FinalFour
Bryłka
Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Kiedy zmiana czasu z zimowego na letni 2023?

Zmiana czasu z zimowego na letni zbliża się do nas wielkimi krokami. Wraz z nadejściem wiosny, będziemy zmuszeni do przestawienia swoich zegarków. Z jednej strony pośpimy godzinę krócej, z drugiej jednak dzień będzie już znacznie dłuższy. Niezmienne zostaje też pytanie o to, czy to już ostatnia zmiana czasu i czy jest ona w ogóle potrzebna.

zmiana czasu z zimowego na letni

Spis treści

Kiedy nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni w 2023 roku?
W jakich krajach zmiana czasu nie funkcjonuje?
Kiedy ostatnia zmiana czasu?
O historii zmiany czasu, a także jego negatywnych wpływach przeczytacie w naszym artykule

W krajach Unii Europejskiej zegarki przestawiamy dwa razy w roku. Pierwszy raz podczas zmiany czasu z zimowego na letni w ostatnią niedzielę marca, a następnie z letniego na zimowy w ostatnią niedzielę października.

Kiedy nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni w 2023 roku?

zmiana czasu z zimowego na letni

W 2023 roku zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi w nocy z 25 na 26 marca, z godz. 2:00 na 3:00. Jeśli korzystamy ze standardowych urządzeń, musimy pamiętać o ręcznym przestawieniu godziny, w przypadku pozostałych najczęściej staje się to automatycznie.

W jakich krajach zmiana czasu nie funkcjonuje?

Głównym powodem, dla którego zdecydowano się na wprowadzenie sezonowych zmian czasu jest możliwość korzystania długo i efektywnie ze światła dziennego. Dziś czas zimowy i letni obowiązuje w niemal 70 krajach na świecie, w tym we wszystkich krajach Unii Europejskiej (tę kwestię reguluje specjalna dyrektywa Parlamentu Europejskiego).

W 2014 roku czas zimowy na stałe wprowadziła u siebie Rosja. Zegarki nie są przestawiane również w Białorusi i Islandii.

Kiedy ostatnia zmiana czasu?

Zmiana czasu już od lat jest powodem do dyskusji. Wiele osób zastanawia się, czy przestawianie zegarków jest konieczne i czy niesie za sobą więcej plusów czy minusów. Specjaliści biorą pod uwagę kwestie związane z ilością światła słonecznego, wpływu zmiany czasu na samopoczucie i zdrowie, a także oszczędności energii.

Przed nadejściem pandemii Unia Europejska rozpoczęła prace mogące doprowadzić do zniesienia zmiany, jednak zostały one wstrzymane. W 2019 roku Parlament Europejski zatwierdził projekt dyrektywy dotyczący zaprzestania zmiany czasu na letni i zimowy. W 2021 roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii rozpoczęło prace nad usystematyzowaniem prawnym tej zmiany. Wiele wskazuje na to, że ostatni raz zegarki przestawimy w 2026 roku.

O historii zmiany czasu, a także jego negatywnych wpływach przeczytacie w naszym artykule

fot.: pixabay, archiwum własne

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze