Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Następca dębu Asnyka posadzony

Dąb Asnyka – pomnik przyrody w kaliskim Parku Miejskim – posadzony ponad sto lat temu jako dar Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej zyskał młodego towarzysza i godnego następcę. Prezydent Krystian Kinastowski wspólnie z Tadeuszem Skarżyńskim, przewodniczącym Rady Miasta Kalisza oraz przedszkolakami posadzili okazały 25-letni dąb czerwony.

Dąb czerwony, rosnący nieopodal zegara słonecznego, od 1978 r. stanowi pomnik przyrody. Nie ma wierzchołka, a o jego uroku stanowią charakterystyczne konary oparte o ziemię. Niestety ze względu na uszkodzenia, w tym porażenia piorunem,  jego historia dobiega końca. Od dziś ma jednak kontynuatora dębowych tradycji.

– Park Miejski to miejsce szczególne dla nas, kaliszan. Tutaj odpoczywamy, spędzamy czas. Dlatego systematycznie prowadzimy kolejne prace służące jego rewaloryzacji. Dzisiaj spotykamy się przy najbardziej charakterystycznym wśród parkowych drzew – dębie Asnyka. Urokliwe drzewo stanowiło inspirację dla artystów, poetów, twórców. Aby zachować ciągłość pokoleń, postaraliśmy się o godnego następcę. To drzewo jest prawdopodobnie największym, jakie dotąd posadzono w Kaliszu. Mam nadzieję, że przyjmie się dobrze i  będzie cieszyło kolejne pokolenia kaliszan i gości odwiedzających park – powiedział prezydent Krystian Kinastowski.

Okazały dąb czerwony to drzewo o obwodzie prawie 35 cm, wysokości ok. 5 m i wadze ponad 400 kg. Pochodzi z renomowanej holenderskiej szkółki Van den Berk. Jest to jedna z największych w Europie szkółek dużych drzew. Posadzenie tak dużego okazu wymagało podziemnego mocowania bryły korzeniowej.

Być może w najbliższym czasie flora kaliskiego Parku Miejskiego wzbogaci się o kolejne dęby. Zebrane jesienią żołędzie, które opadły z dębu Asnyka, wypuszczają już małe przylistki. Mamy nadzieję, że wkrótce ozdobią największy kaliski zieleniec.

W sadzeniu dębu pomogły dzieci z przedszkola „Bursztynowy zamek”.

Posadzone dziś drzewo ufundowała firma Garden Products.pl.

Tekst: Katarzyna Ciupek, zdjęcia: Magdalena Bartnik – Kancelaria Prezydenta Miasta

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze