Dzień Matki okazją do powrotu do tematu In Vitro w mieście

Radny Marcin Małecki kolejny już raz próbuje podejść do tematu wsparcia dla zabiegów In Vitro w naszym mieście. Tym razem kwota, którą władze miasta miałyby zabezpieczyć na ten cel w przyszłym roku to 60 tysięcy złotych. Taka pomoc miałaby zostać przeznaczona dla 10 par, starających się o dziecko wspomnianą metodą.

Według szacunków zaprezentowanych przez radnego Małeckiego, problem niepłodności może dotyczyć w Kaliszu około 15% osób w wieku prokreacyjnym. W skali kraju jest to około 1-1,5 mln par. Radny Platformy Obywatelskiej chciałby pomóc osobom starającym się o dziecko pilotażowym programem, w sprawie którego już kilkakrotnie interweniował. W myśl założeń programu, kwota 60 tysięcy złotych miałaby być wsparciem dla 10 par, a to powinno wystarczyć na pokrycie kosztów w ok. 40-50%, choć zdarzają się również indywidualne przypadki, gdzie koszty zabiegów to nawet 18-20 tysięcy złotych. Jak podkreśla Małecki – nasze miasto nie jest ośrodkiem klinicznym, więc koszty dla mieszkańców, którzy mierzą się z problemem są znacznie wyższe, chociażby z uwagi na kwestię dojazdu do Wrocławia czy Poznania. Z drugiej strony zaznacza, że nawet mniejsze miejscowości są w stanie wygospodarować środki na ten cel, więc podobnie mogłoby być w Kaliszu.

Projekt jest o tyle niewielki budżetowo, że to pomysł pilotażowy obliczony na 50-60 tysięcy złotych. Przy poprzednich podejściach dostałem odpowiedź, że władze miasta teoretycznie zgadzają się, że jest taka potrzeba, ale sama procedura i zabiegi są zbyt drogie. Wydaje mi się, że przy obecnych kosztach nie jest to duża kwota, a uszczęśliwymy nią tych, którzy starają się o dzieci. Kliniki leczenia niepłodności są w miastach dużo większych i sporo oddalonych od Kalisza jak np. we Wrocławiu czy w Warszawie, a zdarzająsię przypadki, że ludzie jeżdżą do Białegostoku czy Gdańska. Jest to spory problem tym bardziej, że nawet mniejsze miasta i gminy takie wspierajace programy mają.

Marcin Małecki

Patrzę na tę sytuację jako mama, kobieta i kaliszanka. Można powiedzieć, że problem niepłodności jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Wiemy o tym, że kobiety w dziesiejszych czasach coraz później decydują się na to, aby zakłądać rodziny, rodzić dzieci. Chcą najpierw rozwijać się zawodowo, uniezależniać finansowo w młodszym wieku. Decydują się wted na dziecko np. w wieku 35-40 lat, co - jak wiemy - z biologicznego punktu widzenia jest od początku obciążone możliwością kłopotów z zajściem w ciążę. Osobiście borykałam się z problemem z utrzymaniem ciąży i wiem co to znaczy. Dziś jestem już mamą dwóch córek i wiem jak to ważne dla kobiet, aby mogły spełniać swoje marzenia o byciu mamami. Uważam, że jest to temat, który należy nagłaśniać, trzeba o tym mówić i z każdej strony wpływać na to, by kobiety i mężczyźni mogli zakładać rodziny i być szczęśliwymi rodzicami.

Magdalena Sekura-Nowicka

Ponadto Marcin Małecki oraz Magdalena Sekura-Nowicka zaznaczają, że temat niepłodności – wbrew powszychnym założeniom – dotyczy w równym stopniu i kobiet, i mężczyzn, a przy tym osoby w różnych grupach wiekowych. Z podobnymi pomysłami w kwestii In Vitro występowały również w zeszłym roku przedstawicielki Lewicy oraz Kaliskiej Rady Kobiet.

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Czy studia są potrzebne? Wielkie czy średnie miasto? #PytaMy 23

27 czerwca 2022

https://www.youtube.com/watch?v=DZhCGu7q9Us

czytaj więcej»

Akademia Kaliska wznosi się na wyższy poziom

27 czerwca 2022

Akademia Kaliska stale się rozwija. Minister edukacji i nauki wydał...

czytaj więcej»

O problemach rzemieślników

27 czerwca 2022

Dziś w siedzibie Cechu Rzemiosł Budowlanych i Różnych odbyło się...

czytaj więcej»

Kaliszanki z sukcesami w Letnich Mistrzostwach Polski w pływaniu osób niepełnosprawnych

27 czerwca 2022

Na pływalni Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zielonej Górze...

czytaj więcej»

Przyjęto miejscowy plan zagospodarowania dla okolic Majkowskiej

27 czerwca 2022

Radni Rady Miasta Kalisza jednogłośnie przyjęli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego...

czytaj więcej»

Policja apeluje o ostrożność nad wodą

27 czerwca 2022

Przed nami kolejne upalne dni – wielu z nas wybiera...

czytaj więcej»