Powrót do lockdownu w całym kraju

Od najbliższej soboty czeka nas powrót do scenariusza, w którym tzw. „lockdownem” objęte są nie tylko pojedyncze województwa, ale cała Polska. Według aktualnych decyzji – nowe wytyczne mają potrwać do 9 kwietnia.

Trzy tygodnie lokcdownu oznaczają, że okres ten obejmie najbliższe święta, a najmłodsze dzieci z klas I-III będą ponownie uczyć się zdalnie. Decyzję ogłosił na dzisiejszej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski, a jak tłumaczą rządzący – jest ona podyktowana coraz bardziej pogarszającą się sytuacją epidemii oraz wzrostem zarówno liczby osób chorych jak i ofiar śmiertelnych. Jak wynika z najnowszych danych – nowa mutacja koronawirusa odpowiada już za ponad 52 proc. zachorowań – ostatniej doby odnotowano ponad 25 tys. zakażeń. Najgorzej – jeśli chodzi o dzienną liczbę zachorowań – sytuacja wygląda w województwie mazowieckim (4142) i śląskim (4030), a także małopolskim (2050) i wielkopolskim (2034).

W ostatnim tygodniu liczba zakażeń zwiększyła się o 38 proc., a liczba zgonów o 24 proc. Przybyło także zajętych łóżek covidowych – wzrost o 17 proc. Obecnie w Polsce jest:

 • 21511 zajętych łóżek – 72 proc.;

 • 2193 zajętych respiratorów – 74 proc.;

 • 8444 wolne łóżka oraz 786 wolnych respiratorów.

Liczba wykonanych szczepień wyniosła ponad 4,6 mln, z czego 3 mln pierwszą dawką.

Nowe zasady bezpieczeństwa podjęte zostały wspólnie rządowymi ekspertami z dziedziny zdrowia publicznego, wirusologami i epidemiologami. Jak tłumaczył minister zdrowia: „Aby zmniejszyć tempo rozwoju COVID-19, musimy ograniczyć mobilność społeczną, która jest kluczowa w walce z koronawirusem.”

Od 20 marca do 9 kwietnia w całej Polsce będą obowiązywały następujące ograniczenia. Swoją działalność muszą zawiesić:

 • hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);

 • galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;

 • teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);

 • kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);

 • baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);

 • sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;

 • stoki narciarskie;

 • kluby fitness i siłownie;

 • obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

Ze względów bezpieczeństwa również wszyscy uczniowie w Polsce – w tym także w klasach 1-3 – będą uczyć się zdalnie. W całym kraju zaleca się także pracę on-line – wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.

„Trudna sytuacja związana z COVID-19 wymaga ograniczenia naszej aktywności społecznej – niestety także podczas Świąt Wielkanocnych. Jeśli chcemy wrócić do czasów sprzed pandemii, musimy być odpowiedzialni. Powinniśmy więc rozważyć, czy w okresie świąt nie ograniczyć naszych kontaktów wyłącznie do grona najbliższej rodziny, a ewentualne spotkania przełożyć na inny, bardziej bezpieczny czas. Wiele zależy od nas samych. Dbajmy o siebie i swoją rodzinę.” – mówi Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Źródło: gov.pl


Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze