Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

NIESPODZIANKA na czele listy KO do Sejmiku!

Zaskakujące informacje dotarły prosto z Poznania, z zakończonego posiedzenia Rady Regionu Platformy Obywatelskiej. Okazuje się bowiem, że żaden z obecnych radnych Sejmiku Województwa Wielkopolskiego nie stanie na czele listy KO w okręgu kaliskim! Na kogo postawiły władze rządzącego obecnie ugrupowania?

Przypomnijmy: w zbliżających się wyborach samorządowych, które odbędą się 7 kwietnia, wybierzemy radnych gmin, powiatów i sejmików oraz włodarzy naszych miast i gmin. Jedną z kart, jaką otrzyma wyborca, będzie dotyczyła wyborów do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego – to niezwykle ważne wybory, bowiem od utworzonej większości zależy skład Zarządu Województwa na czele z marszałkiem, a to Urząd Marszałkowski koordynuje m.in. fundusze unijne wydatkowane w ramach regionalnego programu operacyjnego w naszym województwie.

Jednak wróćmy do tytułowej niespodzianki. Decyzją Rady Regionu PO na czele listy do Sejmiku w okręgu nr 5 (obejmującego południową Wielkopolskę) znajdzie się Alicja Łuczak – obecna radna powiatowa, jedyna reprezentantka swojego ugrupowania w powiecie kaliskim w obecnej kadencji. Pochodząca z Żelazkowa nauczycielka swoich sił próbowała w ostatnich wyborach parlamentarnych, uzyskując pierwszy niebiorący mandatu wynik z listy PO (5 186 głosów). Wybór Łuczak na liderkę listy to spora niespodzianka, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że za swoimi plecami będzie miała dwójkę obecnych radnych wojewódzkich: Marzenę Wodzińską i Andrzeja Picheta.

Wodzińska była przez 6 lat członkiem zarządu województwa, odpowiedzialną z ramienia Urzędu Marszałkowskiegom.in. za edukację oraz zdrowie. Od prawie dekady jest radną Sejmiku. Kaliszanka pracuje aktualnie w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie pełni funkcję prezesa zarządu Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów. Krótszy staż ma zaś Pichet, który mandat pełni od 2018 roku. Swój mandat uzyskał wówczas z 3 miejsca, „przeskakując” zajmującą pozycję wiceliderki listy Krystianę Drozd. Radny z Przygodzic pracuje aktualnie jako Prokurent i Dyrektor Techniczny w Wielobranżowym Przedsiębiorstwie Komunalnym w Skalmierzycach.

Taki układ listy wydaje się więc nie tylko zaskoczeniem, ale i kontrowersyjnym posunięciem władz PO. Nie dziwi więc, że – jak udało się nam ustalić – decyzja nie została podjęta jednogłośnie. Regionalne władze PO wyraźnie stawiają na kobiety, choć nie jest to oczywiście gwarantem sukcesu.

Alicję Łuczak gościliśmy w ramach cyklu rozmów wideo „Bez Cienia Fikcji”, z kolei Andrzej Pichet udzielił wywiadu Latarnikowi Kaliskiemu w kwietniu 2021 r.

Więcej informacji i szczegółów przekażemy wkrótce.

Fot. FB Platforma Obywatelska Wielkopolskie; fot. arch; fot. LinkedIn

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze
Jarek

Super

Najnowsze