KoLiber Kalisz składa wnioski do Najwyższej Izby Kontroli
Odwoływanie zabiegów, problemy z dostępnością
usług medycznych oraz brak personelu. Na te kwestie funkcjonowania szpitala w Kaliszu pacjenci placówki zwracają coraz większą uwagę. W sprawie tej odpowiednie kroki podjąć zamierza Oddział Kalisz Stowarzyszenia KoLiber, który swoje wnioski skieruje do Najwyższej Izby Kontroli.
„W ciągu ostatnich tygodni do opinii publicznej, ze strony Prezydenta Miasta Kalisza Krystiana Kinastowskiego, przedostała się informacja na temat sytuacji w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Ludwika Perzyny przy ulicy Poznańskiej. Takie zdarzenia jak odwoływanie zabiegów czy brak personelu, wszystkie te patologie wypłynęły. Wymownym jest także fakt, że w opiniach w usłudze Mapy Google, przy 296 głosach, placówka oceniania jest na 2,4/5 gwiazdek”.
Przedstawiciele KoLibra Kalisz odnieśli się także do listu, który Prezydent Miasta Kalisza wystosował do Marszałka Województwa Wielkopolskiego, do którego należy kaliski szpital:
„Jest to krok w dobrą stronę, jednak uważamy, że nie na salonach politycznych powinno się rozgrywać zdrowie pacjentów. Zbliżamy się do kampanii wyborczych, każdy z polityków ma to na uwadze i każdy z polityków zapewne będzie chciał rozwiązać tę sprawę stosownie dla danego elektoratu”.
KoLiber Kalisz złoży wniosek do Najwyższej Izby Kontroli w sprawie przeprowadzenia kontroli dotyczących:
- gospodarności zarządzania budżetem Szpitala, ze szczególnym uwzględnieniem wydatkowania premii i nagród za rok 2021 i lata poprzednie;
- rzetelności pracy kadry dyrektorskiej;
- rzetelności pracy pod kątem obsługi pacjentów i oferowanej im opieki medycznej;
- rzetelności ogólnej dobowej pracy Szpitala niezależnie od obecnej w trakcie kontroli kadry pracowniczej.
Wnioskodawcy jako przykłady podają sytuację sprawozdania finansowego dyrektora placówki Radosława Kołacińskiego, z którego wynika, iż w 2021 roku z tytułu pracy na stanowisku dyrektora zarobił kwotę 500 tysięcy złotych oraz niedawne zdarzenie z Parku Przyjaźni w Kaliszu, gdzie ciężką ranną młodą kobietę przewożono pomiędzy szpitalami w Kaliszu oraz Ostrowie Wielkopolskim.
Treść uzasadnienia dostępna jest poniżej:
Jak wcześniej wspomniano, temat w opinii publicznej pojawił na początku sierpnia. Wpis dotyczący funkcjonowania placówki opublikowany został także na oficjalnym profilu facebookowym Prezydenta Miasta Kalisza. Do całej sprawy odniosły się również władze szpitala, które od września bieżącego roku uruchomią ankietowanie telefoniczne mające na celu zapytanie wypisanych pacjentów na temat ich pobytu.