Baner AWS
Stokado
baner_FBAnt
baner_GM

Jesień Organowa w Chełmcach 2021

Zbliża się VI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej Jesień Organowa w Chełmcach. Przy współpracy z Fundacją Inicjatywa dla Opatówka udało się stworzyć to wspaniałe wydarzenie artystyczne w południowej Wielkopolsce. W ramach festiwalu organizowane są trzy główne koncerty kameralne i solowe.

Koncerty odbędą się kolejno 3 i 24 października oraz 7 listopada. Pojawią się nie tylko artyści z Polski, ale również ze Słowacji. Wystąpi między innymi znakomity słowacki organista i improwizator Frantisek Beer, który po raz drugi zagości w Chełmcach z recitalem solowym. Oprócz tego będzie można posłuchać gry gdańskiego organisty, pedagoga Akademii Muzycznej w Gdańsku i dyrektora Filharmonii Bałtyckiej, profesora Romana Peruckiego z udziałem małżeństwa wybitnych polskich flecistów Agaty i Łukasza Długoszów. Podczas festiwalu na trąbce zagra I trębacz Filharmonii Łódzkiej –  Sławomir Cichor w duecie z dyrektorem artystycznym festiwalu – Łukaszem Mosurem.

„Jest to wydarzenie artystyczne, z którego cieszę się szczególnie. Przed laty brałem udział w procesie konsultacji restauracji historycznych organów firmy Schlag & Söhne w Chełmcach. Jest to instrument romantyczny, ale umiejscowiony w barokowej szafie. Piękna oprawa w postaci szafy organowej oraz bardzo szlachetne brzmienie sprawia, że instrument w Chełmcach jest niezwykle cenny. Dzięki współpracy z Fundacją Inicjatywa dla Opatówka, stworzyliśmy międzynarodowy festiwal muzyki organowej i kameralnej w Chełmcach”.

Łukasz Mosur

Program obfituje w repertuar od muzyki barokowej po współczesną. Nie zabraknie także prawykonania – w Chełmcach po raz pierwszy zabrzmi muzyka napisana na organy i inny instrument.

„Nie byłoby tego festiwalu, gdyby nie życzliwość parafii w Chełmcach. Należy wspomnieć księdza proboszcza Jerzego Salomona, który zawsze przychylnym okiem współorganizatora spogląda na tę inicjatywę. Trzeba również powiedzieć o niezastąpionym Mateuszu Walczaku, który jako prezes Fundacji Inicjatywa dla Opatówka współorganizuje ten festiwal. Dzięki jego operatywności i umiejętnościom pozyskiwania środków festiwal w Chełmcach trwa i odbędzie się już po raz szósty. Moją rolą natomiast jest nakreślanie artystycznego kształtu festiwalu, czyli jakiego rodzaju koncerty się odbędą oraz, kto na nich zagra”.

Łukasz Mosur

Festiwal odbywa się co roku. Przybywa na niego liczna publiczność nie tylko z Chełmc, ale także z wielu zakątków południowej Wielkopolski. Ich ważną część stanowią warsztaty, koncerty edukacyjne polegające na spotkaniach z młodszymi słuchaczami po to, aby przybliżać im organy i muzykę organową.


Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze