Dzień Leśnika w Gołuchowie

Święty Gwalbert patronuje leśnikom i ludziom pracującym w lesie. 12 lipca – w kalendarzowym dniu imienin Gwalberta – obchodzony jest Dzień Leśnika. W ubiegłym roku Ogólnopolski Dzień Leśnika został zatwierdzony przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych jako narodowe święto leśników. W tym roku gospodarzem krajowych obchodów stał się Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie.

Obchody zostały rozpoczęte o godz. 11. Mszą Świętą w kościele parafialnym. Modlitwie przewodniczył Biskup Kaliski Damian Bryl, a towarzyszyli mu duszpasterze leśników z całego kraju, m.in. ks. dr Piotr Górski – duszpasterz leśników, myśliwych i pracowników ochrony środowiska w diecezji kaliskiej, a także ks. Sylwester Dziedzic, krajowy kapelan Polskiego Związku Łowieckiego. Przed rozpoczęciem Eucharystii relikwie św. Jana Gwalberta na ręce dyrektora generalnego Lasów Państwowych Józefa Kubicy, przekazali kapelan leśników – ks. kanonik Lucjan Bielas oraz Robert Głodowski, prezes Stowarzyszenia Leśników „Przyjaźń” im. św. Jana Gwalberta.

Druga część obchodów Ogólnopolskiego Święta Dnia Leśnika miała miejsce w parku Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie. Na Polanie w pobliżu Oficyny, po oficjalnym rozpoczęciu spotkania, Biskup Damian zakończył nowennę ku czci Św. Jana Gwalberta, a także poświęcił tryptyk –  trzy płaskorzeźby przedstawiające św. Franciszka z Asyżu, św. Jana Gwalberta i św. Huberta. W czas tegorocznych obchodów święta leśników wpisane były także koncerty, otwarcie specjalnej wystawy czy zwiedzanie Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie.

W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych i parlamentarzyści na czele z Edwardem Siarką  pełniącym funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska oraz pełnomocnika rządu do spraw leśnictwa i łowiectwa.

Znajdujący się na terenie diecezji kaliskiej Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie jest jedynym takim w skali kraju. Od sierpnia 2021 roku funkcję dyrektora ośrodka pełni Ewa Jedlikowska.

źródło: Radio Rodzina, ZO PZŁ Kalisz

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Władze miasta upamiętniły ofiary I wojny światowej

14 sierpnia 2022

czytaj więcej»

Przebudowa części Alei Wojska Polskiego – będą utrudniania

14 sierpnia 2022

Od 18 sierpnia (czwartek) rozpocznie się kolejny etap robót drogowych...

czytaj więcej»

Armagedon Active Kamień w obiektywie!

14 sierpnia 2022

czytaj więcej»

Wystartował konkurs „Drewno jest z lasu”

14 sierpnia 2022

Drewno – niezwykły surowiec i synonim ekologicznego stylu życia. Materiał,...

czytaj więcej»

Księgozbiór prof. Drewnowskiego już w Kaliszu

14 sierpnia 2022

Kolejny niezwykły dar trafił do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama...

czytaj więcej»

Duma Kalisza powalczy o punkty w Jastrzębiu-Zdroju

14 sierpnia 2022

Kotwica Kołobrzeg i KKS Kalisz – te dwie ekipy, jak...

czytaj więcej»