Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Po Estradach Folkloru w Doruchowie i w Sośniach

Druga Estrada Folkloru 2021 odbyła się w pierwszą niedzielę sierpnia w Doruchowie koło Ostrzeszowa. Trzecia i ostatnia miała miejsce 8 sierpnia w powiecie ostrowskim po raz piąty – od 2009 roku – odbywała się w Sośniach. To były kolejne spotkania z prawdziwą muzyką wiejską, taką, którą słychać było w okresie przedwojennym i jeszcze w XIX wieku. Na współczesnej wsi już się tego nie spotka. Poobcować ze światem archaicznym można właśnie na Estradach Folkloru, które organizowane są od prawie pół wieku, jak czasem mówimy – jeżdżą po Ziemi Kaliskiej.

Mimo bardzo deszczowej pogody – artyści ludowi z różnych powiatów południa Wielkopolski ściągnęli widzów, wzruszali się i bawili przy dźwiękach wiejskiej kultury ludowej i tradycyjnej. W Doruchowie na scenie plenerowej przy Gminnym Ośrodku Kultury wystąpiły zespoły śpiewacze: gospodarze miejsca, grupy żeńska i męska „Doruchowianie” pod kierunkiem Sary Rainer i solista Lech Owczarek z Doruchowa, „Biadkowianki”, „Lutogniewiacy” i „Łagiewniczanie” z okolic Krotoszyna, a także kaliskie „Kalina” z Blizanowa, „Korzeniewianki”, „Koźminiacy” i „Liskowianie”. Do tańca zagrały Kapela „Brzeziny” i Kapela z Blizanowa. Zespół Tańca Ludowego „Głogowianie” spod Raszkowa zaprezentował – mimo niesprzyjającej pogody –obrzęd dożynkowy.  Zabawę ludową w ramach cyklu Tańce blisko ziemi poprowadziła Kapela z Kociny. Była wspólna zabawa – pomiędzy strugami deszczu – w chodzonym, wiwacie, polkach i oberkach.

Na targach sztuki ludowej prezentowały się twórczynie z regionu. Jolanta Łukaszewska pokazywała serwety i inne dzieła ze snutki golińskiej, Danuta Wróbel też z Goliny – bieliznę pościelową z zdobioną haftem angielskim, Donata Kaczocha z Głogowy prezentowała ozdoby z koronki frywolitki, a Anna Rospondek z Kociny – z koronki czółenkowej, z haftu nasnuwanego i wyszywane makatki.

Estrada Folkloru to ludowe imprezy plenerowe organizowane od blisko pięćdziesięciu lat na terenie Południowej Wielkopolski. Plakat Estrad Folkloru 2021 zaprojektował Krzysztof Rospondek. Imprezę prowadziła Małgorzata Godorowska. Scenografię przygotował Tomasz Sadło, a oprawę akustyczną zapewnił Dariusz Juszczak i ekipa techniczna CKiS. Estradę Folkloru zorganizowali Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu i Anna Gałczyńska animatorka kultury tradycyjnej oraz Gminny Ośrodek Kultury w Doruchowie z dyrektorem Ryszardem Mazurem na czele przy wsparciu KGW w Doruchowie. 

W „Białym Danielu”, pięknym Ośrodku gminy Sośnie – graniczącej już z Dolnym Śląskiem – zaprezentowało się dwanaście zespołów, kapel i solistów z południa Wielkopolski. Tańczyły zespoły z powiatu ostrowskiego: „Przygodzice” w nowych strojach łowickich i w tańcach narodowych oraz „Kosynierzy” z Jankowa Przygodzkiego w strojach i tańcach Zachodniej Wielkopolski, oba prowadzone przez Agatę Niedzielską. Przyjechał także najstarszy w regionie, 60-letni „Ołobok”, z kolejnym pokoleniem tancerzy i suitą tańców wielkopolskich. Zespoły śpiewacze: „Brzezinianki” z Kaliskiego, połączone ostrowskie formacje „Łąkocanie” i „Jankowianie Zaleśni”, a także gospodarze Zespół z Kociny – wzruszały i bawiły wykonywanymi pieśniami. Śpiewały także trzy solistki: Krystyna Melczak z Dąbrowy, Janina Plichta z Czempisza i Mirka Gajda z Kociny.Do tańca i posłuchu grali Kapela „Brzeziny” i Kapela „Sami Swoi” z Opatówka. Na koniec uczestnicy, szczególnie młodzi tancerze z Przygodzic i Jankowa, bawili się w chodzonym, wiwacie, polce i oberku w ramach zabawy „Tańców blisko ziemi”. Mają one zachęcać dzieci i dorosłych do zabawy tanecznej przy muzyce tradycyjnej granej na żywo. Podczas potańcówek można nauczyć się podstawowych kroków tańców wielkopolskich oraz świetnie się bawić poznając kulturę wiejską regionu. Potańcówkę poprowadziła Kapela z Kociny. 

Na targach sztuki ludowej prezentowali swoje wyroby regionalni twórcy. Pokazywali Piękne hafty nasnuwane pokazywały Jolanta Łukaszewska z Goliny i Hanna Bartkowiak z Jarocina, bieliznę pościelową i ozdoby z haftem prostym – Danuta Wróbel z Goliny, koronkę czółenkową – Aleksandra Klimek z Jarocina, koronkę szydełkową – Joanna Kędzierska z Biadek, misterne ozdoby z papieru – Honorata Majorowicz-Dahlke z Kalisza, a z rzeźbą drewnianą przyjechała z dalekiego powiatu konińskiego rzeźbiarka Marianna Iwińska. Poza sztuką ludową swoje malarstwo prezentowała Aleksandra Sztura spod Sycowa.

W trakcie imprezy były też inne atrakcje. Do nabycia były publikacje CKiS w Kaliszu, m.in. „Śpiewnik ludowy” z pieśniami do płyty Biesiady Folkloru do samodzielnego śpiewania i grania. Zabawy dla dzieci prowadziły animatorki z „Animacje-Rewelacje”. KGW w Kocinie sprzedawało domowe ciasta. Imprezę ze swadą prowadzili gospodarze z Kociny – Krzysztof Rospondek i Jerzy Śpigiel. Uczestniczyli w niej licznie zgromadzeni mieszkańcy Sośni i okolicznych wsi oraz przedstawiciel władz, zastępca wójta Sośni Dariusz Berek.

Imprezę przygotowali Anna Gałczyńska z CKiS w Kaliszu i Krzysztof Rospondek ze Stowarzyszenia w Kocinie. Estradę Folkloru w Sośniach zorganizowali: Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu oraz Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne PASIKONIK w Kocinie przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim i Gminy Sośnie. 

Estrada Folkloru to najważniejsze spotkanie z kulturą tradycyjną Południowej Wielkopolski. Za nami już wszystkie tegoroczne Estrady Folkloru w trzech miejscach Południowej Wielkopolski – w Skrzebowej i Moszczance k. Raszkowa, w Doruchowie i w Sośniach. Plakat zaprojektował Krzysztof Rospondek. Scenografię przygotował Tomasz Sadło z CKiS w Kaliszu. Imprezę nagłaśniał Darek Juszczak i ekipa techniczna z CKiS. Fotografowały i filmowały Karolina Bazan, Anna Gałczyńska. Estrady Folkloru 2021 dofinansowano ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Zapraszamy na Festiwal muzyki tradycyjnej „Melodie stamtąd” 5 września w Kaliszu.

Źródło: CKiS

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze