baner_FBAnt
Projekt Poznań
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Monografia „Między kropkami” dr Zdrowickiej-Wawrzyniak

Nakładem Wydawnictwa Naukowego Silva Rerum w Poznaniu ukazała się właśnie monografia pt. „Między kropkami” dr Magdaleny Zdrowickiej-Wawrzyniak. To podróż do stolicy Australii, Canberry bez konieczności odbywania trwającego około dobę lotu samolotem. Adiunkt Zakładu Studiów Polonistycznych i Komunikacji Medialnej WP-A UAM realizuje tam swój projekt naukowy ‘Żona dla Australijczyka?’, będący częścią większej inicjatywy – ‘Medialny obraz rzeczywistości’.

Książka jest zapisem pobytu, swego rodzaju pamiętnikiem podróży, ponieważ autorka dzieli się swoimi wrażeniami z wizyty w Canberze – mieście, które uznawane jest za jedną z najnudniejszych stolic świata. „Między kropkami” odzwierciedla jednak przede wszystkim działanie na rzecz projektu, dokumentuje liczne spotkania autorki z przedstawicielami Polonii australijskiej, działaczami rozmaitych organizacji, jak i Ambasadorem RP w Australii. Praca przynosi zatem szereg faktów o Polonii w Australii, z naciskiem na tę zamieszkującą stolicę, odzwierciedla charakter wspólnotowości Polaków, łamie stereotypy o Polakach za granicą.

Autorka odwołuje się do publikacji naukowych dotyczących podobnej problematyki, swoją pracę buduje jednak na rozmowach z przedstawicielami Polonii, co czyni „Między kropkami’ lekturą przyjazną w odbiorze. Jak czytamy w recenzji prof. dra hab. Kazimierza Wolnego-Zmorzyńskiego z Uniwersytetu Śląskiego, w pracy z powodzeniem zastosowano technikę autoetnografii (autorefleksji), jedną z nowszych metod badawczych, która łączy doświadczenie badacza z autobiograficzną formą opowieści z odbytej naukowej podróży. (…) Proponowany tekst zaliczyć można do gatunków pośrednich między sprawozdaniem a szkicem reportażowym, czyli jest to typowy feature.

Prof. UAM dr hab. Michał Jarnecki jest natomiast zdania, że esej „Między kropkami” jest istotnym przyczynkiem do poznania częściowego choćby obrazu australijskiej Polonii i zapisem choć naprędce zebranych, to jednak uporządkowanych okiem badaczki i reporterki wrażeń z tego wielkiego kraju. Dowodzi również zmysłu uważnej, nie bezkrytycznej obserwatorki. Wielkopolska i w tym również UAM posiada pewne tradycje w refleksji nad Australią i jej problemami. Spod ręki tutejszego, już śp. Prof. Wiesława Olszewskiego, wyszła synteza dziejów z serii Ossolineum, no i stąd wywodził się Paweł Edmund Strzelecki. Doktor Magdalena Zdrowicka-Wawrzyniak w skromny sposób dołącza do niewielkiego grona osób zajmujących się krainą NIGDY-NIGDY, do której chcieliby zapewne powrócić i przechrzcić na ZAWSZE-ZAWSZE, ze względu na posiadany czar przez zarówno odległą, ale i bliską sercom Australię. Praca w języku polskim i angielskim wzbogacona jest kolorowymi ilustracjami.

Źródło: WP-A UAM

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze