baner_AK
reklama-SWWS
baner_AK

Jakie skarby można „odkryć” przy okazji majówki?

Choć do majówki pozostało nam jeszcze trochę czasu, to nie należy planować relaksu na ostatni moment. Pięciodniowy urlop można wykorzystać, by odwiedzić miejsca, w których jeszcze nie byliście! Dla tych, którzy chcieliby spędzić dłuższy weekend inaczej, niż na działce przy grillu, mamy kilka propozycji w naszym regionie. Co do zaoferowania mają okoliczne miejscowości na majówkę 2023? A może warto skorzystać z oferty wycieczek w inne części Polski?

Spis treści:

  1. Zamek, który niebawem zobaczymy na wielkich ekranach
  2. Kierunek Russów, a dokładniej Dworek Marii Dąbrowskiej
  3. Majówka 2023 na Końcu Świata!
  4. Miasto z historią
  5. Pomysł nie tylko na majówkę 2023!

1. Zamek, który niebawem zobaczymy na wielkich ekranach

Jadąc z Kalisza w kierunku Gołuchowa, warto zatrzymać się na polanie, gdzie znajduje się Głaz Świętej Jadwigi. Według legendy, diabeł chciał rzucić wspomniany kamień na Kalisz, gdy rozgniewał się na jego mieszkańców. Głaz był jednak bardzo ciężki i kiedy zapiały pierwsze kury, diabeł był jeszcze daleko od miasta, upuścił go więc w lesie, gdzie leży do dzisiaj. Turyści często podejmują się wyzwania wdrapania się na czubek głazu, co nie jest takie proste. Nie zbaczajmy jednak aż tak bardzo z trasy! Przenieśmy się do Zamku Czartoryskich, usytuowanego w urokliwym parku.

Dlaczego warto wybrać właśnie zamek na majówkę 2023?

Historia zamku nad rzeką Trzemną w Gołuchowie liczy ponad 400 lat. Pod tarasem dziedzińca ukryte są najstarsze fragmenty zamku – piwnice z II połowy XVI wieku. Wraz z fundamentami belwederu i trzech widocznych z dziedzińca wież, są jedyną pozostałością dworu obronnego wzniesionego około 1560 roku. To właśnie one czynią ten obiekt wyjątkowym. Nie możemy jednak zapomnieć o tym, co czeka na turystów wewnątrz zamku. Znajdziemy tam m.in. część dawnego zbioru waz antycznych, obrazy malarzy polskich i zachodnioeuropejskich oraz niektóre meble z dawnego wyposażenia zamku. Do Gołuchowa powracają także zabytki pochodzące z kolekcji Izabelli Działyńskiej. Na swoje miejsce wróciły obrazy wywiezione przez Niemców podczas II wojny światowej, czyli „Mater Dolorosa” i „Ecce Homo”. Dzieła przedstawiają Matkę Boską Boleściwą i Chrystusa w koronie cierniowej. Historia niewątpliwie czyni go wyjątkowym. Oprócz tego niedawno na terenie obiektu nagrywane były sceny do filmu „Akademia Pana Kleksa”, który zobaczymy w salach kinowych w 2024 roku.

Zamek nie jest jedynym powodem do zachwytu! Wokół budowli znajduje się ogromny zielony teren ze zbiornikami wodnymi i rozmaitymi gatunkami roślin. Na swojej drodze spotkacie także różne zwierzęta – żubry, daniele i sarny.

Zamek będzie czynny w okresie świąt majowych od godziny 9:00 do 16:00. O godzinie 15:00 odbywają się ostatnie wejścia. Bilety wstępu to koszt: 20 zł bilet normalny, 13 zł bilet ulgowy, a dzieci i studenci zwiedzają za 1 zł. We wtorek wstęp jest wolny.

2. Kierunek Russów, a dokładniej Dworek Marii Dąbrowskiej

Ta trasa może być pokonana zarówno samochodem, jak i rowerem. Sam Russów jest oddalony od centrum Kalisza o zaledwie 10-12 kilometrów – zależnie od tego, którą trasę wybierzemy. Przemierzając ją w kierunku najmniejszego miasteczka w Polsce, czyli Stawiszyna, natkniemy się na Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie. W tej lokalizacji znajdziemy również urokliwy park, który otacza wspomniany dworek.

Dlaczego ten obiekt jest warty uwagi? Maria Dąbrowska urodziła się właśnie w Russowie i to tam spędziła swoje najmłodsze lata. Dodatkowo we wspomnianym dworku znajdują się ekspozycje nawiązujące do życia pisarki. Znajdziemy tam zarówno meble i cały wystrój tworzący klimat epoki, czyli schyłku XIX wieku, jak i wiele przedmiotów, które należały do samej autorki „Nocy i Dni”. Wokół dworku można natomiast pospacerować po parku, a czeka tam nas kolejna niespodzianka. Jest to ekspozycja etnograficzna, dzięki której można poznać obiekty, reprezentujące architekturę wsi charakterystyczną dla regionu kaliskiego.

Dworek wraz z parkiem podworskim znajdują się również w niedalekim Żelazkowie. Obiekt pełni obecnie funkcję Urzędu Gminy, ale można za to swobodnie pospacerować ścieżkami zrewitalizowanego parku, w którym znajdują się stawy z fontanną, liczne rzeźby, a przede wszystkim dużo zieleni oraz kwiatów. Warto dodać, że choć sam park nie jest bardzo rozległy, to ma jednak swój klimat, który jest dodatkowo podkreślany nocą, dzięki zainstalowanemu oświetleniu.

3. Majówka 2023 na Końcu Świata!

Pogoda na majówkę 2023 zapowiada się… No właśnie – sprawdźcie to dokładnie w artykule: „Pogoda na majówkę – Kalisz miło nas zaskoczy?”. Przy okazji majówki, jeśli pogoda nam na to pozwoli, możemy pokusić się także o dłuższe trasy, na które do tej pory nie było czasu. Dodatkowo dla tych, którzy chcieliby „rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady” mamy opcję budżetową! Co powiecie na wycieczkę na Koniec Świata?

Miejscowość jest naprawdę niewielka – liczy zaledwie kilkunastu mieszkańców, jednak nie sposób jej przegapić! Wjeżdżając do wioski zobaczymy czterometrowy pomnik w kształcie meteorytu. Nie jest to jedyna atrakcja tego miejsca. Koniec Świata może być idealnym miejscem odpoczynku dla przyjezdnych. Nieopodal meteorytu znajdziemy obszar przeznaczony na ognisko, toaletę i bieżącą wodę. Ponadto można zrelaksować się w drewnianej chacie.

Jeśli nie znacie trasy do tej miejscowości, to spieszymy z pomocą! Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy plan wycieczki z lokalnymi atrakcjami. Wykorzystując naszą propozycję, pojedziecie jedną z piękniejszych i popularniejszych ścieżek rowerowych w naszej okolicy. 

4. Miasto z historią

Trzecim i ostatnim miasteczkiem w powiecie kaliskim na naszej liście jest Opatówek. Można tu zobaczyć liczne zabytkowe obiekty, które przetrwały do czasów współczesnych. W gmachu dawnej fabryki sukna mieści się dziś Muzeum Historii Przemysłu. Turyści mogą obejrzeć liczne wystawy stałe, dokumentujące rozwój przemysłu na ziemi kaliskiej, a także wystawy czasowe. Idąc dalej ul. Kościelną, mijamy neogotycki kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, a naprzeciwko niego znajduje się zrewitalizowany Domek Gotycki, tzw. „Cukierenka”. Swą siedzibę ma tu Gminna Biblioteka Publiczna im. Braci Gillerów. Jest to miejsce licznych koncertów oraz wystaw nietuzinkowych twórców.

Nie samym centrum żyje natomiast Opatówek! Na obrzeżach miasteczka mieści się zmodernizowany dawny dworzec kolejowy, który pełni aktualnie funkcję Gminnego Ośrodka Kultury. Odbywają się tam zajęcia dla każdej grupy wiekowej – taneczne, wokalne modelarskie. Wszystko zależy od chęci i zaangażowania mieszkańców.

5. Pomysł nie tylko na majówkę 2023!

Czas leci, a Tobie wciąż brakuje pomysłów na spędzenie czasu wolnego? Nic straconego! Na długi majowy weekend Biuro Podróży „ZEFIR” proponuje pięciodniową wycieczkę „Perły Polskiego Renesansu”. Podczas podróży będzie można zobaczyć m.in. Sandomierz, Kazimierz Dolny, Kozłówkę i Zamość. Nie jest to jednak jedyna propozycja wycieczki biura „ZEFIR”. W swojej majowej ofercie posiadają wyjazd wypoczynkowy nad polskie morze do Darłówka. Tym, którzy chcieliby połączyć zwiedzanie z wypoczynkiem, biuro poleca siedmiodniową wyprawę na Mazury w czerwcu.

Na uwagę zasługuje również wypoczynek i zwiedzanie, które „ZEFIR” proponuje jesienią. Przez osiem dni września będzie można podziwiać piękno tajemniczych Bieszczad, czy też wybrać się do „Bramy Gór Stołowych”, gdzie turyści zwiedzą Kudowę Zdrój i jej okolicę. „ZEFIR” proponuje również dla spragnionych jodu Ustronie Morskie. Warto wspomnieć o oferowanych przez biuro podróży „ZEFIR” jednodniowych wyjazdach na opery, operetki, musicale i inne muzyczne przedstawienia. Najbliższe tego typu polecane wydarzenie to musical „Skrzypek na dachu” w Teatrze Muzycznym w Łodzi, na które biuro zaprasza już 19 maja. Więcej informacji na temat powyższych ofert, a także i innych propozycji można znaleźć na stronie: www.zefir.kalisz.pl.

Najchętniej czytane w zeszłym tygodniu!

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze