Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Kierowco! Noga z gazu!

W ciągu tylko jednego dnia policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego kaliskiej komendy, podjęli interwencję wobec sześciu kierowców, którzy w sposób rażący przekroczyli dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym. Zatrzymani przez policjantów kierowcy stracą teraz swoje prawa jazdy na 3 miesiące.

Przekroczenie dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h, wiąże się nie tylko z utratą prawa jazdy na trzy miesiące, ale też wysokim mandatem wysokości od 1500 do 2500 złotych i punktami karnymi (13-15). Pomimo dotkliwych konsekwencji związanych z popełnieniem tego typu wykroczenia, niemal codziennie kaliscy policjanci zatrzymują kierowców, którzy w sposób rażący przekroczyli prędkość w obszarze zabudowanym.

W miniony piątek, aż sześciu kierowców jechało z prędkością ponad 100 km/h. Wszystkie kontrole miały miejsce na terenie gminy Blizanów, w miejscu, gdzie obowiązywał znacznie niższy limit prędkości. Jednym z zatrzymanych był 20-letni kierowca BMW, który jechał z prędkością, aż 105 km/h na odcinku drogi, gdzie obwiązywało ograniczenie do 50 km/h. Mężczyzna stracił już prawo jazdy. Będzie mógł je odzyskać dopiero za trzy miesiące. Dodatkową konsekwencją nieodpowiedzialnego zachowania na drodze, był wysoki mandat oraz punkty karne, które pojawiły się na koncie młodego kierowcy.

Policja przypomina, że od 17 września zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące zmiany sposobu kasowania zgromadzonych punktów. Obowiązywać one będą przez dwa lata na koncie kierowców popełniających wykroczenia a nie jak dotychczas przez rok. Zniesione zostały również szkolenia, po odbyciu których liczba punktów otrzymanych przez kierowcę ulegała zmniejszeniu.

Zastosowanie w przypadku najbardziej poważnych wykroczeń, skutkujących poważnym zagrożeniem bezpieczeństwa ruchu drogowego będzie mieć tzw. „recydywa”. Sytuacja ta dotyczy złamania przepisów z tej samej grupy w ciągu 2 lat od ostatniego wykroczenia. Jeżeli tak się stanie, mandat drogowy będzie dwukrotnie wyższy niż dotychczas.

Dotyczy to na przykład przekroczenia prędkości o:

  • 31-40 km/h – pierwszy raz: 800 złotych /recydywa: 1600 złotych
  • 41-50 km/h – pierwszy raz: 1000 złotych / recydywa: 2000 złotych
  • 51-60 km/h – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych
  • 61-70 km/h – pierwszy raz: 2000 złotych / recydywa: 4000 złotych
  • 71 km/h i więcej – pierwszy raz: 2500 złotych / recydywa: 5000 złotych

źródło: Komenda Miejska Policji w Kaliszu

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze