Maria Znojewska otrzymała Odznakę Honorową Miasta Kalisza

Pani Maria Znojewska, uczestniczka powstania warszawskiego, otrzymała z rąk prezydenta Krystiana Kinastowskiego i przewodniczącego RMK Tadeusza Skarżyńskiego, Odznakę Honorową Miasta Kalisza.

Pani Maria urodziła się w Warszawie, w konspiracji działała od 1942 roku. W czasie powstania była łączniczką. Została ranna. od ponad dwudziestu lat mieszka w Kaliszu i z naszym miastem czuje się związana. W sierpniu skończy sto lat. Cieszy się dobrym zdrowiem. Ma zapewnioną opiekę.

Z dumą wspólnie z Tadeuszem Skarżyńskim, przewodniczącym Rady Miasta Kalisza wręczyliśmy pani Marii Honorową Odznakę Miasta Kalisza. Niech to wyróżnienie będzie wyrazem naszego szacunku i wdzięczności za walkę o wolność Polski – mówił prezydent Krystian Kinastowski.

Maria Znojewska urodziła się 15 sierpnia 1922 r. w Warszawie. Ponad 20 lat temu przeprowadziła się do Kalisza, gdzie mieszkała jej siostra. Zdobyła wykształcenie średnie, ekonomiczne. Pracowała w Zjednoczonych Browarach Haberbusch i Schiele AG. W czasie wojny kontynuowała naukę w Szkole Handlowej w ramach tajnego nauczania. Była nastolatką, kiedy rozpoczęła się II wojna światowa. Jak wspomina, było to wydarzenie, które dramatycznie zmieniło jej życie. Zmusiło ją do szybkiego wejścia w dorosłość. Jako uczestniczka powstania warszawskiego – łączniczka o pseudonimie Alina – walczyła o niepodległość kraju. Przed wojną, w 1937 r., wstąpiła do Przysposobienia Wojskowego Kobiet. Jej instruktorką była kuzynka Irena Majewska-Bojnarowska. Szkolenia odbywały się na terenie Gimnazjum Tomasza Zana w Pruszkowie oraz na obozach letnich nad morzem. W konspiracji działała od lipca 1942 r. w VII Obwodzie „Obroża” Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej – 6. Rejonie „Helenów”. Maria Znojewska utrzymywała łączność z Warszawą i obozem przejściowym dla ludności cywilnej – Dulagiem 121. Wyprawiała się z Pruszkowa na Wolę i Ochotę. Została ranna w sierpniu 1944 r., w rejonie Placu Narutowicza. Ponieważ była głodna i zagubiła się, pozostała przez jakiś czas w punkcie opatrunkowym jako pomoc.

Za swoje zasługi otrzymała Krzyż Armii Krajowej, Medal Wojska, Warszawski Krzyż Powstańczy, Odznakę Weterana Walk o Niepodległość oraz Odznakę Pamiątkową Akcji „Burza”.

Marię Znojewską cechuje patriotyzm i miłość do ojczyzny. Jest wzorem walki o godność i człowieczeństwo.

źródło: um

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Przywitanie wakacji z minionkami!

3 lipca 2022

Dziś Rajską Polaną zawładnęły minionki! Specjalnie dla najmłodszych, żółte stworzenia...

czytaj więcej»

III Letnia Szkoła Arteterapii w UAM-ie

3 lipca 2022

W dniach 25 i 26 czerwca Wydział gościł ponad 50...

czytaj więcej»

Biesiada Folkloru w Brzezinach

3 lipca 2022

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu organizuje 26. Biesiadę Folkloru...

czytaj więcej»

Koźminek doczekał się publikacji o swoich mieszkańcach!

3 lipca 2022

Wiele miast oraz gmin decyduje się na stworzenie wyjątkowych publikacji...

czytaj więcej»

Nabór do klubików dziecięcych

3 lipca 2022

Od 4 lipca 2022r. rozpoczyna się nabór dzieci do Klubu...

czytaj więcej»

Rekolekcje – Rozeznanie i walka duchowa

3 lipca 2022

W dniach od 15 do 17 lipca w Parafii Św....

czytaj więcej»