Redakcja portalu Latarnik Kaliski życzy w tym świątecznym czasie radosnych i rodzinnych świąt! 👨‍👩‍👧‍👦 Spędźcie je bezpiecznie w gronie najbliższych osób w spokoju i zdrowiu, a przede wszystkim pośród gwarnych rozmów oraz uśmiechów, by w kolejny rok wejść z optymizmem i nadzieją! 🎄 Zbierzcie siły, odpocznijcie i razem z nami podtrzymujcie światło Latarnika! Wszystkiego dobrego i góry prezentów - niekoniecznie tych materialnych! 🎅

Ograniczenie obostrzeń, ale bez szerokiego ich “luzowania”

Na szerokie redukowanie obostrzeń nie możemy jeszcze liczyć, ale po dzisiejszej konferencji premiera Mateusza Morawieckiego dowiadujemy się, które branże powrócą do "względnej" normalności. Czy przygotowane zmiany, które staną się faktem od kolejnego piątku, spotkają się ze zrozumieniem społeczeństwa, a w tym przede wszystkim przedsiębiorców?

Jak twierdzi premier Morawiecki – dotychczasowa strategia walki z epidemią przynosi rezultaty, ale każdy zdaje sobie sprawę z tego jak agresywnie zachowuje się wirus, dlatego trzeba postępować bardzo ostrożnie. Według rządu jedyną rozsądną taktyką jest podejście “otwierania krok po kroku” i ma on to realizować w ścisłej współpracy z przedsiębiorcami i przedstawicielami każdej z otwieranych branż. Wydaje się, w oparciu o akcje pokroju np. #otwieraMy, że do tej pory o taką współpracę było trudno, a i na zrozumienie części właścicieli punktów gastronomicznych nie można było liczyć. Lokalnym przykładem na taki “zgrzyt” może być choćby Black Dave Restaurant Dawida Zmyślonego, o której pisaliśmy na łamach naszego portalu.

Wbrew głosom podobnym do przytoczonej historii (lub być może wychodząc takim ocenom naprzeciw) premier zauważa, że przez ostatnie tygodnie uważnie wsłuchiwano się w opinie środowisk gospodarczych, zagranicznych i polskich ekspertów oraz Rady Medycznej. Temat miał zostać przedyskutowany bardzo dogłębnie i jak dodaje Mateusz Morawiecki – decyzja ta nie była łatwa i wciąż jest obarczona ryzykiem. Co ma się zmienić od następnego piątku? Otwarte, z nadal obowiązującym ścisłym reżimem sanitarnym, będą:

  1. Hotele  – dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego (50% dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości. Restauracje hotelowe – zamknięte).
  2. Kina, teatry, opery i filharmonie ponownie otwarte – podczas wydarzeń kulturalnych zajętych może być maksymalnie 50% miejsc siedzących. Obowiązują maseczki. Zakaz konsumpcji.
  3. Otwarte baseny. UWAGA! Aquaparki nadal będą nieczynne.
  4. Stoki.
  5. Boiska zewnętrzne, korty itp. – wznowiony amatorski sport na świeżym powietrzu.

Nadal zamknięte będą siłownie oraz restauracje, które jednak jak dotychczas – mogą dowozić posiłki oraz wydawać na wynos. Wprowadzone zmiany będą obowiązywać przez okres dwóch tygodni, czyli do 26 lutego – wtedy ma nastąpić podsumowanie ich wyniku i w zależności od sytuacji pojawią się dalsze decyzje oraz rekomendacje.


Źródło: Kancelaria Premiera/FB

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Latarnik24

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter