baner_AK
reklama-SWWS
baner_AK

„Dzień Polski” po raz osiemnasty

Dzień Polski to wydarzenie, które w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Kaliszu odbywa się od 2004 roku, a jego główną ideą jest popularyzowanie polskich obyczajów, narodowych tradycji, rodzimej literatury, sztuki, nauki i sportu. Tematem przewodnim tegorocznych działań była „Mała Ojczyzna”.

Choć główne obchody zaplanowano na piątek, 31 marca 2023 r., to już we środę odbył się Konkurs Językowy, a w czwartek – Szkolne Dyktando, które przygotowały i poprowadziły panie Beata Sysiak i Beata Urbaniak. Laureatami konkursu językowego zostali: Zofia Grandyberg 1f (I miejsce), Antonina Stach 2D1 i Maksymilian Plichta 2C – II miejsce. Natomiast tytuł Szkolnej Mistrzyni Ortografii zdobyła Zuzanna Kowalczyk 1F, II miejsce – Karolina Gąsior 1F, Julia Strzyż 2D1.

Tegoroczny Dzień Polski umożliwił licealistom wykazanie się wieloma talentami  artystycznymi. Uczniowie mogli stworzyć pracę plastyczną, filmowe zaproszenie, napisać opowiadanie. Najlepsze prace w ogłoszonych konkursach wykonali: Kamila Sośnicka 2F (konkurs literacki), Daria Matviienko i Dmytro Stachalsky 2F (konkurs filmowy), Julia Jarych 3d2 – I miejsce, Olga Janelt 2F – II miejsce (konkurs plastyczny). Konkursowe zmagania zakończyła drużynowa rywalizacja przygotowana i poprowadzona przez panią Renatę Jarentowską i pana Szymona Długiewicza. Uczniowie z klas humanistycznych po rundzie półfinałowej, rozegranej w czwartek, spotkali się w  finale. Ostatecznie konkurs wygrała drużyna z klasy 3d2: Ewa Zembło, Julia Jarych i Dominik Stanisławek.              

Piątkowe obchody rozpoczęły, jak co roku, przedszkolaki z Publicznego Przedszkola „Chatka Puchatka”, otwierając uroczystość wiązanką tańców rzeszowskich. Liceum gościło nie tylko najmłodszych, ale przede wszystkim osobę kochającą sztukę – pana Mateusza Halaka, z wykształcenia i zamiłowania historyka sztuki, konserwatora zabytków, rysownika, propagatora kaligrafii, bibliotekarza w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu, który swą wiedzę na temat stylów pisania zgłębiał w Bibliotece Polskiej w Paryżu, a podczas piątkowego święta wygłosił wykład „Pisanie po kalisku. Stylometria sygnatur”. Dzięki wsparciu Biblioteki na korytarzach szkoły przy ulicy Widok 96A zaprezentowano dwie literackie wystawy: „Ekipa Asnyka” i „Młodzi Asnykowi”. Uroczystość w głównej sali znakomicie poprowadziły uczennice z 3D2: Marika Bryła i Maria Skrzybalska.

Wyjątkowym wydarzeniem tegorocznego Dnia Polskiego była także premiera piosenki i teledysku  „Najstarsi w Polsce (62-800)”, autorstwa Michała „Suchego” Suchorzewskiego. Utwór powstał specjalnie na XVIII edycję Dnia Polskiego.

Twórca od ponad trzech lat związany z kulturą hiphopową na co dzień jest uczniem klasy europejskiej (3A). Pierwsze utwory stworzył w 2019 roku. Swoją muzykę Michał publikuje na profilu Youtube, Tidal, Apple Music i Spotify. Można tam przesłuchać jego debiutancką ep-kę pod tytułem „Odrodzenie hip-hopu” oraz singiel 90/80.

DZIEŃ POLSKI jest pracą zespołową, uczniów i nauczycieli, a jego pomysłodawczynią i koordynatorką jest nauczycielka języka polskiego, Joanna Kucińska.

Źródło: IV LO

Najchętniej czytane w zeszłym tygodniu!

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze