Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Poseł Mosiński apeluje do Wojewody

W sprawie usunięcia symboli reżimu komunistycznego z terenu Cmentarza Żołnierzy Radzieckich wystosował swój apel do Wojewody Wielkopolskiego poseł Prawa i Sprawiedliwości, Jan Mosiński.

„Zwracam się do Pana Wojewody o podjęcie działań, na mocy których z terenu cmentarza żołnierzy radzieckich w Kaliszu zostaną usunięte komunistyczne symbole gloryfikujące imperium zła, którym był ZSRR. Jednocześnie w moim piśmie jednoznacznie wskazuję, iż z uwagi na szacunek do mogił żołnierzy, teren ten powinien zostać miejscem zadumy. Ale po usunięciu symboliki zbrodniczego systemu”.

– pisze poseł

„Nadszedł czas odbudowywania prawdy historycznej. Kilkadziesiąt lat milczenia wobec Zbrodni Katyńskiej przyczyniło się do relatywizowania brutalności sowieckiego imperium zła. Dziś widzimy tego konsekwencje u naszego sąsiada. Cieszę się, że coraz więcej samorządów podejmuje działania na rzecz usuwania z przestrzeni publicznej sowieckich symboli. Bo Armia Radziecka nie była wyzwolicielem Polski”.

– dodaje parlamentarzysta

Dyskusja w sprawie obecności symboliki komunistycznego ustroju w przestrzeni Kalisza rozgorzała w związku z wojną w Ukrainie. Kaliski oddział Stowarzyszenia KoLiber zainaugurował zbiórkę podpisów pod petycją o likwidację górującego nad Parkiem Miejskim obelisku, na którego szczycie znajduje się czerwona gwiazda z sierpem i młotem.

Pod koniec kwietnia Prezydent Kalisza Krystian Kinastowski zwrócił się do Instytutu Pamięci Narodowej w sprawie możliwości usunięcia omawianej wcześniej symboliki. 

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze