Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

PiS zmienia Polski Ład – to kolejna rewolucja

W czwartek Ministerstwo Finansów pokazało propozycje zmian w systemie podatkowym, które mają wejść w życie już od lipca 2022 r.
Wiele z nich zmienia założenia Polskiego Ładu. Chodzi m.in. o ulgę dla klasy średniej, rozliczenie samotnych rodziców z dzieckiem czy sposób odliczania składki zdrowotnej
Najważniejszym elementem zmian podatkowych ma być jednak obniżenie stawki PIT z 17 do 12 proc.

Głównym elementem jest obniżka stawki PIT z 17 do 12 proc. Obejmie ona dochody do poziomu 120 tys. zł, osiągane przez pracowników, ale również zleceniobiorców, emerytów i rencistów oraz przedsiębiorców.

Kolejny z pomysłów zakłada wycofanie się PiS z ulgi dla klasy średniej. Jednocześnie w ustawie ma pojawić się gwarancja, że mimo likwidacji ulgi podatnicy na tej zmianie nie stracą.

Zaprezentowane zmiany to również inne obliczanie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Chodzi o tych, którzy rozliczają podatkiem liniowym, ryczałtem oraz kartą podatkową. Tu jednak pojawią się limity. Dla „liniówki” będzie to 8,7 tys. zł składek odliczane od dochodu, dla ryczałtu 50 proc. zapłaconych składek oraz 19 proc. zapłaconej składki dla rozliczających się kartą podatkową.

Co istotne, prowadzący działalność gospodarczą nie będą mogli zmienić formy rozliczania np. z ryczałtu na liniowy PIT, ale zmiany w Polskim Ładzie będą tak skonstruowane, że nie stracą, nawet jeśli zmienili formę rozliczania podatku dochodowego. Termin na wybór formy opodatkowania minął 20 lutego. Wtedy o zmianach w Polskim Ładzie nie było jeszcze wiadomo. 

PiS wycofuje się również ze zmian dla samotnych rodziców. Ma powrócić możliwość wspólnego rozliczenia z dzieckiem, dzięki czemu tacy podatnicy dwukrotnie skorzystają z kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 tys. zł. Zniknie natomiast wprowadzona Polskim Ładem ulga 1,5 tys. zł dla takich osób.

Dla rodziców istotna będzie również zmiana limitu zarobków dzieci na potrzeby podatkowe. Dziś z ulgi na dziecko korzystać mogą tylko ci, których dzieci nie zarabiają więcej niż 3 tys. 89 zł rocznie. Limit ten ma zostać podniesiony do 16 tys. 61 zł 28 gr. 

Premier Morawiecki zapowiedział również rekompensaty dla samorządów i organizacji pożytku publicznego, które mogą być stratne na obniżce stawki PIT. 

Zmiany zapowiedzieli w czwartek premier Mateusz Morawiecki oraz wiceminister finansów Artur Soboń. Ten ostatni zapowiedział w środę, że pomysły rządu na zmiany w podatkach zostaną przekazane do konsultacji społecznych.

źródło: businessinsider

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze