reklama-SWWS
baner_AK
pekao_firmowe_012023_1200x200_
Pieniądze

Kampania wyborcza – czy zwiększy się na nią limit wydatków?

Ministerstwo Finansów zapowiada zwiększenie limitu wydatków dla komitetów wyborczych. Jest to zobowiązanie wynikające z przepisów kodeksu wyborczego, zakładającego wzrost limitu w sytuacji, gdy wskaźnik inflacji przekroczy 5%. Co to oznacza dla kandydatów i jak będzie wyglądać kampania wyborcza?

Kodeks wyborczy wskazuje, że Minister Finansów jest zobowiązany do podwyższenia limitów wydatków komitetów wyborczych, gdy wskaźnik inflacji przekroczy 5%. Inflacja w grudniu 2022 r. wyniosła 16,6 % rok do roku, a szczytową wartość osiągnęła w październiku 2022 r. (17,9 % r/r). Według szacunków Ministerstwa Finansów, wspomniana waloryzacja spowoduje wzrost kosztów dla budżetu państwa w 2023 r. o 26 tys. zł. W skali całego kraju są to więc koszty niewielkie.

W rządowym komunikacie podkreślono, że ostatnio wydane rozporządzenia obejmowały okres od II kwartału 2018 r. do III kwartału 2021 r. Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wynosił wówczas 11,6%. Po III kwartale 2022 r. wskaźnik wynosi 13,2 % i o tyle Minister Finansów powinien zwiększyć limity wydatków dla komitetów. Limity przekładają się na późniejszy zwrot części wydatków z budżetu państwa.

Zmiana będzie obejmowała wszystkie wybory, jednak wydaje się, że jest szczególnie potrzebna małym komitetom, wystawiającym kandydatów w wyborach samorządowych, gdzie kwoty limitów są niskie. Przykładowo, kwota przypadająca na jeden mandat radnego w gminach do 40 tys. mieszkańców wynosi obecnie 1 187,42 zł, a po zmianie będzie to 1 344,16 zł.

W przypadku wyborów do Sejmu, kwota przypadająca na każdego wyborcę w kraju, będąca podstawą do obliczania limitu, zostanie zwiększona z 0,97 zł do 1,10 zł.

Najbliższe wybory parlamentarne odbędą się jesienią 2023 r., a wybory samorządowe wiosną 2024 r. – tyle wiemy wstępnie. Analizując jednak akty prawne można pokusić się o analizę, kiedy dokładnie pójdziemy do urn wybrać na nową kadencję parlamentarzystów i samorządowców. Kiedy więc odbędą się te wybory? Więcej na temat potencjalnych terminów najbliższych wyborów w artykule: Kiedy wybory parlamentarne i samorządowe? Podajemy możliwe daty!

Źródło: gov.pl

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze