Księga twarzy bibliotekarzy

Szalony Kapelusznik, Harry Potter i Ania z Zielonego Wzgórza oraz wiele innych postaci ze świata literatury będzie można zobaczyć na jednej wystawie. W popularnych bohaterów wcielili się pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu, tworząc plenerową ekspozycję z okazji Dnia Bibliotekarza i Tygodnia Bibliotek.

Autorką zdjęć jest Ewa Całkosińska-Kajzer, znana też jako Ewa Lamond – kaliszanka, której przygoda z fotografią zaczęła się wiosną 2014 roku. Jest samoukiem, ale niezwykle konsekwentnym. Wszystko czego się nauczyła, znalazła w poradnikach, książkach, artykułach oraz na kanale YouTube. Początkowo fotografowała kwiaty, motyle, krajobrazy, ale dość szybko zafascynował ją portret. Z czasem zainteresowała się również możliwościami Photoshopa, dzięki któremu może tworzyć własne wizje, pełne magii i fantazji. Jej fotografie zostały docenione przez jurorów wielu konkursów polskich i zagranicznych.

Kajzer z radością przyjęła propozycję współpracy z bibliotekarzami jako modelami. Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu na co dzień w swej pracy poruszają się na granicy świata realnego i literackiego, a dzięki projektowi „Księga twarzy bibliotekarzy” mieli okazję wcielić się w ulubione postaci z książek lub ikony popkultury. Wystawa powstała z okazji Dnia Bibliotekarza, który obchodzony jest w całej Polsce 8 maja.

Kaliskie obchody święta bibliotekarzy zaplanowano jednak na piątek, 6 maja. Tego dnia tradycyjnie przedstawiciele Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz kaliskiego koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich złożą wiązanki kwiatów przy Pomniku Książki i swego patrona, Adama Asnyka, o godzinie 11.00. W samo południe w Bibliotece Głównej otwarta zostanie wystawa „Mariaże Marii” poświęcona twórczości Marii Konopnickiej, która jest jedną z patronek roku 2022, a na 14.00 zaplanowano „Spotkanie Pokoleń” połączone z wernisażem plenerowej ekspozycji nieopodal „pałacyku” zatytułowanej „Księga twarzy bibliotekarzy”. Wtedy kilka generacji zaproszonych bibliotekarzy będzie mogło nie tylko obejrzeć obie wystawy, ale także poznać najważniejsze wydarzenia organizowane przez kaliską bibliotekę w ostatnich dwóch latach, uhonorować i nagrodzić oklaskami świętujących zawodowe jubileusze oraz porozmawiać i powspominać z przyjaciółmi przy filiżance kawy.

 

Źródło: MBP

*Na plakacie Justyna Szolc z Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów jako Szalony Kapelusznik z „Alicji w krainie czarów” Lewisa Carrolla.

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Świadkowie zdarzenia poszukiwani!

29 maja 2022

Policjanci z Zespołu ds. Wykroczeń Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu...

czytaj więcej»

Upamiętnili bohaterów walk o Monte Cassino

29 maja 2022

Delegacja samorządowców z terenu naszego województwa przebywała między 17 a...

czytaj więcej»

Festiwal w Żelazkowie

28 maja 2022

Już jutro w Żelazkowie odbędzie się Festiwal Orkiestr Dętych i...

czytaj więcej»

Płyty, winyle i kasety z całego świata w galerii Amber

28 maja 2022

Wystawcy i kolekcjonerzy z całej Polski zawitali dziś do Galeria...

czytaj więcej»

W muzycznym świecie zwierząt

28 maja 2022

Czy spotkaliście kiedyś w filharmonii kangury, żółwie albo kukułkę? Może...

czytaj więcej»

Dzień Dziecka w mieście!

28 maja 2022

Dzień Dziecka zbliża się do nas wielkimi krokami! Z tej...

czytaj więcej»