Kaliskie cmentarze okiem Stanisława Małyszki

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej zaplanowało na 11 czerwca premierę książki „W krainie pamięci. Kaliskie cmentarze i miejsca pochówku dawniej i dziś”, której autorem jest Stanisław Małyszko. Wydarzenie odbędzie się o godz. 17:00 w rezerwacie na Zawodziu.

Książka  Stanisława Małyszki „W krainie pamięci. Kaliskie cmentarze i miejsca pochówku dawniej i dzisiaj” została wydana przez Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. Jest to  publikacja popularnonaukowa, bogato ilustrowana archiwalnymi zdjęciami, rycinami, mapami i kopiami dokumentów, a także licznymi zdjęciami współczesnymi kaliskich nekropolii, wnętrz świątyń i widoków dawnego grodu nad Prosną. Na stronach książki zostały omówione dzieje  20 miejsc pochówku oraz cmentarzy w części już nieistniejących lub nieużytkowanych oraz 13 nekropoli użytkowanych.  Dużo uwagi poświęcono w pierwszej części książki pochówkom w podziemiach i kryptach kościelnych oraz w ich otoczeniu, poczynając od najstarszej kolegiaty św. Pawła w grodzie na Zawodziu. Wśród bogatego materiału ilustracyjnego warto wspomnieć o dawnych  lub aktualnych planach cmentarzy. Po raz pierwszy na opublikowane zostaną m.in. dotychczas nieznane plany cmentarza żołnierskiego, a  później Ukraińskiego Cmentarza Wojskowego z 1923 i 1929 roku oraz mało znane projekty zabudowań na kaliskich nekropoliach żydowskich. Książka nie tylko przywraca pamięć o licznych, nieraz już zapomnianych miejscach pochówków w Kaliszu na przestrzeni ostatniego tysiąclecia, ale  też o wielu osobach tam pochowanych, które zapisały się złotymi zgłoskami w dziejach grodu nad Prosną,  Wielkopolski, a często całej Polski.

 

Źródło: MOZK

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze
Izabel

Zapewne będzie to wspaniałe spotkanie i to jeszcze na grodzisku na Zawodziu. Oby tylko pogoda dopisała, bo miłośnicy talentu badawczego i twórczości pana Stanisława zapewne przybędą licznie. Szkoda tylko, że w tym samym czasie Urząd Miasta organizuje konkurencyjne imprezy. O spotkaniu promocyjnym książki Małyszki przecież było wiadomo na mediach społecznościowych od dobrych dwóch tygodni! To Miasto Kalisz powinno włączyć się w promowanie tego wydawnictwa. Ciekawe czy pojawia się prezydenci? Tak głośno zawsze mówią, jak to interesują się dziejami Kalisza. A no zobaczymy jak jest naprawdę