baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

M. Rubiński – Śmieszne jest to, że największym pomnikiem w Kaliszu jest ten z czerwoną gwiazdą

Rozpoczęcie zbiórki podpisów pod petycją o likwidację obelisku znajdującego się w centralnym punkcie Cmentarza Żołnierzy Radzieckich. Taki cel przyświecał dzisiejszej konferencji KoLibra Kalisz pod kaliskim ratuszem.

„Dziś zainaugurujemy zbiórkę podpisów pod petycją do Prezydenta Miasta Kalisza Krystiana Kinastowskiego w sprawie usunięcia obelisku na terenie Cmentarza Żołnierzy Radzieckich w Kaliszu. Obelisku, który w ostatnich dniach, zwłaszcza ze względu na konflikt na Ukrainie, pokazuje, że wschodnia dyktatura zawsze podniesie głowę. Obelisku, który ze względu na swoją symbolikę musi zostać usunięty – górująca czerwona gwiazda z sierpem i młotem nie jest dobrym symbolem dla demokratycznego i cywilizowanego państwa. Chcemy jak najszybciej wśród opinii publicznej zwrócić uwagę na ten problem, który w naszej ocenie jest palący, nieruszany przez wiele lat od dawna w debacie publicznej. Cieszymy się, że temat wrócił, niezależnie z której strony. Dziś będę także obecny na sesji Młodzieżowej Rady Miejskiej, podczas której przedstawię wniosek formalny w imieniu Stowarzyszenia KoLiber. Myślę, że większość mieszkańców Kalisza nie życzy sobie obecności takich symboli i ich górowania nad miastem”

– powiedział Norbert Kustusz – prezes KoLibra Kalisz

„Wierzę w potencjał turystyczny Miasta Kalisza i słyszę wiele opinii od turystów, że śmieszne jest to, że największym pomnikiem w Kaliszu jest ten z czerwoną gwiazdą. Uważam, że należy usunąć taką wizytówkę. Najlepiej byłoby, gdyby było to coś związanego z Kaliszem”.

– dodał Maksymilian Rubiński – wiceprezes KoLibra Kalisz

Organizatorzy akcji zamierzają w pełni uszanować cmentarz jako miejsce pochówku, nie chcą ingerować w obecność istniejących tam nagrobków.

W poniedziałek spacerujących przez teren Cmentarza Żołnierzy Radzieckich mógł zaskoczyć widok otoczonego obelisku taśmą z widoczną informacją o jego likwidacji. Wiele wskazuje na to, że był to jedynie happening. W tej sprawie dostaliśmy odpowiedź w Urzędu Miasta Kalisza. 

Na temat Cmentarza Żołnierzy Radzieckich i widniejących tam symboli radzieckich rozgorzała dyskusja w kaliskich mediach społecznościowych. Komentarzy na ten temat udzielili m.in. kaliscy politycy.


Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze