baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Ferie to również czas wielu zagrożeń – eksperci radzą jak m.in. pomóc tonącemu

Ferie to czas wypoczynku wyczekiwanego szczególnie przez dzieci i młodzież. Pogoda w tym okresie nie zawsze gwarantuje ciągły zimowy klimat, przez co tym bardziej powinniśmy przemyśleć jak spędzamy ten czas i gdzie bawią się najmłodsi. Lód ulega ciągłym zmianom – również dobowym – i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Dobrą alternatywą mogą być przygotowane ślizgawki, a wsparcie w tej kwestii oferują strażacy.

Nieprzemyślane, lekkomyślne korzystanie z uroków zimy może zakończyć się tragicznie. Niskie temperatury powodują zamarzanie rzek, jezior i zbiorników wodnych. Mimo, że przy brzegu lód w wielu miejscach wydaje się gruby, to kilka kroków dalej może być już bardzo cienki i kruchy. Pozornie dobrze wyglądający lód pokrywający akwen wodny, w rzeczywistości może być za słaby, aby utrzymać ciężar ludzkiego ciała. Pamiętajmy, że wchodzenie na zamarzniętą taflę wody zawsze jest ryzykowne. Poruszanie się po lodzie bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego może zakończyć się tragicznie. Policjanci i strażacy apelują, by kontrolować, gdzie bawią się dzieci i uczulić je na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą zabawa na zamarzniętych rzekach oraz jeziorach. Warto również zadbać, aby w razie potrzeby najmłodsi umieli wezwać pomoc. Uczmy przewidywania i unikania sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu. Ponadto policjanci sugerują, by:

– do zjeżdżania na nartach, sankach wybierać miejsca oddalone od ruchu samochodowego,

– nie stać blisko zjeżdżających saneczkarzy,

– unikać stania pod drzewami, okapami, dachami, na których zgromadził się śnieg oraz sople lodu w znacznej ilości,

– na wycieczki po górach, lodzie wybierać się w zaufanym towarzystwie, biorąc ze sobą sprawne środki łączności i asekuracyjne,

– nie ślizgać się na zamarzniętych rzekach i jeziorach, a korzystać ze zorganizowanych lodowisk oraz innych form czynnego wypoczynku na lodzie.

W tej ostatniej kwestii, czyli zorganizowania lodowiska, mogą pomóc lokalne jednostki straży pożarnej. Jak informowaliśmy w jednym z artykułów – według założeń akcji strażacy udzielą wsparcia w organizacji lodowiska na pisemną zgodę dyrektora szkoły lub zarządcy terenu. Do prośby należy dołączyć pisemną zgodę na pobór wody oraz zgodę właściciela terenu na wylanie lodowiska. Jak jednak zachować się, gdy lód się załamie lub zobaczmy tonącego? 

W tym pierwszym przypadku starajmy się zachować spokój i wzywać pomocy. Najlepiej połóżmy się płasko na wodzie, rozłóżmy szeroko ręce i starajmy się wpełznąć na lód. Należy poruszać się w kierunku brzegu, leżąc cały czas na lodzie. Kiedy natomiast zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku i pamiętajmy, że pod nami również może załamać się lód. Nie wolno podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego, a jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalik lub grubą gałąź, to starajmy podczołgać się na odległość rzutu, podając poszkodowanemu drugi koniec. Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do ciepłego pomieszczenia. Pamiętajmy, że nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować u niej szok termiczny. Jeżeli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę policji lub straży pożarnej.

Eksperci radzą również, żeby zawsze zostawiać komuś informacje o miejscu, w które się udajemy oraz o planowanym czasie powrotu oraz zabierać ze sobą telefon komórkowy. W nagłych przypadkach może się on okazać niezbędny, aby zaalarmować odpowiednie służby. Policja radzi również wędkarzom, by przebywając na pokrywie lodowej nie zapominali o swoim bezpieczeństwie. W czasie połowu ryb powinni posiadać sprzęt asekuracyjny – np. linę przywiązaną do brzegu.

Ferie to także czas wzmożonego ruchu autokarowego i samochodowego na drogach. Funkcjonariusze „drogówki” mają monitorować płynność ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych oraz drogach dojazdowych do miejsc zimowego wypoczynku, a także koncentrować działania zarówno na pilnowaniu porządku i bezpieczeństwa, jak i udzielaniu uczestnikom ruchu wszelkiej pomocy. Policja będzie zwracać szczególną uwagę na przestrzeganie przez kierujących dozwolonych limitów prędkości, a także sposób przewożenia pasażerów oraz stan techniczny pojazdów. Niezmiennie kontrolowane będą autobusy, wiozące dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek. Komenda główna przygotowała wykaz miejsc prowadzenia kontroli autobusów – można go znaleźć na stronie: „Wykaz punktów kontroli autobusów – ferie 2022”. Kontrola będzie obejmować nie tylko san techniczny pojazdów, ale również wyposażenie, uprawnienia kierującego oraz jego stan trzeźwości.

 

Źródło: KWP, KGP, KM PSP; Fot. poglądowe: AdobeStock

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze