Bryłka
Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Dmowski „nie zastąpi” Unii Europejskiej – na rondzie bez zmian

Pod koniec grudnia ubiegłego roku przedstawiciele kaliskiej Młodzieży Wszechpolskiej postulowali, by zmienić nazwę jednego z rond z „Unii Europejskiej” na „Romana Dmowskiego”. Rada Miasta Kalisza nie przychyliła się do propozycji, nie znajdując uzasadnienia dla takiej modyfikacji.

Działacze Młodzieży Wszechpolskiej chcieli zmienić nazwę ronda, argumentując i tłumacząc, że Unia Europejska nie jest tym, czym miała być, a poprzez „skargi, groźby komisarzy politycznych, szantaż ekonomiczny” działa na niekorzyść naszego kraju. „Z tego powodu, jako młodzież patriotyczna, zatroskana losami ojczyzny, krytycznie nastawiona do obecnego rządu, ale mimo wszystko twardo stojąca w obronie polskiej suwerenności i niepodległości, domagamy się zmiany nazwy ronda na rondo człowieka, który swoje życie poświęcił dla wolności i suwerenności milionów Polek i Polaków” – mówił nieco ponad miesiąc temu wiceprezes koła. Więcej na temat stanowiska członków MW można przeczytać w artykule z 22 grudnia.

Do sugestii ustosunkowała się Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miasta Kalisza oraz sama rada, która niejednomyślnie, ale negatywnie oceniła przedłożoną propozycję. W uzasadnieniu czytamy m.in., że: „Członkowie Komisji są przekonani, że usunięcie dotychczasowej nazwy ronda – Unii Europejskiej spotkałoby się z oburzeniem dużej części mieszkańców”. Ponadto komisja nie znalazła społecznego i historycznego uzasadnienia dla takiego działania tym bardziej, że – w opinii komisji – sugestia nie ogranicza się tylko do chęci upamiętnienia Romana Dmowskiego. Radni sugerowali również, by z pomysłem na nazwę zwrócić się do prezydenta naszego miasta i zaproponować wpisanie jej do prowadzonego przez Urząd Miasta Kalisza banku nazw. Przeciwny odrzuceniu propozycji był radny Artur Kijewski, a wiceprzewodnicząca Rady Miasta – Kamila Majewska oraz przewodniczący Rady Miasta – Tadeusz Skarżyński wstrzymali się od głosowania.

Fot.: Urząd Miasta Kalisza – Ewelina Małecka/Dariusz Junik

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze