Juniorki z wicemistrzostwem

Pierwszy turniej finałowy Mistrzostw Polski w sezonie 2020/21 zakończony. Kaliskie juniorki wracają z Olecka ze srebrnymi medalami, a już w środę 2 czerwca finały rozpoczynają kadetki. W tej kategorii również bronimy ubiegłorocznego złota.

Z trudnego, pięciodniowego turnieju finałowego Mistrzostw Polski w Olecku juniorki Energi MKS Kalisz wracają ze srebrnymi medalami. Po emocjonującej fazie grupowej turnieju, z której w świetnym stylu zespół wyszedł z pierwszego miejsca, w półfinale spotykając UKS Atenę Warszawa. Drużynę, z którą tydzień wcześniej stoczyły piękny, ale niestety przegrany 3:1 pojedynek w turnieju półfinałowym w Kaliszu, kiedy oba zespoły miały już zapewniony awans do wielkiego finału. W Olecku jednak mecz potoczył się zupełnie inaczej, poza jedną rzeczą, która pozostała niezmienna – nie zabrakło emocji. Pierwsze dwa sety zakończyły się pewnym zwycięstwem kaliszanek, ale Atena wcale nie zamierzała składać broni. Po niezwykle zaciętym trzecim secie warszawianki wygrały na przewagi, co jasno pokazało, że nie oddadzą łatwo miejsca w finale. Czwarty set miał równie wyrównany przebieg, z tym, że to zespół z Kalisza okazał się lepszy w nerwowej końcówce. Miejsce w finale skutecznym atakiem zagwarantowała Patrycja Łagida, która chwilę później odebrała statuetką MVP pierwszego półfinału.

„Jesteśmy świadome, że walka toczy się o półfinał, nasze przeciwniczki również. Dlatego nie chciały dać nam łatwo wygrać, mimo że prowadziłyśmy już dwoma setami, w trzecim stawiły nam znaczny opór. Jednak nasze zawzięcie i fakt, że walczymy o zwycięstwo wysokiej dla nas rangi sprawił, że zmobilizowałyśmy się i osiągnęłyśmy zamierzony cel. Jesteśmy z tego powodu bardzo szczęśliwe.” – mówiła Patrycja po meczu.

W wielkim finale mieliśmy powtórkę z ubiegłorocznego półfinału Mistrzostw Polski Juniorek rozgrywanego w Kaliszu. Wtedy po niezwykle emocjonującym meczu lepsze okazały się kaliskie juniorki, które dzień później zdobyły złote medale wygrywając z GKS-em Wieżycą Stężyca. Finałowy mecz tegorocznych rozgrywek rozpoczął się od wyrównanej gry. W środkowej części seta kaliski zespół wypracował przewagę przy stanie 11:15, ale świetnie w polu zagrywki zaczęła spisywać się Martyna Borowczak i poznanianki odrobiły straty. Końcówkę pierwszej partii lepiej rozegrał Energetyk wygrywając 25:22. Podobny przebieg miał drugi set, w którym długo toczyła się wyrównana walka. Ostatecznie poznański zespół znowu był skuteczniejszy w końcówce wygrywając 25:21. W trzeciej partii Energetyk zaznaczył swoją przewagę już na samym początku, skutecznie i pewnie zmierzając po zwycięstwo. MVP meczu finałowego i całego turnieju została przyjmująca mistrzyń Martyna Borowczak, a z zespołu z Kalisza wyróżnione zostały Dominika Pierzchała (najlepsza środkowa turnieju) i Patrycja Łagida (najlepsza atakująca).

Dla wielu z zawodniczek taki turniej był niezwykle cennym doświadczeniem. W wieku juniorskim jest zaledwie pięć zawodniczek, które pojechały do Olecka, a reszta to zawodniczki młodszych kategorii. Wszystko więc wskazuje na to, że po dobrym sezonie i srebrnym medalu w przyszłym roku zespół może wrócić silniejszy.

Skład srebrnych medalistek Mistrzostw Polski Juniorek: Dominika Milun, Magdalena Łysiak, Karolina Staniszewska, Aleksandra Grzelak, Maja Prusiewicz, Dominika Pierzchała, Patrycja Łagida, Weronika Dutkiewicz, Julia Papszun, Martyna Łabuz, Natalia Pajdak, Julia Olszewska, Zuzanna Tawłowicz, Klara Kempfi, Oliwia Nastawska, Karolina Nadera, Zofia Sobanty, Antonina Serafinowska, Oliwia Poreda

Sztab szkoleniowy: Marcin Widera (I trener), Grzegorz Kowalczyk (II trener), Przemysław Ogłaska (statystyk)