Jest szansa na podróż autobusem w święta?

Wieść opublikowana przez Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Kalisza oraz Kaliskie Linie Autobusowe zelektryzowała wielu mieszkańców – w Wielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny nie zobaczymy na kaliskich ulicach komunikacji miejskiej. Z apelem do prezes KLA wystąpili radni nowego kaliskiego klubu – „Dialogu dla Kalisza”. Czy będzie jeszcze szansa na odwołanie decyzji i zmiany?

Trzeba przyznać, że przekazana informacja o braku możliwości korzystania z autobusów w najbliższe święta to sytuacja wyjątkowa w historii. Urząd Miejski oraz KLA umotywowały swoją decyzję z jednej strony właśnie nachodzącym okresem świątecznym, a z drugiej – sytuacją pandemiczną. Mieszkańcy przyjęli komunikat również dwojako – ze zrozumieniem, ale i zastrzeżeniami – komunikacja w jakiejś nawet ograniczonej formie powinna być dostępna, gdyż nie wszyscy mogą pozwolić sobie na kursy własnym samochodem. Z podobnego założenia wyszli Barbara Oliwiecka, Magdalena Walczak, Eskan Darwich i Piotr Mroziński, czyli przedstawiciele „Dialogu dla Kalisza”. Radni wystosowali do prezez KLA apel, który opublikowali również w sieci:

Treść apelu:
Kalisz 31.03.2021
 
Szanowna Pani Prezes,
 
z niepokojem przeczytaliśmy dzisiejsze wiadomości w prasie o planach zawieszenia wszelkich kursów autobusów KLA w dniach świątecznych tj. 4-5 kwietnia 2021r. (niedziela, poniedziałek).
 
Gdyby wiadomość ta została opublikowana pierwszego kwietnia, uznalibyśmy to za kiepski żart. Niestety, informacje na Państwa stronie potwierdzają, że jest to prawda.
 
Apelujemy o wycofanie się z tej decyzji i wznowienie kursów w ww. dni świąteczne.
 
Nie wyobrażamy sobie, aby w Kaliszu przez dwa dni nie kursowały autobusy komunikacji publicznej. Takie działanie poważnie narusza zaufanie mieszkańców do transportu publicznego. Rozumiemy, że z powodu pandemii mogą wystąpić problemy kadrowe, rozumiemy, że kursy z powodu mniejszej ilości osób korzystających z przewozów mogą być mniej rentowne, jednak ponad to na pierwszym miejscu stawiamy misję jaka powinna przyświecać KLA, czyli pewna, niezawodna i płynna organizacja przewozów w mieście.
 
Proszę mieć na uwadze, że nie wszyscy mieszkańcy Kalisza mają możliwość samodzielnego podróżowania. Ponadto likwidacja połączeń to nie tylko bezpośrednie zachęcanie ludzi do korzystania
z samochodów indywidualnych, ale wręcz utwierdzanie ich w przekonaniu, że jest to lepszy, bo bardziej niezawodny środek transportu. Proszę mieć świadomość, że takim działaniem można w prosty sposób zaprzepaścić wieloletnie osiągnięcia kampanii zachęcającej do korzystania z publicznego transportu, który w ogólnym rozrachunku jest najbardziej ekologiczny.
 
Poza aspektem ekologicznym ważnym argumentem pozostaje czynnik społeczny.
To przeważnie osoby starsze zostaną w tych dniach pozbawione możliwości przemieszczania się, co stanowi poważne wykluczenie ich z życia społecznego. Dopóki nie ma ustawowego zakazu przemieszczania się, osoby starsze mogą odwiedzić krewnych, pojechać na cmentarz, do kościoła, do parku, a nade wszystko muszą mieć możliwość dojechania do szpitala, na policje itp.
 
Jeszcze raz, jako radni klubu DIALOG DLA KALISZA, apelujemy o przywrócenie kursów w dniach świątecznych 4,5 kwietnia 2021. Liczymy na zrozumienie i wsłuchanie się w potrzeby mieszkańców.
 
Z poważaniem
 
Barbara Oliwiecka
Magdalena Walczak
Eskan Darwich
Piotr Mroziński

Źródło: Dialog dla Kalisza/FB

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze