Nie żyje Wincenty Pawlaczyk – były wiceprezydent miasta

Wczoraj, 15 września, w wieku 82 lat zmarł Wincenty Edmund Pawlaczyk – znany społecznik, samorządowiec i były wiceprezydent Kalisza.

Wincenty Pawlaczyk w 1957 r. po ukończeniu I Liceum Ogólnokształcącego. im. A. Asnyka, rozpoczął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tam włączał się aktywniew działania odrodzonego harcerstwa w Instruktorskiej Drużynie Akademickiej “Płomień”. W harcerstwie służył przez wiele lat . Między innymi w latach 1982-1989 uczestniczył w pracach nielegalnego Ruchu Harcerskiego. W 1986 r. założył w Kaliszu Duszpasterstwo Harcerek i Harcerzy, a w lutym 1989 r. był jednym z inicjatorów założenia Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Po studiach Wincenty E. Pawlaczyk odbywał aplikację sędziowską i pracował jako radca prawny, a następnie po złożeniu egzaminu adwokackiego pełnił funkcję zastępcy kierownika w Zespole Adwokackim nr 3 w Kaliszu. Jednocześnie aktywnie uczestniczył w życiu Kościoła Katolickiego, należał do Towarzystwa Przyjaciół KUL, wspierając ten jedyny w Polsce uniwersytet katolicki. Aktywnie uczestniczył w pracach komitetu budowy kaliskiego kościoła p.w. Miłosierdzia Bożego. Od lat 60-tych współpracował społecznie z Telefonem Zaufania. W latach 70-tych działał w kaliskim oddziale PTTK, którego w latach 1978-1981 był prezesem. W uznaniu zasług dla Towarzystwa został odznaczony Złotą Honorową Odznaką PTTK.
Po 1977 r. udzielał porad prawnych działaczom Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela w Kaliszu. Pod koniec lat 70-tych był jednym z prelegentów Tygodni Kultury Chrześcijańskiej w Kaliszu. Przewodniczył także Stronnictwu Demokratycznemu, współpracując z Solidarnością oraz z Ruchem Odbudowy Polski. i stowarzyszenia katolickie oraz Komisji d/s Rodziny.W 1998 r. wybrany został radnym po raz trzeci i stanął na czele Klubu Radnych Porozumienia Prawicy Chrześcijańskiej. Od 1991 roku współpracował z kaliską placówką “Caritas”, przy której od 1992 r. prowadził społecznie poradnię prawno-rodzinną oraz wykładał zagadnienia prawne w kaliskim Seminarium Duchownym. Z jego inicjatywy, od stycznia 1998 r. przez wiele lat odprawiane były comiesięczne Msze św. w intencji Ojczyzny w kościele p.w. św. Rodziny w Kaliszu. W 2010 roku za swoje zasługi został odznaczony odznaką Zasłużony dla Miasta Kalisza.


Źródło: Urząd Miasta Kalisza

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter