Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

O państwowe wsparcie dla programu in vitro

Rusza zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem, który zmienić ma ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. „Chcemy na stałe wpisać możliwość finansowania projektu in vitro ze środków publicznych” – powiedział na dzisiejszej konferencji prasowej poseł Koalicji Obywatelskiej Mariusz Witczak.

In vitro to ludzie. Tak dla In vitro. Pod taką nazwą rusza zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem, który ma za zadanie przywrócić finansowanie zabiegów in vitro z budżetu państwa. Do składania podpisów apelowali dziś politycy Koalicji Obywatelskiej oraz działacze.

„W zeszłym tygodniu rozpoczęliśmy akcje in vitro to ludzie, tak dla in vitro. Zbieramy podpisy pod obywatelskim projektem, który będzie zmieniał ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. W tę ustawę chcemy na stałe wpisać możliwość finansowania projektu in vitro. W ten sposób również usankcjonować in vitro w Polsce. W latach 2013 – 2016 realizowany był program rządowy, który zapewniał na stałe duże pieniądze wspierające polskie rodziny w tym bardzo ważnym celu” – powiedział poseł Koalicji Obywatelskiej Mariusz Witczak

Na dzisiejszej konferencji prasowej poruszono także kwestię braku finansowania tego programu z środków samorządowych.

„Wraz z działaczami Platformy Obywatelskiej walczymy od 2016 roku o dofinansowanie tego programu z budżetu miasta. Mamy rok 2022 i niestety w tej sprawie nie wydarzyło się nic. W Kaliszu w każdym roku jest około 70 par, które chcą skorzystać z tego programu” – powiedziała Agnieszka Świderska z Koalicji Obywatelskiej

„Jako radny wielokrotnie apelowałem w swoich interpelacjach do Prezydenta Kinastowskiego o wsparcie dla programu in vitro przez samorząd miasta. Temat ten wspieram także prywatnie, ponieważ to dzięki niemu zostałem ojcem. Wiem, ile to kosztuje, wiem, jak to jest, gdy nie ma się wsparcia samorządowego ani państwowego. Gorąco zachęcam do zbierania podpisów pod ogólnopolskim projektem” – dodał Marcin Małecki, radny Rady Miasta Kalisza

O zbiórkę podpisów apelował także Michał Witkowski z kaliskiego Komitetu Obrony Demokracji:

„W Kaliszu poprzemy ten program, zrobimy wszystko, żeby tych podpisów znaleźć jak najwięcej. Program ten jest społecznie słuszny, wręcz konieczny. Rząd PiS-u ze względów czysto ideologicznych ograniczył znacznej części obywateli polskich ograniczył dostęp do zdobyczy nauki. Ten program ma też wymiar wyrównujący szanse społeczne. W tej chwili zamożnych stać na ten zabieg, ale co ma zrobić ktoś, kto nie ma dochodów?”

W sierpniu br. radny Dariusz Grodziński zwrócił się do Prezydenta Kalisza w sprawie postulatów dotyczących „Programu in vitro dla Kalisza”, który miałby polegać na dofinansowaniu procedury leczenia niepłodności dla par z terenu Kalisza. Więcej o tej sprawie pisaliśmy TUTAJ.

Finansowany ze środków państwowych „Program – Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013 – 2016″ został zastąpiony przez Kompleksowy program ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce na lata 2016 – 2020.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze