Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Pieniądze dla Kalisza i powiatu kaliskiego

Przebudowa targowiska przy ul. 3-go Maja oraz budowa połączenia ulic Budowlanych i Księżnej Jolanty. Tyle zyska Kalisz dzięki kolejnemu rozstrzygnięciu Programu „Polski Ład”. Oprócz tego na spory zastrzyk gotówki może liczyć powiat kaliski. Łącznie jest to niecałe 150 mln złotych.

Dziś w Vilii Calisia w towarzystwie minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg, sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jana Dziedziczaka, posła na Sejm RP Tomasza Ławniczaka oraz kaliskich samorządowców odbyła się konferencja prasowa dotycząca kolejnego rozdysponowania środków z Rządowego Funduszu Polski Ład – Programu Inwestycji Strategicznych. 

Miasto Kalisz otrzymało wsparcie na kwotę 24 mln złotych. Jest to bardzo dużo w przeliczeniu na konkretnego mieszkańca. Jest to przykład tego jak tego, jak rząd inwestuje w takie miasta jak Kalisz – byłe miasta wojewódzkie, dziś będące bezdyskusyjnym liderem regionu. Inwestujemy w infrastrukturę drogową tych miast, a także w sam powiat, który również zyskuje jako wsparcie dla obszarów mniejszych miast i obszarów wiejskich. Inwestujemy w elementy, które realnie wypływają na jakość życia Polaków. Chcemy wprowadzić gotówkę w obieg gospodarczy, chcemy ożywiać gospodarkę w ten sposób, chcemy walczyć z tymi wszystkimi wyzwaniami przed jakimi stanął nasz rząd – ze światowym kryzysem związanym z koronawirusem oraz kryzysem gospodarczym związanym z wojną na Ukrainie. Robimy to po to, żeby Polacy nie odczuli dramatycznych skutków tego kryzysu, choćby w postaci bezrobocia takiego jak w latach 90. Wprowadzamy ogromne inwestycje w naszą gospodarkę, ale w taki sposób, żeby przekładamy się one na jakość życia mieszkańców. Cieszę się, że po raz kolejny możemy w Kaliszu tak dobre wieści państwu oznajmić.

– powiedział Jan Dziedziczak

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki ogłosił dziś, które samorządy jakie dostaną wsparcie w ramach Polskiego Ładu. O szczegółach mówiła minister Marlena Maląg:

W skali całego kraju kwota wsparcia wynosi ponad 20 mld złotych, a dla okręgu 36 jest to blisko miliard złotych. Przede wszystkim są to konsekwentne działania polskiego rządu. Przyjęliśmy model, że należy wspierać duże, ale także małe aglomeracje, aby zrównoważony dynamiczny rozwój całego kraju stał się faktem. I właśnie rozdział tych środków na terenie całego kraju, na terenie naszego regionu o tym świadczy. Są to inwestycje drogowe, budowa szkół, przedszkoli, w nowoczesną infrastrukturę fotowoltaiczną, ale także w jakże bardzo potrzebne szpitale.

– wspomniała Marlena Maląg

O szczegółach inwestycji w Kaliszu, na które pójdą omawiane środki, wspomniał Prezydent Miasta Kalisza, Krystian Kinastowski: 

Otrzymaliśmy wsparcie na dwa zadania inwestycyjne. Pierwszym z nich będzie przebudowa targowiska na ulicy 3-go Maja. To dosyć duże przedsięwzięcie, bo musimy uregulować kwestie inżynieryjne, czyli infrastrukturę podziemną, odprowadzenie wód deszczowych i jednocześnie wykonanie nawierzchni umożliwiające w cywilizowany i uporządkowany sposób handel. Myślę, że rozwiązanie kwestii tego targowiska otwiera nam drogę do tego, żeby raz na zawsze załatwić sprawę targowiska na Nowym Rynku. Drugim zadaniem jest połączenie ulicy Budowlanych z ulicą Księżnej Jolanty. Miasto Kalisz posiada tam już od kilkunastu lat uchwalony plan miejscowy. Są to tereny w tym momencie w ogóle nieaktywizowane. Dzięki temu, że wybudujemy tę drogę atrakcyjność tego obszaru znacznie wzrośnie, a my będziemy w stanie uruchomić ten niewykorzystany zasób, mam nadzieję, że to przełoży się także na inwestycje.

– mówił Prezydent Kalisza, Krystian Kinastowski

Lista gmin powiatu kaliskiego, które otrzymały pieniądze w ramach rozstrzygnięcia rządowego programu Polski Ład:

 • Gmina Blizanów – 10 871 000 zł;
 • Gmina Brzeziny – 9 957 000 zł;
 • Gmina Ceków Kolonia – 6 089 000 zł;
 • Gmina Godziesze Wielkie – 9 631 000 zł;
 • Gmina Koźminek – 11 752 000 zł;
 • Gmina Lisków – 8 976 000 zł;
 • Gmina Mycielin – 11 265 000 zł;
 • Gmina Opatówek – 10 990 000 zł;
 • Gmina Stawiszyn – 10 700 000 zł;
 • Gmina Szczytniki – 8 581 000 zł;
 • Gmina Żelazków – 10 000 000 zł;
 • Inwestycje powiatu kaliskiego – 14 986 000 zł

Było to już drugie wręczenie promes tego programu. Pierwsze z nich miało miejsce w listopadzie zeszłego roku.
Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze