M. Rubiński – Śmieszne jest to, że największym pomnikiem w Kaliszu jest ten z czerwoną gwiazdą

Rozpoczęcie zbiórki podpisów pod petycją o likwidację obelisku znajdującego się w centralnym punkcie Cmentarza Żołnierzy Radzieckich. Taki cel przyświecał dzisiejszej konferencji KoLibra Kalisz pod kaliskim ratuszem.

"Dziś zainaugurujemy zbiórkę podpisów pod petycją do Prezydenta Miasta Kalisza Krystiana Kinastowskiego w sprawie usunięcia obelisku na terenie Cmentarza Żołnierzy Radzieckich w Kaliszu. Obelisku, który w ostatnich dniach, zwłaszcza ze względu na konflikt na Ukrainie, pokazuje, że wschodnia dyktatura zawsze podniesie głowę. Obelisku, który ze względu na swoją symbolikę musi zostać usunięty - górująca czerwona gwiazda z sierpem i młotem nie jest dobrym symbolem dla demokratycznego i cywilizowanego państwa. Chcemy jak najszybciej wśród opinii publicznej zwrócić uwagę na ten problem, który w naszej ocenie jest palący, nieruszany przez wiele lat od dawna w debacie publicznej. Cieszymy się, że temat wrócił, niezależnie z której strony. Dziś będę także obecny na sesji Młodzieżowej Rady Miejskiej, podczas której przedstawię wniosek formalny w imieniu Stowarzyszenia KoLiber. Myślę, że większość mieszkańców Kalisza nie życzy sobie obecności takich symboli i ich górowania nad miastem"

- powiedział Norbert Kustusz - prezes KoLibra Kalisz

"Wierzę w potencjał turystyczny Miasta Kalisza i słyszę wiele opinii od turystów, że śmieszne jest to, że największym pomnikiem w Kaliszu jest ten z czerwoną gwiazdą. Uważam, że należy usunąć taką wizytówkę. Najlepiej byłoby, gdyby było to coś związanego z Kaliszem".

- dodał Maksymilian Rubiński - wiceprezes KoLibra Kalisz

Organizatorzy akcji zamierzają w pełni uszanować cmentarz jako miejsce pochówku, nie chcą ingerować w obecność istniejących tam nagrobków.

W poniedziałek spacerujących przez teren Cmentarza Żołnierzy Radzieckich mógł zaskoczyć widok otoczonego obelisku taśmą z widoczną informacją o jego likwidacji. Wiele wskazuje na to, że był to jedynie happening. W tej sprawie dostaliśmy odpowiedź w Urzędu Miasta Kalisza. 

Na temat Cmentarza Żołnierzy Radzieckich i widniejących tam symboli radzieckich rozgorzała dyskusja w kaliskich mediach społecznościowych. Komentarzy na ten temat udzielili m.in. kaliscy politycy.

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

30 Urodziny Bistro & Caffe Bravo

4 lipca 2022

W ten weekend będzie się działo! Bistro & Caffe Bravorzy...

czytaj więcej»

Koncert inauguracyjny na Rozmarku

4 lipca 2022

Już w najbliższy piątek, 8 lipca, o godzinie 20:30 na...

czytaj więcej»

Rozwój gospodarki wodno-ściekowej gminy i miasta Stawiszyn

4 lipca 2022

Gmina i Miasto Stawiszyn znalazła się na liście pomocy dla...

czytaj więcej»

Poniedziałkowe spotkania z historią rzeki

4 lipca 2022

Dziś o 16:30 w Przystani Kalisz przy Wale Piastowskim 3,...

czytaj więcej»

Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej 2022

4 lipca 2022

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu organizuje 26. Biesiadę Folkloru...

czytaj więcej»

Trener Noch: Drużyna wydaje się bardzo perspektywiczna

4 lipca 2022

W sezonie 2022/23 zobaczymy w naszych barwach 7 nowych zawodników....

czytaj więcej»