Wręczenie Promes Rządowego Funduszu Polski Ład

Dziś w Villi Calisia odbyło się uroczyste wręczenie promes Rządowego Funduszu Polski Ład na rzecz dofinansowania inwestycji na terenie Kalisza, powiatu kaliskiego i jego gmin.

W spotkaniu udział wzięli parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości z okręgu nr 36 – Marlena Maląg, Katarzyna Sójka, Jan Mosiński, Jan Dziedzczak i Tomasz Ławniczak. Byli obecni także przedstawiciele samorządów, które otrzymały finansowanie. 

Program Polski Ład służy strategicznemu rozwojowi naszego kraju. Jednak to nie koniec dobrych informacji. W poprzedni piątek premier Mateusz Morawiecki ogłosił czteromiliardowy program dla całego kraju. Ma on służyć inwestycjom w sieci wodociągowe i kanalizacyjne. Jest to ponad 200 milionów dla województwa wielkopolskiego, natomiast dla gmin powiatu kaliskiego będzie to ponad 22 miliony złotych.

Marlena Maląg

Jest to największe wsparcie samorządów po 1990 roku. Skala tego wsparcia jest imponująca. To są miliardy w skali kraju, jeżeli chodzi natomiast o przeliczenie tych pieniędzy na dole, to jest to ponad 113 milionów dla regionu kaliskiego. Jest to wsparcie bez precedensu, jest to wsparcie imponujące. Program Polski Ład to inwestowanie w miasta średnie i miasteczka oraz gminy wiejskie. Chcemy, żeby Polacy mieszkający w tych ośrodkach poczuli skalę rozwoju, poczuli wsparcie Państwa Polskiego.

Jan Dziedziczak

Kiedy przyszła pandemia, rząd zadbał o to, żeby nie powstała luka inwestycja. Stąd pomysł na to, że w trzech turach trafi do jednostek samorządu terytorialnego Południowej Wielkopolski 314 milionów złotych. Na 86 jednostek samorządu terytorialnego w naszym okręgu Południowej Wielkopolski, 84 z nich otrzymały dofinansowanie na poziomie 663,5 miliona złotych. Razem otrzymamy kwotę ponad 970 milionów złotych na doposażenie inwestycyjne samorządów terytorialnych.

Tomasz Ławniczak

Polski Ład pokazuje, że kończymy z realizacją modelu rozwoju regionalnego, jaki był forsowany przez naszych poprzedników. Polskim Ładem wchodzimy w model rozwoju zrównoważonego.

Jan Mosiński

Polski Ład jest odpowiedzią na kryzys. Jest to odpowiedź, jest to szansa na wyrównanie nierówności społecznych we wszystkich samorządach, ze szczególnym naciskiem na te najmniejsze ośrodki, gdzie te nierówności były najbardziej widoczne.

Katarzyna Sójka

Głos podczas konferencji zabrali także przedstawiciele samorządów, które dostaną środki z Polskiego Ładu. 

Dzięki temu programowi zrealizujemy inwestycję przebudowy drogi nr 450, przebudujemy rondo, wyprowadzając nowe połączenia, umożliwiając wykonywanie nowych dróg w Kaliszu, aktywizując dzięki nim tereny inwestycyjne. Przebudujemy także wiadukt kolejowy, który nie zapewnia skrajni pionowej ani poziomej, który obecnie jest wąskim gardłem. Cieszę się, że dzięki tym środkom będziemy w stanie to wszystko zrealizować.

Krystian Kinastowski, Prezydent Miasta Kalisza

Serdecznie dziękuję za to, co dla powiatu, również za to, co jest dla gmin. W powiecie kaliskim mamy taką współpracę, że żeby ulżyć powiatowi, który nie jest dofinansowany, jeżeli chodzi o drogownictwo, część dróg powiatowych została przejęta przez gminy. Dlatego wnioski dotyczą także dofinansowań do dróg, które kiedyś były drogami powiatowymi, dziś natomiast stanowią własność gminy.

Krzysztof Nosal, Starosta Kaliski

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Czy HiT okaże się kitem? Pytamy o kontrowersyjny podręcznik

17 sierpnia 2022

1 lipca został opublikowany wykaz książek dopuszczonych do użytku szkolnego...

czytaj więcej»

Możesz zagrać w “Akademii Pana Kleksa”

17 sierpnia 2022

Na terenie gołuchowskiego zamku oraz parku-arboretum powstają zdjęcia do nowej...

czytaj więcej»

KoLiber Kalisz składa wnioski do Najwyższej Izby Kontroli

17 sierpnia 2022

Odwoływanie zabiegów, problemy z dostępnością usług medycznych oraz brak personelu....

czytaj więcej»

Dofinansowanie na renowację ołtarza św. Franciszka

17 sierpnia 2022

Klasztor Ojców Franciszkanów w Kaliszu otrzymał dotację Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora...

czytaj więcej»

Ekologiczny Festyn na Ogrodach

17 sierpnia 2022

w sobotę, 20 sierpnia w godz. 16:00 do 20:00, przy...

czytaj więcej»

Konsultacje ws. budowy linii kolejowej nr 85

17 sierpnia 2022

Planowany odcinek linii kolejowej nr 85 Sieradz – Kalisz –...

czytaj więcej»