Ostrowski szpital planuje nowy blok operacyjny

Zakończyły się przygotowania do przetargu na budowę bloku operacyjnego w ostrowskim szpitalu. To największa planowana w tym roku inwestycja powiatowej lecznicy. Tylko w minionym roku na bloku operacyjnym wykonano prawie 4000 różnych operacji i zabiegów, co pokazuje wagę tego miejsca dla funkcjonowania i rozwoju szpitala.

Nowy blok operacyjny to jedno z największych przedsięwzięć budowlanych w dziejach ostrowskiego szpitala.

,,Budowa bloku operacyjnego była naszym marzeniem od momentu podjęcia decyzji o rozbudowie ostrowskiego szpitala o nowe skrzydło. Już wtedy przewidywaliśmy, że na najwyższej kondygnacji znajdą swoje miejsce nowe sale operacyjne wraz z zapleczem. Teraz projekt ma szansę na realizację. Tym samym cały budynek, od piwnic po najwyższy poziom, zostanie zagospodarowany i to jest dla całej Rady Powiatu powód do dumy’’ – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski 

,,Na budowę bloku operacyjnego otrzymaliśmy dofinansowanie ze środków rządowych w wysokości 14 milionów złotych, przewidujemy także w tym zadaniu udział finansowy powiatu i szpitala’’ – powiedział Roman Pacholczyk Wicestarosta Ostrowski.

Nowoczesny blok operacyjny to kluczowe ogniwo w ostrowskim szpitalu. Obecny, biorąc pod uwagę potrzeby całej lecznicy, nie daje komfortu i szansy rozwoju. Mimo ciasnoty w 2020 roku wykonano na nim: 1198 operacji w ramach chirurgii ogólnej, 1146 ortopedycznych, 1120 z chirurgii dziecięcej i ponad 330 laryngologicznych.

,,Nasz szpital, mimo, że z nazwy powiatowy, ma status palcówki specjalistycznej, w której wykonuje się wiele zabiegów operacyjnych. Roczne są one liczone w tysiącach sztuk. I właśnie ta skala pokazuje potrzebę zainwestowania w ten obszar. Oznacza to nie tylko poprawę warunków tej konkretnej komórki, ale także szansę rozwoju całej części zabiegowej’’ – powiedział Dariusz Bierła Dyrektor ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim

Nowy blok operacyjny powstanie na powierzchni ok. 1000 m kwadratowych. Projekt przewiduje, że znajdzie się w nim pięć sal operacyjnych wraz z wyposażeniem oraz m.in. salami wyburzeń pacjentów oraz pozostałym niezbędnym zapleczem socjalno-technicznym. Równolegle z budową sal operacyjnych wybudowana zostanie dezynfektoria w pomieszczeniach obok centralnej sterylizatorni. Dokumentacja techniczna przygotowywana na potrzeby przetargu konsultowana była z  kierownikami oddziałów zabiegowych.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim
Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze