozmawiając z naczelnikami jednostek słyszymy, że rozwiązujemy ich problem z brakiem pomysłów na ściąganie młodzieży do działań w ramach Ochotniczych Straży Pożarnych.

Czy są plany na rozszerzenie programu poza powiaty kaliski i ostrowski?

Myślimy o okolicach Pleszewa czy Jarocina, bo są jednostki, które już pytają i rozmawiają z nami. Do tego wszystkiego potrzeba jest jednak kadra, która będzie szkolić oraz czas, bo obecnie poświęcamy na to wszystko swoje prywatne życie.

Dziękuję za rozmowę.

Wywiad przeprowadzono 17 lutego 2022 roku podczas szkolenia w siedzibie Szkoły Żeglarstwa Morka. 
Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze