Gminny Dzień Strażaka z jubileuszem OSP Ociąż

Gościnne progi Ociąża były miejscem tegorocznego Gminnego Dnia Strażaka, albowiem tutejsza jednostka OSP obchodziła jubileusz 80-lecia istnienia. Zanim jednak uroczystość przeniosła się na plac niedaleko remizy, wszyscy uczestnicy święta wzięli udział w uroczystej mszy w intencji braci strażackiej, która odbyła się w miejscowym kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Przewodniczący mszy ks. proboszcz Eugeniusz Synowiec w swoim kazaniu wielokrotnie podkreślał ofiarność ochotników:
Codzienną dewizą strażaków jest hasło: „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”. Słowa te wypisane są na Waszych sztandarach, które z dumą prezentujecie, ale przede wszystkim wyryte są w Waszych sercach. Dziękujemy za Waszą posługę, oddanie. […] Dajecie piękne świadectwo miłości do bliźniego, przychodząc z pomocą ludziom doświadczonym nieszczęściem pożaru, innych żywiołów czy zdarzeń drogowych. Wasza służba wymaga hartu ducha, odwagi, poświęcenia, ofiarności. […] Każde Wasze działanie to okazywanie braterstwa.

Dalsza część obchodów Dnia Strażaka przebiegała już w charakterze typowo świeckim. Po przemaszerowaniu jednostek na plac nastąpiło złożenie meldunku oraz wręczenie „branżowych” odznaczeń. Z rąk Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP Przemysława Kaźmierczaka oraz Wiceprezesa Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Nowych Skalmierzycach Jerzego Łukasza Walczaka otrzymali je:
– Złoty Znak Związku – Marian Wielanek (odznaczenie odebrał podczas wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka w Stawiszynie w dniu 8 maja br.),
– Złoty Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” – Mateusz Byzia, Józef Głowacki, Paweł Jarmuszczak, Grzegorz Lewandowski, Mieczysław Łuczak, Wojciech Musiał, Antoni Rosiak, Przemysław Walczak,
– Srebrny Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” – Karol Bartoś, Małgorzata Jarmuszczak, Robert Karolak, Bartłomiej Leśnierowski, Remigiusz Lisiak, Małgorzata Michaś, Jarosław Pawlak, Szymon Roszak, Szymon Walczak,
– Brązowy Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” – Adam Beń, Michał Jaźwiec, Maksymilian Sztandera, Tomasz Domański,
– Odznakę „Wzorowy Strażak” – Łukasz Armanowski, Paweł Błaszczyk, Adam Garcarek, Kamil Jarmuszczak, Piotr Józefiak, Szymon Krzesiński, Krzysztof Krzysztofczyk, Damian Nowicki, Adam Pawlaczyk, Przemysław Pietrzak, Marek Spaleniak.
Jubileusz stał się okazją do przypomnienia dziesiątków lat historii jednostki, którą przybliżył zgromadzonym Prezes OSP Ociąż druh Bartłomiej Leśnierowski.

Nie obyło się bez wielu ciepłych słów skierowanych do ochotników służących w szeregach siedmiu jednostek OSP na terenie Gminy. Jako pierwszy głos zabrał gospodarz Gminy – burmistrz a zarazem wiceprezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Nowych Skalmierzycach – Jerzy Łukasz Walczak:
Gościmy w OSP Ociąż, możemy oddać hołd nie tylko żyjącym strażakom, ale i tym stojącym już na wiecznej warcie u boku św. Floriana. Wasza kilkupokoleniowa służba przyczyniła się do realizacji wielu inicjatyw: utworzenia strażnicy, doposażenia jej w sprzęt czy też rozwoju drużyn strażackich, nie wspominając o najważniejszym – wzorowym wypełnianiu Waszej misji, czyli ratunku przyniesionym wielu ludziom i ich dobytkowi. Wszystkim Wam, Druhny oraz Druhowie, z terenu naszej Gminy pięknie się kłaniam, dziękując za nieustanną gotowość, by pomagać wszędzie tam, gdzie to konieczne. Dziękuję za Wasz honor, odwagę, siłę spokoju. Dziękuję, że dzięki Wam czujemy się prawdziwie bezpieczni.

Krótkie wystąpienia były również udziałem zaproszonych gości. Poseł na Sejm RP Tomasz Ławniczak jubileusz uznał nie tylko za okazję do świętowania, ale i do refleksji:
Polski system bezpieczeństwa przeciwpożarowego i ratownictwa należy do najlepiej zorganizowanych w Europie – to mniej więcej 30 tys. strażaków zawodowych oraz 500 tys. ochotników, a wśród nich 104 tys. osób przećwiczonych do wykonywania bezpośrednich zadań ratowniczych. […] Pomimo więc, że mamy bardzo dobrze zorganizowane struktury i sprzęt, to jeśli nie byłoby tego Waszego zewu serca, stwierdzenia „jestem gotów nieść bezinteresowną pomoc bliźniemu”, wówczas nie byłoby tej półmilionowej armii ludzi, która jest w stanie nieść pomoc. I za tę gotowość w imieniu swoim oraz minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg dziękuję.

O tym jak bardzo dużym szacunkiem cieszą się strażacy wspomniał Starosta Ostrowski Paweł Rajski:
Wy jesteście dla ludzi i za to właśnie z głębi serca chciałbym Wam podziękować. Mimo upływającego czasu, jedno się nie zmienia – w rankingach zaufania społecznego wciąż jesteście na pierwszym miejscu. A żeby osiągać taki wynik, trzeba solidnie i uczciwie pracować. […] Za to bycie z nami, mieszkańcami powiatu, serdecznie dziękuję.

Życzenia braci strażackiej przekazał również Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP Przemysław Kaźmierczak:
Święto strażackie jest wyjątkowe, ponieważ wszyscy strażacy są wyjątkowi, poświęcając swój czas i umiejętności dla ratowania życia. Z okazji tego święta składam Wam więc życzenia samych radości z tego, co osiągnęliście oraz zaparcia w tym, co przed Wami.

Jako ostatni głos zabrał Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej Jacek Wiśniewski:
imieniu funkcjonariuszy PSP w Ostrowie Wlkp. gratuluję wszystkim wyróżnionym i odznaczonym druhom. […] Dziękuję za współpracę, zaangażowanie i kreatywność, za wszystkie działania na rzecz ochrony przeciwpożarowej.

 źródło: Nowe Skalmierzyce

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Przywitanie wakacji z minionkami!

3 lipca 2022

Dziś Rajską Polaną zawładnęły minionki! Specjalnie dla najmłodszych, żółte stworzenia...

czytaj więcej»

III Letnia Szkoła Arteterapii w UAM-ie

3 lipca 2022

W dniach 25 i 26 czerwca Wydział gościł ponad 50...

czytaj więcej»

Biesiada Folkloru w Brzezinach

3 lipca 2022

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu organizuje 26. Biesiadę Folkloru...

czytaj więcej»

Koźminek doczekał się publikacji o swoich mieszkańcach!

3 lipca 2022

Wiele miast oraz gmin decyduje się na stworzenie wyjątkowych publikacji...

czytaj więcej»

Nabór do klubików dziecięcych

3 lipca 2022

Od 4 lipca 2022r. rozpoczyna się nabór dzieci do Klubu...

czytaj więcej»

Rekolekcje – Rozeznanie i walka duchowa

3 lipca 2022

W dniach od 15 do 17 lipca w Parafii Św....

czytaj więcej»